Lidí starší 65 let patří jednoznačně mezi nejohroženější skupiny z hlediska hospitalizace a úmrtí na covid-19. Nejen, že jsou nemocní 2x častěji než mladší lidé, ale je u nich 15x vyšší riziko hospitalizace. V průběhu minulé sezony, tedy od září do konce března onemocnělo celkem 114 600 lidí a z toho 39 % všech nakažených (44 700) byli lidé starší 65 let. Více než 10 tisíc jich pak muselo být hospitalizováno. Z hlediska úmrtí tvořili senioři 93 % zemřelých a konkrétně byla tato diagnóza jako příčina úmrtí uvedena u 649 z nich.

8735643dfaca4-obrazek.jpg

Přeočkování? Čím dříve, tím lépe
Covid je nadále aktuálním tématem, v těchto týdnech již pozorujeme rozjezd podzimní vlny. Proto doporučujeme očkování proti covidu u oslabených a rizikových pacientů covidu, stejně tak i u osob, které s rizikovými a oslabenými bydlí nebo se o ně starají. Očkování proti chřipce u stejných skupin lidí přijde na řadu v průběhu října a listopadu,“ říká MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení nemocnice České Budějovice.

Senioři se zatím přeočkovávají málo
I když je v České republice 2,2 milionů seniorů, vakcínou na podzim a zimu 24/25 je zatím očkováno jen necelých jedenáct tisíc z nich. Ačkoliv je vakcína k dispozici od poloviny srpna, naprostá většina dorazila až v uplynulých dvou týdnech. „Zájemců o očkování na covid máme v ordinaci zatím spíše méně než v loňském roce. Pokud se o tom s pacienty bavím, udávají jako důvod, že chtějí spojit vakcinaci proti covidu s očkováním na chřipku, případně, že již byli několikrát očkovaní i covid prodělali a zdá se jim to zbytečné,“ informuje MUDr. Veronika Braierová, praktická lékařka z Liberce.

Očkování zjara už nechrání
Bohužel virus způsobující covid-19 se vyvíjí a imunita získaná přeočkováním nebo proděláním onemocnění je pouze dočasná. Účinnost vakcíny se začne snižovat přibližně šest měsíců po očkování, a to zejména u starších dospělých. Ti, kteří byli přeočkováni vloni nebo na jaře letošního roku, tedy proti závažnému průběhu covidu-19 už chráněni nejsou.

Starším lidem nad 65 let a rizikovým osobám s chronickými potížemi se mohou vlivem onemocnění zhoršit – horečka, dýchání, dehydratace, nechutenství, někdy i průjem. „Celkové vyčerpání výrazně zvyšuje u těchto pacientů riziko hospitalizace, zhoršení základních onemocnění a také snížení soběstačnosti s následným zhoršením kvality života. Proto bych vzhledem k aktuální epidemiologické situaci doporučovala zejména výše uvedené skupině osob očkování na covid neodkládat,“ doplňuje MUDr. Veronika Braierová.

Přeočkování neochrání před nákazou, ale je to nejúčinnější způsob, jak se vyhnout závažnému průběhu covidu. Je hrazené všem bez ohledu na věk a zdravotní stav ze zdravotního pojištění.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Kde se mohu nechat přeočkovat?
Přeočkování probíhá u praktického lékaře nebo v očkovacím centru. V případě, že nemáte možnost naočkovat se u svého praktického lékaře, můžete se objednat u jakéhokoli praktického lékaře.

Mám se předem objednat?
Ano. Je vhodnější předem zavolat a zeptat se na možnost přeočkování. Registrace nutná není.

Je očkovací látka stále stejná?
Ne. Stejně jako se vyvíjí virus způsobující onemocnění covid-19, mění se i očkovací látka. Proto si ověřte, že má praktický lékař nebo očkovací centrum k dispozici vakcínou připravenou pro podzim a zimu 24/25. 

Stačí jít na přeočkování jen jednou?
Ano. Přeočkování (i očkování) probíhá pouze jednou dávkou vakcíny.

Mohu se zároveň nechat očkovat proti covid-19 i chřipce?
Ano. Očkování proti oběma onemocněním je možné v rámci jedné návštěvy lékaře nebo očkovacího centra.

Platí se za očkování?
Ne, očkování proti covid-19 je stále pro všechny věkové skupiny bezplatné.