Polyvinylchlorid je uměle vytvořený materiál, který - i když to tak na první pohled nevypadá - zná každý. Podlaha z PVC, které většina lidí říká jednoduše lino, ještě před dvaceti lety patřila ke standardnímu vybavení kuchyní, koupelen i chodeb.

Po období, kdy PVC mnozí nahradili korkem, laminátem či dlažbou, si však zažívá svůj návrat na výsluní. Důvodů je několik: vyrábí se v mnoha barvách a desénech, včetně zdařilých imitací dřevěných parket, dlažeb, mramoru a mnoha dalších materiálů.


V posledních letech se na trhu objevují takzvané měkčené vinylové podlahoviny. Rozdíl oproti klasickému PVC poznáte na první dotek i krok. Stát několik hodin při přípravě nedělního oběda na nohách už proto nebude taková zátěž pro vaše tělo. Nejen obyvatelé panelových bytů uvítají jeho schopnost tepelně a zvukově izolovat prostor. Výrobci uvádějí, že dokáže snížit kročejový hluk až o 17 decibelů.

I nové typy PVC si však zachovávají své dobré vlastnosti, mezi které patří především snadná údržba. Navíc se zlepšila i odolnost vůči mechanickému poškození - není. Není tak pravidlem, že každá sklenička padající na zem udělá do podlahy díru.

Nezůstává na něm také tolik patrné otlačení po nábytku a dalších těžkých předmětech. Výrobcům se podařilo také odstranit další "závadu", a to reakci na tmavou pryž. Domácí pantofle s černou podrážkou ani kolečkové židle už proto nezanechávají na PVC nesmazatelné stopy.


PVC si lze dopřát i se speciální úpravou, například s protiskluzným povrchem, tato podlaha je tak ideální do koupelen a kuchyní.

Tato podlahová krytina se vyrábí v několika šířkách, nejčastěji to bývají dva, tři nebo čtyři metry. Můžete si tak zvolit tu nejvhodnější, abyste neměli příliš velké prostřihy a nemuseli podlahovou krytinu příliš napojovat. I když při dnešním svařování za studena jsou svary téměř neznatelné.PVC sice prošlo za poslední léta mnoha změnami, jednu vlastnost si uchovává. Je  to  velmi příznivá cena. Metr čtvereční nejlevnějšího PVC začíná na 190 Kč. I když to nejdražší vás může přijít i na tisícovku. 

ilustrační foto: Forbo
 
Reklama