Ale jak se v těch všech zkratkách, Éčkách a aditivech vyznat? Databáze potravin FÉR potravina nám orientaci v potravinách výrazně ulehčí. Stačí nahlédnout do jejich databáze potravin (na www.ferpotravina.cz ) a těch, které jsou značeny červeným logem FÉR potravina, se nemusíme bát. Rodinná manufaktura Hradecké delikatesy má v databázi zastoupeny všechny své produkty a ještě k tomu si většinou odnášejí nejvyšší počet bodů. Pro aktuální podzimní čas se báječně hodí například Pesto z dýňových semínek s dýňovým olejem, které má plný počet bodů – tedy 26. Více na www.hradeckedelikatesy.cz .
5bc9999e05944obrazek.png5bc999b80df63obrazek.png„To není fér“
, křičívají malé děti, pokud se jim děje něco nepříjemného. My jsme si však na neférovost už snad i trochu zvykli. Nijak nás tedy nepřekvapí, když v produktu, který se chlubí BIO označením, najdeme pět Éček, umělá aromata a další přísady, které našemu tělu rozhodně neprospějí.

Projekt FÉR potravina pomáhá lidem rychle se zorientovat v mnohdy lehce zašifrovaných etiketách a analyzuje složení jednotlivých výrobků. Potraviny hodnotí podle jasných a přehledných kritérií – výrobek může dostat mínus dvacet až plus třicet bodů, v závislosti na různých kategoriích. Pokud má potravina alespoň dvacet bodů, získává logo FÉR potravina. Všechny potraviny jsou hodnoceny podle tří základních kritérií – označování potravin (země původu, atd.), bezpečnost potravin (Éčka, obsah dusitanů, aj.) a kvalita potravin (obsah hlavní složky, aromata. atd.).

5bc999d9d7e9eobrazek.pngRodinná manufaktura Hradecké delikatesy ve svých produktech dbá na to, aby složení odpovídalo slibům a zbytečně se v něm nevyskytovalo nic, co tam nepatří. Právě díky tomu se logem FÉR potravina mohou pyšnit všechny produkty této značky.

Podzimní lahůdka, která může obohatit naše polévky, pomazánky, či grilovaná jídla je PESTO Z DÝŇOVÝCH SEMÍNEK (FÉR potravina s 26 body). Ručně a šetrně vyráběné pesto z dýňových semínek je bez chemických konzervantů, aromat, lepku, či GMO. Zcela přírodní produkt neobsahuje ani chemické přísady a barviva. Jen semínka, bylinky, dýňový olej, citronovou šťávu a umeocet. Na pestu si pochutnají jak masožrouti (lahodný je k rybám, či grilovanému masu), tak vegetariáni i vegani (s kuskusem, tempehem či tofu je to také pochoutka). Pesto z dýňových semínek je k dostání na  e-shopu Hradecké delikatesy ve dvou velikostech za ceny: 100 g = 95 Kč a 170 g = 135 Kč.

Reklama