Vyrobte hlavolam

d1.jpg

Znuděný pes znamená potenciální pohromu. Pokud nechcete, aby se váš nevybouřený chlupáč proměnil v demoliční četu, dopřejte mu program, který zabaví jeho chytrou hlavu. Jednou z možností, jak psa v bytě zaměstnat, jsou různé formy hlavolamů. K jejich přípravě postačí předměty, které máte běžně doma, a oblíbené pamlsky vašeho psíka. A jaké věci by se vám tedy mohly při tvorbě hlavolamů hodit? Plata od vajec, ruličky od toaletního papíru nebo noviny a letáky. Tohle všechno můžete využít. Princip hlavolamů tkví v hledání pamlsků, které ukryjete třeba do krabice zmuchlaných papírů, zarolujete do ručníku, schováte pod míčky do plata od vajec nebo si zahrajete psí formu skořápek. Možností je spousta, hranice tvoří jen vaše představivost a psovy schopnosti.

Dalším způsobem, jak psa zaměstnat uvnitř v bytě, jsou interaktivní hračky. Ty, kromě zábavy a vybití energie, nabízí i možnost rozvoje – působí totiž pozitivně na mentální schopnosti a stimulují přirozené psí instinkty. Mezi nejznámější interaktivní hračky patří ty, které v sobě ukrývají krmení nebo pamlsek. Může se jednat například o míček s otvory, v nichž jsou ukryty pamlsky. Pes musí přijít na systém, jak se do otvorů dostat a pochoutku získat. Další oblíbenou variantou jsou takzvané puzzle, které v sobě skrývají různá tlačítka, otvory a další a pes se v nich musí zorientovat. Tento typ má velmi pozitivní vliv na rozvoj motoriky.

d2.jpg

„Do interaktivních hraček můžete obvykle zakomponovat jídlo, které – opět – funguje jako skvělá motivace. Ať zvolíte pamlsky nebo granulky, nepodceňte výběr konkrétního produktu a snažte se vybrat takové pochoutky, které nejenže psovi chutnají, ale současně mají kvalitní složení a zvířeti po zdravotní stránce svědčí. Vyzkoušet můžete třeba pamlsky řady Brit Functional Snack, kde každý druh obsahuje specifické ingredience odpovídající konkrétní zdraví prospěšné funkci, kterou má plnit. Nikdy, ani v tomto menším množství, nedávejte svému čtyřnohému parťákovi lidské jídlo,“ radí Martin Kváš, odborník značky Brit na výživu a výcvik psů.

d4.jpg

Trénujte cviky a povely

Další možností, jak zabavit a unavit čtyřnohé, ale i dvounohé členy rodiny, může být překážková dráha. Vytvořte si doma improvizovanou opičí dráhu (podle věku dítěte a dovedností psa), na které spolu mohou závodit. Mohou podlézat stůl, dát si slalom mezi židlemi, přeskakovat překážky a podobně. Skvělá zábava může být i hra na schovávanou. Ovšem většinou funguje jen varianta, kdy se schovává dítě (či dospělý) a pes hledá.

d3.jpg

V domácím prostředí můžete začít i s některými sporty. Krom obedience, dogdancingu nebo noseworku to mohou být různá balanční cvičení, které skvěle poslouží k udržení psa v kondici. Mimo to můžete začít trénovat i nové povely. Jen je důležité si dát pozor a pejska nepřepínat. „Zvláště u nových cviků se pejsek velmi rychle unaví. Proto je velmi důležité zachovávat délku cvičení, bohatě stačí dvakrát denně 15–20 minut, aby si pejsek mezi cvičeními dostatečně odpočinul. Cviky je nutné střídat, aby se stále měl na co těšit. Když už chlupáč cvik umí, je dobré ho opakovat jen dvakrát nebo třikrát, aby mohl dostat svou odměnu. Celé cvičení potom zakončete cvikem, který pes spolehlivě ovládá,” doporučuje Martin Kváš. Další tipy (nejen) na výchovu a hry se psy najdete na www.mazliccivpohybu.cz.
obrazek.jpg