weather

Počasí - téma, které se hodí k nezávazné konverzaci, pokud zrovna nevíte, o čem mluvit. Nikoho jím neurazíte a dá se o něm vyprávět celé hodiny. No, když se kouknu dnes z okna, říkám si: Konečně. Letos nám počasí pěkně zamávalo s plány, ale deště mi připomněly jinou situaci - totiž loňskou dovolenou.

Deštivý ostrov Tenerife

Naše dovolená na Tenerife byla nabitá zážitky, některé byly plánované, jiné se nám prostě děly. Tenerife je největší z Kanárských ostrovů, ale přesto k jeho poznání stačí čtrnáct dní. My měli jen týden, tak jsme se snažili naměstnat do nabitého programu co nejvíce.

Hned zkraje nás překvapily mohutné rigoly s mosty, které byly vybudované prakticky všude. Dělal jsem si z manželky legraci, že jde o řečiště, která odvádí lávu... jak jsme poznali, nebylo tomu tak.

Jednoho dne (tuším třetí den pobytu) jsme si vypůjčili auto, abychom se vydali za nejstarším dračím stromem, který se nacházel na druhé straně ostrova v městečku Icod de los Vinos. Cestou nás ale přepadla taková bouřka, že jsme museli hledat objížďky, protože některé silničky byly docela zatopené. Ostatní auta si z toho ale příliš nedělala a vesele brázdila silnice dál, tak nás to příliš nevzrušovalo a stále jsme se prokousávali k plánovanému cíli.

Do Icodu jsme dorazili v podvečer a proslulý dračí strom viděli jen z dálky, déšť byl totiž opravdu silný a paní v jenom krámku nám na otázku, kdy přestane pršet, s úsměvem a typickým španělským nadhledem odpověděla: „Maňáňa, maňáňa...“ Tedy zítra.

Hororová cesta zpět

Vyrazili jsme na zpáteční cestu a drobně zbloudili. Viděli při tom nádherné rozbouřené moře, tak jsme ani nelitovali. Když jsme se ale našli, dorazili jsme do několika kilometrové kolony. V té jsme zakufrovali asi na pět hodin. Přemýšleli jsme, jestli kolonu neobjet, ale vlastně v tom místě nebylo zrovna kudy...

Okolo chodící Španělé se bavili, nosili si svačinky od benzínky a my zoufale volali delegátce, ať nám v hotelu schovají večeři. Když se kolona konečně uvolnila, zjistili jsme, že asi půlkilometrový úsek cesty zavalil sesuv. Štěstěna tomu chtěla, že jsme zbloudili, protože jinak bychom byli v něm. Naštěstí prý všichni, kdo v sesuvu skončili, vyvázli jen s lehčími zraněními... Podle vyjádření prezidenta Tenerife šlo o nejhorší průtrž mračen, která ostrov v posledních letech postihla. No, jasně, že jsme v ní skončili my.

Účel rigolů se tedy vyjasnil - odvádí vodu při deštích.

Druhý den nato jsme šplhali na místní sopku Pico del Teide a docela často přemýšleli nad tím, jestli náhodu léta dřímající vulkán nebouchne, když už pro nás příroda schystala stoletou bouři. Naštěstí se tak ale nestalo.

Téma dne: Kdy vám počasí překazilo plány?

Dnes si v magazínu Žena-in budeme povídat o počasí! Posílejte mi na redakční e-mail své příběhy z dovolených, nebo i domácí příběhy, při kterých vám počasí překazilo plány, nebo prostě jen pořádně pilo krev! Můžete je doprovodit i fotkami, pokud máte...

Co můžete vyhrát?

Jeden ze dvou krásných čtvercových deštníků (viz obrázek níže), nebo opalovací krém AVON SUN+ s UVA a UVB filtrem 30.

deštníky

Reklama