Lidí starší 65 let patří jednoznačně mezi nejohroženější skupiny z hlediska hospitalizace a úmrtí na covid-19. Nejen, že jsou nemocní 2x častěji než mladší lidé, ale je u nich 15x vyšší riziko hospitalizace. V průběhu minulé sezony, tedy od září do konce března onemocnělo celkem 114 600 lidí a z toho 39 % všech nakažených (44 700) byli lidé starší 65 let. Více než 10 tisíc jich pak muselo být hospitalizováno. Z hlediska úmrtí tvořili senioři 93 % zemřelých a konkrétně byla tato diagnóza jako příčina úmrtí uvedena u 649 z nich.
Přeočkování? Čím dříve, tím lépe
„Covid je nadále aktuálním tématem, v těchto týdnech již pozorujeme rozjezd podzimní vlny. Proto doporučujeme očkování proti covidu u oslabených a rizikových pacientů covidu, stejně tak i u osob, které s rizikovými a oslabenými bydlí nebo se o ně starají. Očkování proti chřipce u stejných skupin lidí přijde na řadu v průběhu října a listopadu,“ říká MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení nemocnice České Budějovice.
Senioři se zatím přeočkovávají málo
I když je v České republice 2,2 milionů seniorů, vakcínou na podzim a zimu 24/25 je zatím očkováno jen necelých jedenáct tisíc z nich. Ačkoliv je vakcína k dispozici od poloviny srpna, naprostá většina dorazila až v uplynulých dvou týdnech. „Zájemců o očkování na covid máme v ordinaci zatím spíše méně než v loňském roce. Pokud se o tom s pacienty bavím, udávají jako důvod, že chtějí spojit vakcinaci proti covidu s očkováním na chřipku, případně, že již byli několikrát očkovaní i covid prodělali a zdá se jim to zbytečné,“ informuje MUDr. Veronika Braierová, praktická lékařka z Liberce.
Očkování zjara už nechrání
Bohužel virus způsobující covid-19 se vyvíjí a imunita získaná přeočkováním nebo proděláním onemocnění je pouze dočasná. Účinnost vakcíny se začne snižovat přibližně šest měsíců po očkování, a to zejména u starších dospělých. Ti, kteří byli přeočkováni vloni nebo na jaře letošního roku, tedy proti závažnému průběhu covidu-19 už chráněni nejsou.
Starším lidem nad 65 let a rizikovým osobám s chronickými potížemi se mohou vlivem onemocnění zhoršit – horečka, dýchání, dehydratace, nechutenství, někdy i průjem. „Celkové vyčerpání výrazně zvyšuje u těchto pacientů riziko hospitalizace, zhoršení základních onemocnění a také snížení soběstačnosti s následným zhoršením kvality života. Proto bych vzhledem k aktuální epidemiologické situaci doporučovala zejména výše uvedené skupině osob očkování na covid neodkládat,“ doplňuje MUDr. Veronika Braierová.
Přeočkování neochrání před nákazou, ale je to nejúčinnější způsob, jak se vyhnout závažnému průběhu covidu. Je hrazené všem bez ohledu na věk a zdravotní stav ze zdravotního pojištění.
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY Kde se mohu nechat přeočkovat? Mám se předem objednat? Je očkovací látka stále stejná? Stačí jít na přeočkování jen jednou? Mohu se zároveň nechat očkovat proti covid-19 i chřipce? Platí se za očkování? |
Nový komentář
Komentáře
Sorry jako, ale ne. Jsem očkována proti neštovicím, tuberkulóze, dětské obrně, tetanu atd. a nikdy v životě jsem tyto choroby nedostala. V pořádku, takové očkování má smysl, a člověka ochrání a neměl by se tomu vzpouzet ve vlastním zájmu. A pak jsem se jedinkrát v životě nechala očkovat proti chřipce. Přímý důsledek toho byla ta nejhorší chřipka, jakou jsem kdy zažila, která přerostla v krásný zápal plic a šest týdnů v nemocnici. Mnoho let před covidem, v té době nikdo ještě netušil, že nějaký takový virus existuje. Po této osobní zkušenosti mě už nikdo nedonutí se nechat očkovat ani proti chřipce ani covidu, protože mě to nejen neochrání, ale naopak mi to může způsobit ošklivé věci. Za celou dobu covidu jsem neměla ani rýmu, což mi jenom potvrdilo, že se dá žít i bez tohoto očkování. Mezi příbuznými pak jsem viděla několik případů lidí, kteří měli nepěkný covid bez ohledu na to, kolik dávek očkování dostali, u některých to propuklo bezprostředně poté, co se nechali očkovat, čili se dá předpokládat, že to právě to očkování způsobilo, a u některých se projevuje i po dlouhé době narušený imunitní sytém, a skolí je každá rýmička, a musí brát ve velkém antibiotika na nejrůznější choroby, ačkoli předtím, než se nechali očkovat proti covidu, neměli takové potíže. Čili shrnuto - já ne, děkuji pěkně. Pokud mě chce někdo nálepkovat jako antivaxera, nechť si poslouží, ale moje zdraví je mi přednější.
Bu, bu, bu? To se opět testuje těmi testy, které nejsou vůbec určené na covid (podle autora těchto testů a který , když se ozval, tak byl nalezený mrtvý) a kterými zjistili ve Španělsku, že třeba i pomeranč má covid?
A nedají pokoj a nedají!!!