Čtenářku Vladku006 zaujal v rubrice Magie článek o Kameni mudrců. Protože je sama praktikující čarodějkou, rozhodla se předat své zkušenosti s touto magickou legendou. Kámen mudrců není artefakt, ale životní postoj, tvrdí.

V sekci magie mě zaujal článek Kámen mudrců.

Kámen mudrcůO magii toho vím docela dost, řekla bych, hodně čtu, praktikuji, přemýšlím, vymýšlím, kouzlím, věštím, zaříkávám, zkrátka magií žiju. Magie není žádná věda ani náboženství. Dovolím si tvrdit, že je to životní styl. Tedy pokud v magii nehledáte senzaci, zisky nebo zaplácnutí volného času. Taková magie funguje jen krátkodobě v lepším případě, častěji však vůbec.

Teď však k jádru pudla. Dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, co vůbec je ten Kámen mudrců. Bylo mi jasné, že to nebude hornina. Vždyť kámen úrazu taky není šutr, o který si zlámu podpatky a následně nohu, někdy i čelist. Došla jsem k závěru, že možná něco ty dva kameny - jak úrazu, tak mudrců mají něco společného. Kámen úrazu se dá definovat jako jádro problému. Kámen mudrců by mohl být jádro vědění. On ten název Kámen mudrců pochází od kabalistů, stejně jako postupy k jeho získání pochází rovněž z kabalistických knih. Jsou psané hebrejsky. Neumím hebrejsky. Hebrejština je velmi složitý jazyk a její překlad je opravdu pikantní. Čte se zprava doleva a navíc každé písmenko je zároveň číslem. Dost se v hebrejštině zkracuje. Takže třeba pro pochopení píšu latinskou abecedou třeba slovíčko LBK. Zprava doleva by to mohlo znamenat jednoduše „kabala“ nebo také přímo větu „12 bas Lobkowiců“. Tady vidíme kolik možností má hebrejština. Jak se šířilo obyvatelstvo, šířily se zvyky, šířila se magie a postupy, překlady, někdy špatné překlady a mylné domněnky. Až vznikl nápad udělat elixír nesmrtelnosti a synteticky vynalézt zlato.

Jsem ráda, že se tohle nepovedlo. Ne, že bych byla nepřejícná, ale takové syntetické zlato by se stalo něčím běžným a ztratilo by na své hodnotě a kráse. A co takový věčný život? Líbil by se vám? Mně teda ne. Každý chce být mladý, málokdo chce umřít. Možná by bylo hezké si mládí prodloužit, ale dokážete si představit, kdyby se takový mocný nápoj dostal třeba do úst Stalinovi, Hitlerovi nebo jiným diktátorům? Oni by žili věčně, ale kdo by chtěl žít s nimi? Možná by ostatní lidé raději spáchali hromadnou sebevraždu než žít s takovými tyrany a sledovat, jak se svět žene do záhuby. Možná by lidstvo vynalezlo největší paradox. Elixír nesmrtelnosti, který by vedl k vymření veškerého života na zemi.

Osobně bych nechtěla žít věčně. Budu ráda, když jednou budu moc umřít. Nevím, co bych třeba řekla za 300 let mladým lidem. „Žiju tu 300 let a ještě dalších 300 budu. Svět je zamořen odpadky, vzduch se pomalu nedá dýchat, mnoho zvěře vyhynulo, lidé se množí a neumírají, protože jen málo kdo chce umřít, zuří hladomor, války, násilí, a já tu jen žiju a přežívám a neudělala jsem pro záchranu světa nic. Jen to, že žiju.“

Všichni tam jednou musíme a je jen na nás, jak si ten svůj čas využijeme a prožijeme. Můžeme jenom přežívat a přežívat třeba do 90 let a v posledních minutách si říct: „Konečně je po všem.“ Nebo můžeme žít 40 let, hodně vidět, hodně zažít, milovat, smát se a pak v posledních minutách si říct: „To byla jízda.“

Že měla být řeč o Kamenu mudrců a plácám tu o smyslu života? Ne, píšu o Kameni mudrců. Kámen mudrců se nedá vynalézt. Kámen mudrců se musí pochopit. Jsou i jiné zdroje než knihy psané v hebrejštině. I když, kdo umí číst mezi řádky, pochopí i překlady z hebrejštiny. Je to jako s receptem na jablečný koláč. Známe ho tady v Čechách, znají ho i jinde na světě. Vznikl přibližně ve stejné době, víme, že tenkrát bylo nemožné recept opsat a zaslat do všech koutů světa. Lidé na to prostě přišli sami. Kraj od kraje se recept liší poměrem a množství ingrediencí, někde jsou ingredience pozměněny. Výsledek je však všude famózní a mňamózní. Proto nehledejme Kámen mudrů jen v kabale a v překladech z hebrejštiny.

Kámen mudrců

K pochopení Kamenu mudrců je třeba dost prožít, něco si pročíst, ale především pochopit smysl života. Věčně mladý je ten, kdo si zachová mladou duši. Nikdy neumře ten, kdo po sobě zanechá něco velkolepého a kdo bude umět milovat, tak, že se na něj bude vzpomínat ještě po mnoho generací. Určitě všichni znáte Shakespeara, jeho díla jsou nesmrtelná a skrze ně je i on nesmrtelný.

Kámen mudrců říká - Chceš li být věčně mlád, nedovol své duši zestárnout. Žij a mysli tak, jako by stáří neexistovalo. Nechceš-li zemřít a být věčně milován, zanech po sobě něco velkolepého.

A jak to bylo s tím zlatem? Prý čeho se Kámen mudrců dotkne, promění se ve zlato. Nevím jak vy, ale když jsem pochopila Kámen mudrců, přišlo mi, že to zlato pochází z mé duše. Jako by najednou ta duše byla čistčí, mysl jasnější a život snazší. Komu jsem tuto svou myšlenku předala, začal přemýšlet a žít jinak. A protože mně na vás, milé ženy i muži in, záleží, předávám tuto myšlenku i vám. A doufám, že se vás ta myšlenka dotkne tak, že se i vaše duše promění ve zlato, a to zlato budete kolem sebe vyzařovat, a tak tím „ozáříte“ více duší a ozáříme tak společně celý vesmír a bude se nám tu žít krásně nehledě na to, kdo a jak dlouho.

Ani v pivě, ani ve víně, ani někde jinde nenaleznete Kámen mudrců než ve své duši.

Hezký den všem mudrcům a mudrcinkám

Vladka006

Kam dál?

Reklama