Lékaři bijí na poplach. Přibývá totiž lidí s astmatem a prognózy do budoucna nejsou příliš pozitivní. V celé republice je počet nemocných přibližně 900 tisíc a odhaduje se, že dalších 200 tisíc ani neví, že astma má. To je více jak 18 procent populace. Za posledních 10-20 let zaznamenáváme v České republice výrazný nárůst průduškového astmatu, ale i alergické rýmy a alergických onemocnění celkově. Ve světě trpí touto nemocí stamiliony lidí, uvádí se více než 300 milionů. Odhaduje se, že během příštích 30 let vzroste počet nemocných na 400 miliónů. Nejohroženější skupinou jsou děti. Dvě třetiny nemocných tvoří ženy.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest projevující se dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek. Astma provází nemocného po celý život. Nelze ho zcela vyléčit, ale lze nad ním dlouhodobě udržovat kontrolu a žít naplno bez omezení.
5c73f205197b3obrazek.png

Akutní záchvat dušnosti ale může bez včasné lékařské pomoci skončit i smrtí,“ říká profesor Petr Pohunek z pediatrické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol a II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.  
Astma se projevuje souborem příznaků, z nichž nejzávažnější je dušnost, zejména ztížený výdech s příznakem hvízdavého pískání. Časté jsou noční dušnosti, dušnosti při nebo po tělesné námaze, dráždivý chronický kašel. Záchvaty kašle mohou přicházet i při emocích (pláč, smích), kontaktu se zvířetem, při pobytu v prašném a vlhkém prostředí nebo v určitém ročním období, kdy jsou ve vzduchu přítomny různé přírodní alergeny.

Nemocného, který se léčí, lze často vrátit do normálního života, včetně vrcholového sportu. “Pacient se nemusí vzdávat svého oblíbeného sportu. Naopak! Možný je i vrcholový sport. Dokazují to výkony českých špičkových sportovců, kteří se s touto nemocí dlouhodobě léčí“, upřesňuje profesor Petr Pohunek. Příkladem je příběh plavkyně Petry Chocové, dvojnásobné mistryně Evropy, mnohonásobné české rekordmanky a účastnice olympijských her. Astma jí bylo diagnostikováno okolo 20 roku, poté co začala pociťovat problémy s dechem při fyzické námaze, po zátěžovém testu vyšlo najevo, že trpí astmatem. Díky úlevové, ale především pravidelné protizánětlivé léčbě, je v tuto chvíli téměř bez příznaků a může se věnovat plavání naplno.
5c73f22d0bb0fobrazek.png

Mezi další hvězdy českého sportu, které se potýkají s astmatem, patří například tenistka Petra Kvitová, kajakář Vavřinec Hradílek, desetibojař Tomáš Dvořák nebo běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Informace o astmatu, jeho léčbě můžete nalézt na www.astma-zero.cz České iniciativy pro astma (ČIPA).

V našem seriálu dále naleznete informace k léčbě astmatu, prevenci, životnímu stylu astmatiků,

nebudou chybět ani rozhovory s lékaři či rozhovor s plavkyní Petrou Chocovou.


 

Reklama