Poptávka po online nakupování v Česku rapidně vzrůstá. Díky tomu došlo během posledních pěti let k výraznému nárůstu internetových obchodů. Odborníci odhadují, že současný počet e-shopů je oproti roku 2010 zhruba o 80 % vyšší. Češi na internetu nejvíce nakupují elektroniku, knihy, hračky, kosmetiku nebo klenoty. Ačkoliv nejproblematičtější oblastí nákupu zůstává oblečení a obuv, jejich online prodej roste. K tomu přispívají nejen klasické e-shopy, ale zejména kamenné obchody s online prodejním kanálem.

Podle aktuálních odhadů v České republice již dnes existuje zhruba 37 tisíc internetových obchodů. Přestože Češi nejvíce nakupují elektroniku včetně mobilů a počítačů, knihy, hračky, kosmetiku nebo klenoty, z průzkumného projektu Fashion report vyplývá, že lidé stále více preferují módu.

nákupy

„Chování zákazníků se během posledních let změnilo. To dokládají i aktuální statistiky prodeje, podle kterých online prodeje tvoří již téměř pětinu ze všech uskutečněných nákupů,“ potvrdila výhradní distributorka značky dámských bot Tamaris v České republice Iva Macháčková. „Lidé by si však měli dát pozor na kvalitu e-shopů. Pokud se jedná o kvalitní, spolehlivý a dobře popsaný e-shop, nehrozí zákazníkovi žádné komplikace, a to i v případě nákupu rizikového zboží, jako jsou například boty,“ upozornila Macháčková.

Reklama