Přiznám se, že meteorologii považuji za jeden z nejsložitějších vědních oborů. Kombinace fyziky, matematiky a zeměpisu, všelijakých měření a pokusů mi už jen takhle jmenovitě nahání hrůzu. Naštěstí existují i lidé, kteří výše uvedené zvládají hravě a k těm patří i mladá meteoroložka Dagmar Honsová (25).

K oboru ji podle vlastních slov přivedla spíše náhoda, původně chtěla být po vzoru svých rodičů kantorkou. “Na střední škole jsem řešila otázku, zda mít zpěv na humanitní větvi, nebo výtvarku na přírodovědné. Usoudila jsem, že malování bude lehčí než zpěv a vrhla se na přírodovědnou větev se zaměřením především na matematiku, biologii, chemii a také fyziku. Právě to byl asi ten první impuls.“ Meteorologové získávají své vzdělání na Matematicko-fyzikální fakultě UK, na fakultě přírodovědecké a také na České zemědělské univerzitě. Dagmar studovala celkem pět let a přiznává, že nejlepší škola byla praxe v Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ).

Pokud se vám z fotografií zdá její tvář povědomá, pak máte správný dojem a dobrý postřeh. Už téměř rok totiž pracuje jako meteoroložka ve vysílání specializovaného kanálu Meteo TV. “Spousta známých se mi smála, proč se věnuji právě meteorologii. Já jsem jim - trochu žertem - ale vehementně tvrdila, že budu televizní rosnička. Pak jsem zašla víceméně náhodou na konkurs, který jsem vyhrála,“ dodává. Ačkoli dnes už Dagmar vysílá bez zaváhání, suverénně komentuje situaci na mapách s matematickým modelem či snímky z družice a nebojí se zpestřit své vysílání o nejnovější informace, přiznává, že začátky nebyly jednoduché. “Na své první vysílání zřejmě nikdy nezapomenu. Říká se, že nejlépe se člověk naučí plavat, když ho hodí rovnou do řeky. V mém případě to platí doslova, protože na obrazovku mě pustili hned - už při první návštěvě. Nemohla jsem ze sebe vypravit ani hlásku,“ vzpomíná s úsměvem.

Televizním meteorologům prý nejvíce komplikuje život to, že lidé berou jejich předpovědi jako stoprocentní pravdu a zlobí se, když se situace - byť i jen trochu - odchýlí. Právě v těchto dnech (první listopadová dekáda), kdy je zataženo nízkou oblačností, mají meteorologové velmi komplikovanou práci. Pokud byste raději spoléhali na léty prověřená pořekadla našich předků, příliš si nepomůžete. „Právě verifikací pranostik jsem se zabývala ve své diplomové práci. Dokonce jsem aplikovala statistiku na mnohá pořekadla našich předků, ale zodpovědně radím je brát více než s rezervou,“ varuje Dagmar Honsová.

Mimo vlastní televizní výstupy patří k její práci v Meteo TV (střídá se s kolegou Janem Horákem) i odborná spolupráce na přípravě předpovědí pro obě komerční televize. Kromě podkladů má za úkol vymyslet i úvodní větu, kterou rosničky své předpovědi zahajují, a ta by měla být pro celou předpověď charakteristická.

Dáša v současné době také působí na České zemědělské univerzitě. Tady v rámci svého doktorandského studia i vyučuje. „Učení mě vyloženě dobíjí energií. Snažím se semináře oživit, ne pouze suše oddrmolit skripta. Hned na začátku se snažím pro vzájemnou spolupráci se studenty stanovit jasná a neměnná pravidla. Studenti jsou hrozně milí, samozřejmě do té doby, než dojde na zápočty, to pak poslouchám, že se nemohli připravit, protože...,“ dodává s chápavým povzdechem.

I přes svůj nabitý pracovní program Dagmar nezanedbává ani sportování (s trochou bledé závisti musím dodat, že na její postavě jsou pravidelné hodiny aerobicu v pozitivním slova smyslu vidět). Ráda zajde i do kavárny, hodně času jí v posledních měsících ovšem zabírá hlavně rekonstrukce bytu.

Jistým způsobem před svou prací neuteče ani doma, její přítel Honza totiž pracuje v ČHMÚ jako hydrolog. Jejich profese jim prý soužití nijak nekomplikuje. “Hydrologie je přece jenom trochu o něčem jiném. Spíš se navzájem dobíráme a sázíme kvůli našim předpovědím. Milujeme společné ranní procházky, kdy při sledování oblohy předpovídáme průběh onoho dne téměř za chůze," doplňuje Dáša.

foto: Luděk Nechvátal      http://www.xawyer.net/  

Reklama