Zuby moudrosti jsou často jenom k zlosti – činí potíže při prořezávání, a když už se prořežou, tak se často kazí. Jistě jste se už ve svém okolí setkali s lidmi, kteří už trhání osmiček podstoupili, nebo to čeká právě vás. Poradíme vám, jak trhání (a hlavně dobu zotavování) přežít co nejlépe.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com
Bude to bolet?
Při samotném zákroku se bolesti bát nemusíte. Osmičky se extrahují (trhají) v lokálním znecitlivění. Horší je období po zákroku, kdy anestezie odezní. Míra bolesti závisí na:
- Množství odstraněných tkání – aby bylo možné zub vybavit z lůžka, bývá někdy nutné odstranit kost, která ho drží na místě. Klíčové je, aby lékař postupoval jemně a pomalu.
- Zánětu – pokud vás k lékaři dohnala bolest nebo otok, bude zotavování vždy horší. Proto se často s trháním vyčkává, až akutní infekce odezní, ne vždy je to ale možné.
- Individuálním prahu bolesti – každý snáší bolest jinak, a co jeden ani nevnímá, může druhého přivádět k šílenství.
Tři tipy pro úlevu po zákroku
Samozřejmostí je dokonalá anestezie při samotném trhání, která ještě několik hodin po něm přetrvává.
- Léky proti bolesti – Následných pár dní si pacient může pomoct od bolesti kombinací paracetamolu a ibuprofenu, které se obvykle střídají po 3 hodinách (takže je dodrženo doporučené dávkování jednotlivých léků po 6 hodinách).
- Chlad a zase chlad – V prvních hodinách po zákroku doporučujeme chladit tvář ledem. Čím více a čím dříve, tím lépe – otok pak bude mnohem menší. Chladit je možné i zevnitř, takže od doktora vyrazte rovnou na zmrzlinu. Pozor jen na oříšky a kousky čokolády, které by se mohly do rány dostat.
- Bez výplachů – Ránu nikdy cíleně nevyplachujte, ani z ní nevysávejte krev.
Úleva od bolesti by měla přijít během několika dní. V případě, že se bolest nezmírní, a co hůř, stupňuje se, je něco v nepořádku. Pravděpodobně se jedná o poměrně častou komplikaci trhání osmiček, takzvané suché lůžko. Jde o narušení procesu hojení, kdy v zubním lůžku z nějakého důvodu nevznikla (nebo byla odstraněna například nešetrným výplachem) krevní sraženina, která je bezpodmínečně nutná pro hojení. Pacienti trpící touto komplikací mají teplotu, krajina u vytrženého zubu je extrémně bolestivá, často je přítomen silný zápach z úst. V takovém případě je namístě ihned vyrazit k lékaři, který lůžko vyčistí od případných nečistot a vhodně ošetří.
Zdroj: www.lecba-bolesti.cz
Nový komentář
Komentáře
Holky máte za sebou některá trhání více zubů za ráz? Chtěla bych se připravit na to co pak budu moct jíst. Dá se opravdu vše mixovat? mohla bych to pak třeba nějak ředit vodou, aby to šlo protáhnout brčkem bez kousání?
Mám venku všechny čtyři, 2 vytrhlé, 2 vysekané, zkažený nebyl žádný. Spodní mi ležely a tlačily se zevnitř do stoliček. Horní mi narostly do škraní a pěkně mi je rozkousaly. Jo, jo, malá huba a velké zuby
Neschopenku jsem nepotřebovala, bolest snáším dobře, akorát jsem po tom sekání vypadala jak buldok..
Jinak já měla moudráky křivě rostlé a co chvíli jsem s nimi měla problém, tak já osobně jsem ráda, že jsou pryč.
Tak rovnou na zmrzlinu po trhání bych nešla. Zažila jsem to a ještě několik hodin jsem měla pusu úplně kaput po injekci. Vůbec jsem ji necítila a měla jsem problém i vypít vodu, z koutku mi tekla ven. Takže na veřejnosti pojídat zmrzlinu bych fakt nedala. :-)
Karo Líná — #16 Osvícený zubař
Teď je to nějaká módní záležitost, za pár let to může být jinak a o tomhle se bude mluvit jako o zhůvěřilosti středověku.
