Podzim je čas sklizně, který jistě vrcholí i na vašich zahrádkách. Proč se nepochlubit krásnými květinami, gigantickými dýněmi, nebo krásnou zdravou zeleninou?

K dnešnímu tématu mě inspirovala výstava zahrádkářů, na kterou jsme se byli podívat. Líbilo se mi to nadšení lidí, se kterým přiváželi své nejlepší výpěstky ze svých zahrádek, aby se pochlubili, trochu zasoutěžili a třeba si i vzájemně poradili. Bylo tam k vidění ledacos.

výstava

Zahrádkářská výstava

Od květin, přes ovoce, zeleninu, až po gigantické dýně. Někteří vystavovatelé dokonce nabídli vzorky svých výrobků k ochutnávce.

paprika

Nevěřila bych, že i v květináči se dají vypěstovat tak velké papriky

surfinie

Obdivuji, když někomu vydrží surfinie až do podzimu

dýně

Tahle dýně se sotva vešla do kolečka

Přemýšlela jsem, jestli mám také něco, čím bych se mohla pochlubit. A myslím, že mám. Podle hesla „čím hloupější sedlák, tím větší brambory“, se mi letos opravdu vyvedly jiřiny.

jiřiny

Tato jiřina vyrostla z jediné hlízy

Přes neočekávaný pozdně jarní mrazík a nájezdy slimáků, kterým kupodivu vůbec nechutnala,  se rozrostla do úctyhodných rozměrů se stonkem o průměru čtyři centimetry. Na rozdíl od jiných vysokých jiřin drží vzpřímeně a nepotřebuje svázání, aby se „nerozvalila“. Ani nevím, čím jsem si to zasloužila, snad dobrým kompostem s přídavkem koňského hnojiva. Možná je to satisfakce za rok minulý, kdy byla ubohoučká.

Každý, kdo přijde na zahradu, ji obdivuje a zamlouvá si hlízy. Doufám, že je všechny nerozdám a něco mi zůstane na příští rok.

A ještě mám jednu malou pěstitelskou raritu, která má pro mě symbolický význam. Růže dvojče.

růže

Růže dvojče

Před dvěma lety jsem tyhle růže dostala k narozeninám od Mirka, mého současného manžela. Vydržely ve váze neuvěřitelně dlouho. Určitě víc, než měsíc. Když květy zvadly, udělala jsem ze stonků řízky a ty zasadila. Čtěte ZDE. Letos v červnu těsně před svatbou růže poprvé vykvetla a v létě mě překvapila ještě jedním dvojitým poupětem. Není to krásné?

A teď už dost o sobě, nechám prostor vám, milé ženy-in

  • Čím byste se chtěla pochlubit? Co byste vystavila na zahrádkářské výstavě, kdybyste měla tu možnost?
  • Máte nějakou pěstitelskou raritu?
  • Už jste se někdy zúčastnila nějaké zahrádkářské výstavy?
  • Zdařila se vám letošní úroda? Čeho se vám nejvíc urodilo a co naopak vůbec nešlo?
  • Pěstujete raději květiny, nebo zeleninu a ovoce?
  • Pošlete nám fotku svého nejkrásnějšího výpěstku.

Z časových důvodů vás prosím, neposílejte více než tři fotografie, aby se dostalo na všechny. Děkuji za pochopení a moc se těším na vaše pěstitelské chlouby.

redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit, když pošlete příspěvek?

Dnes mám pro vás knižní lahůdku: Krásnou publikaci, kterou nám věnovalo nakladatelství Knižní klub -MOUDROST STROMŮ

kniha

Reklama