poceni-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jak je to s tím potem

Vylučování potu, který tvoří z 90 až 99 % voda a zbytek docela slušný chemický mix (sůl, močovina, kyselina mléčná, amoniak a mastné kyseliny), tělu jednoznačně prospívá. Jednak jej zvenčí ochlazuje, jednak se jím vylučují z těla toxiny. A možná má také co dočinění s eliminací těžkých kovů, protože ačkoli existují na detoxikaci prostřednictvím potu různé názory, studie, která proběhla v Číně v roce 2016 ukázala, že hladiny většiny těžkých kovů byly nižší u lidí, kteří pravidelně cvičili. Navíc byly těžké kovy nalezené také v moči a potu, což vedlo k závěru, že spolu s močením je pocení potenciální metodou na eliminaci těžkých kovů.

Možná si to ani neuvědomujeme, ale během běžného dne vyloučí průměrný člověk asi litr potu. Během horkých dnů, vlivem těhotenství, nemoci nebo užívání některých léků samozřejmě více. Vyloučenou vodu je třeba do těla doplnit. Aby se mohlo potit dál.

Komáry pot přitahuje, lidi odpuzuje

Nepříjemnou stránkou (nadměrného) pocení je, že k nám přitahuje komáry a jiný bodavý hmyz, který se orientuje na základě čichu. Naopak, odpuzuje od nás ostatní lidi, zvláště pokud pot zapáchá.

Proč je vlastně cítit? Příčiny jsou různé – od rozkladu bakterií, které se na našem těle nacházejí, až po to, co jsme snědli a vypili. Pokud jsme si dopřáli česnek, cibuli, vydatně kořeněné jídlo, trochu více alkoholu a k tomu vykouřili pár cigaret, není se co divit, že okolí se od nás odvrátí.

Pozor na odér

Kromě našeho životního stylu a jídelníčku ale aroma potu může hodně napovědět o našem zdravotním stavu.

Možná znáte z vlastní zkušenosti, že jinak voníte, když se zpotíte vlivem stresu (hádka s partnerem, strach o děti), a jinak, když si dobře zacvičíte. Zatímco v prvním případě to až křiví nos, ve druhém je to přece jen snesitelnější. Pokud pot člověka nepříjemně zapáchá navzdory tomu, že nebyl ve stresu ani nejedl potraviny, které jsou cítit i v potu, měl by vyhledat lékařskou pomoc.

Jinak musíme brát pocení jako přirozenou součást projevů našeho těla. „Pokud je v pořádku imunitní systém, pocení je obvykle přiměřené fyzické aktivitě a venkovní teplotě. Udržovat imunitní systém v dobrém stavu významně pomáhají beta glukany – polysacharidy, které se ve vysoké koncentraci nacházejí například ve výtažcích z hlívy ústřičné,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Samozřejmě, samy o sobě beta glukany nezmohou moc, pokud nedodržujeme rovnováhu v jiných oblastech života – ve stravě, odpočinku, spánku, pohybu či sportu.

poceni-zapach.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Beta glukany i na bodnutí či zapaření

Gely s obsahem beta glukanu rychle a efektivně zklidní a zahojí i rány po štípancích od komárů nebo zapařenou kůži. „Vysoký obsah beta-1,3/1,6-D-glucanu v gelu svým působením na imunitní buňky kůže podporuje regeneraci pokožky a přispívá k rychlému hojení ran, regeneraci suché a popraskané pokožky. Také podporuje tvorbu kvalitního epitelu,“ doplnil Adrián Doboly. To znamená, že se dá použít i na kůži podrážděnou potem nebo sluncem a je vhodný i pro děti.

Když je pocení choroba

Nadměrné pocení, když z člověka leje i při minimální námaze, je ale již nemoc (hyperhidróza). Jedná se o nepřiměřenou aktivitu potních žláz na některých částech těla (podpaží, dlaně, obličej, podkolenní jamky). Tehdy obvykle nepomáhají ani antiperspiranty, ani úprava stravy. Nadměrné pocení (obvykle i s úbytkem tělesné hmotnosti a vyšším tepem) může být i projevem poruchy – hyperfunkce štítné žlázy. Zde je nutné navštívit lékaře (endokrinologa).

Zdroj info: Tiskové materiály/ Ing. Adrián Doboly, healthline, studie 

Reklama