gerda — #14 Přesně! On se pak každý zub hodí
Boros — #15 Holka, zadarmo nezadarmo, já nesnáším jen pomyšlení, že někdo zbůhdarma vrtá do mého těla. Nota bene když mám pocit, že někde se platí i za to, že řekneš dobrý den
Boros — #15 Když jsi z oboru, víš proč někteří zubaři osmičky trhají na potkání? Vážně by mě to zajímalo
Suzanne — #13
Můj zubař je jednoznačně pro záchranu osmiček, dokud to lze. Při obyčejném kazu je rozhodně netrhá, natož bezdůvodně, jako to dělají mnozí. Tuhle přišla do práce kolegyně z preventivky od nového zubaře, že ji poslal na postupné vytržení všech čtyřech osmiček. Ptala jsem, jestli se jí všechny čtyři naráz zkazily nebo ji bolí nebo co je s nimi za problém? Tak prý vůbec žádný. Osmičky si prostě jen dovolily sprostě vyrůst, což někteří zubaři zřejmě nemůžou vydýchat
Důvod mi není jasný. Já bych k takovému stomatologovi nechodila. Můj zubař tvrdí, že každý zub, dokud je zdravý, má svůj smysl a hodnotu.
Suzanne — #13 Však za trhání se neplatí...ovšem je pravda, že alespoň u nás je 90% zubařů, co vypověděli smlouvy s pojišťovnami a jedou jen za hotové.
Suzanne — #13Tak vytrhnout se to dá nakonec vždycky. Ale škoda každého zubu. Protože když se dělají mezičleny, jsou potřeba sousedé.
Boros — #12 Já jsem zubaře, který trval na trhání, vyměnila.
K nové paní doktorce jsem se hlásila rovnou s dotazem, jestli spraví osmičku. Já platím, já rozhoduju, je to moje pusa
Suzanne — #9 gratuluju k zubaři, která osmu spraví- tady se při zkažení hned trhá.
Já jsem skoro žádné problémy neměla, doktor vytrhl osmičku, ránu zašil samovstřebávací nití a hotovo.
Boros — #8Já nebyla s osmičkou, ale sedmičkou v zánětu, bylo to strašné, taky hodina. A taky jsem nechtěla neschopenku, protože v práci to bolí jako doma. Ležet a spát se s tím stejně nedá, tak co. Taky jsem nechtěla analgetika, člověk tím zblbne, ale bolest zůstane stejná - toť má zkušenost. Dá se to přežít, ledovat a ledovat, lepší rada není. Zvenčí, na zmrzlinu chuť nebyla, to tak: zbytečně otevírat čelisti.
Když se mi osmička zkazila, nechala jsem si ji opravit
Vytrhnout si ji rozhodně nenechám, leda by to bylo po mnoha marných pokusech o spravení
Na veškeré zákroky v puse a krku jedině zmrzlinu nebo led!!!
Poslední osmu mi vysekávali z kosti v mých 38 letech (skoro hodinu) a hned, jak jsem šla na poněkud vratkých nožičkách ven z ordinace, plácla jsem si na pusu led. Až do rána jsem ho jen vyměňovala za čerstvý- na noc jsem si sice vzala tabletku analgetika, ale vzhledem k tomu, že jsem toho moc nesnědla, mi po něm bylo leda zle. Další den jsem ještě byla doma, kde jsem dělala kolem svých 3 dětí jen to nejnutnější a chodila s pusou obvázanou šátkem, ve kterém se ukrýval led. Roztopit- vyměnit a tak pořád dokola. Sice pusa jak sněhulák, ale jinak dobré. Další den přes den totéž a večer jsem šla do práce- mezi pacientkami jsem s ledem nechodila, pokud jsem byla na sesterně, tak led na pusu. Následující den jsem byla bez ledu a ládovala se řízkem. Když se mě na kontrole doktor (velmi dobrý stomatochirurg) ptal, kolik jsem měla analgetik, že ten zákrok byl velmi náročný a já mu řekla, že jen jedinou tabletku, málm zkolaboval a když zjistil, že jsem si nevzala neschopenku, řekl mi, že mne už nechce nikdy vidět.
nehrozí
Hned po zákroku bych se bála vůbec něco strčit do pusy kvůli infekci. Trhali mi zatím dva, ale já je rozkývala tak, že šly ven skoro sami. Ještě mě čeká jeden. Čtvrtý ani nevyrostl. Asi abych nebyla moc chytrá
kolousek1 — #1 přesně, mě je vysekávali 1,5 hodiny a byla jsem ráda, že jsem doplazila domů, kde jsem odpadla
Ještě je vytrhlé nemám ,ale co už jem kvůli nim zažila .Zmrzlina sice chladí ,ale já jsem byla tak dodělalaná ,že jsem byla ráda ,že přijedu domů nadopuju se práškama a lehnu .