Takový názor má naše čtenářka s nickem Pajda. Proto je k nadacím velmi skeptická a pomáhá spíš tam, kde si je jistá, že se dar dostane k potřebným.

Já jsem zatím nikdy moc nepřispívala na konkrétního člověka. Občas hodím něco do kasičky, pokud vybírají děcka na škole, kde pracuji a nedá se tomu vyhnout, ale to je ze slušnosti. Potřebu cpát peníze organizátorům sbírek a nadací na jejich docela slušné platy opravdu necítím. Všimněte si totiž, že na potřebné jdou „všechny vybrané peníze po zaplacení nákladů“ - a k těm patří právě ty platy a podobně. Moc peněz pak asi nezbude...

Kam přispívám, to jsou zvířátka - kromě těch, co mám doma, platím dvěma kočkám adopci a každoročně přidávám na Strom kočičích přání - organizátory znám osobně, vím, jak s penězi naloží a vím i to, že si budou pečlivě hlídat využití vybraných prostředků, takže všechny peníze půjdou opravdu kočičkám.

Letos jsem ale udělala výjimku. Na Stromě kočičích přání se peníze objevují rychleji, než stíhám sledovat, tahle akce jede úžasným tempem, a mých pár korun kočky nevytrhnou. Ostatně živíme 9 kočiček, které majitelé nechtěli nebo nemohli mít a to je docela dost. Ty dvě „plašanky“, kterým platím, do toho nepočítám.

A proč ta výjimka? Už jsem několikrát psala, že mám nemocného syna. Má Parkinsonův syndrom, který byl jako diagnóza u mladých lidí stanoven teprve v roce 2005. Synovi je teď 23 let, takže v době, kdy chodil do první třídy, nemohl diagnózu nikdo určit, natož pak vědět, co s tím. Kdo zná někoho staršího s Parkisonem, určitě ví své, kdo nezná, ten nepochopí...

Když byl syn malý, tak se ale našel člověk, který neznal, ale pochopil a pomohl. Pomohl natolik, že dítě, které ve škole úplně odepsali a posílali ho do ústavů a na psychiatrii, bylo schopné jezdit do přírody, na tábory, postarat se nejen samo o sebe, ale i o ostatní a dodnes buduje na tom, co ho naučili vedoucí v turistickém oddíle.

Byl to hlavní vedoucí, jistý Michal. Pomáhal nejen nám, ale i všem kolem sebe, dělal i pro úplně cizí lidi co mohl. A právě tenhle člověk teď sám potřebuje pomoc. Ne pro sebe, ale pro svoji malou dcerku, která bojuje se svalovou dystrofií. A tak jsem asi poprvé v životě posílala peníze konkrétnímu člověku na konkrétní věc. Jsem mu dlužná mnohem víc, než můžu poslat...než kdy budu moct poslat. Jenom doufám, že se najde dost lidí, kteří malé Elišce umožní vyrůst, hrát si a smát se. A tak se budu snažit, co budu moct, abych mu pomohla.

Pajda

Milá Pajdo, děkuji za příspěvek. Možná bychom se mohli přidat...co vy na to, milé ženy a muži in?

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s charitou, milé ženy-in?

  • Dáváte pravidelně, nebo spíš výjimečně? Podle čeho si vybíráte, komu přispět a komu ne?
  • Jakou formou dáváte své peníze potřebným? Posíláte DMSky, odpisujete si pravidelně nějakou částku z účtu, nebo dáváte drobné na ulici?
  • Kdy jste naposledy přispěla na charitu, nebo nabídla někomu nezištně pomoc. Co vás k tomu vedlo?
  • Poslala jste někdy peníze na postižené živelními pohromami?
  • Ocitla jste se naopak v situaci, kdy jste sama potřebovala pomoc?

Napište nám. Podělte se s námi nejen o své názory na charitu, ale i o své příběhy

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz 

Co můžete získat za svůj příspěvek?

Balíček Bio kosmetiky Anti-stress visage s Bachovými esencemi, (obsahuje krém, sprchový gel a pěnu do koupele) a jako bonus tři balení Nescafe Cappuccino

c

b

 

Reklama