Zuby moudrosti jsou často jenom k zlosti – činí potíže při prořezávání, a když už se prořežou, tak se často kazí. Jistě jste se už ve svém okolí setkali s lidmi, kteří už trhání osmiček podstoupili, nebo to čeká právě vás. Poradíme vám, jak trhání (a hlavně dobu zotavování) přežít co nejlépe.

dentist

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Bude to bolet?

Při samotném zákroku se bolesti bát nemusíte. Osmičky se extrahují (trhají) v lokálním znecitlivění. Horší je období po zákroku, kdy anestezie odezní. Míra bolesti závisí na:

  • Množství odstraněných tkání – aby bylo možné zub vybavit z lůžka, bývá někdy nutné odstranit kost, která ho drží na místě. Klíčové je, aby lékař postupoval jemně a pomalu.
  • Zánětu – pokud vás k lékaři dohnala bolest nebo otok, bude zotavování vždy horší. Proto se často s trháním vyčkává, až akutní infekce odezní, ne vždy je to ale možné.
  • Individuálním prahu bolesti – každý snáší bolest jinak, a co jeden ani nevnímá, může druhého přivádět k šílenství.

Tři tipy pro úlevu po zákroku

Samozřejmostí je dokonalá anestezie při samotném trhání, která ještě několik hodin po něm přetrvává.

  • Léky proti bolesti – Následných pár dní si pacient může pomoct od bolesti kombinací paracetamolu a ibuprofenu, které se obvykle střídají po 3 hodinách (takže je dodrženo doporučené dávkování jednotlivých léků po 6 hodinách).
  • Chlad a zase chlad – V prvních hodinách po zákroku doporučujeme chladit tvář ledem. Čím více a čím dříve, tím lépe – otok pak bude mnohem menší. Chladit je možné i zevnitř, takže od doktora vyrazte rovnou na zmrzlinu. Pozor jen na oříšky a kousky čokolády, které by se mohly do rány dostat.
  • Bez výplachů – Ránu nikdy cíleně nevyplachujte, ani z ní nevysávejte krev.

Úleva od bolesti by měla přijít během několika dní. V případě, že se bolest nezmírní, a co hůř, stupňuje se, je něco v nepořádku. Pravděpodobně se jedná o poměrně častou komplikaci trhání osmiček, takzvané suché lůžko. Jde o narušení procesu hojení, kdy v zubním lůžku z nějakého důvodu nevznikla (nebo byla odstraněna například nešetrným výplachem) krevní sraženina, která je bezpodmínečně nutná pro hojení. Pacienti trpící touto komplikací mají teplotu, krajina u vytrženého zubu je extrémně bolestivá, často je přítomen silný zápach z úst. V takovém případě je namístě ihned vyrazit k lékaři, který lůžko vyčistí od případných nečistot a vhodně ošetří.

Zdroj: www.lecba-bolesti.cz

K tématu si také přečtěte:

TÉMATA:
ZUBY