Jurkovičův most

V zámecké zahradě Nového Města nad Metují se nachází krytý dřevěný most, který nevede přes řeku, ale spojuje terasu s parkem, kde se nachází kašna. Za stavbou z roku 1911 stojí známý slovenský architekt Dušan Jurkovič, kterému se přezdívá básník dřeva. Inspirací mu zřejmě byly valašské lidové stavby. Do zámeckého prostředí vložil prvky lidové architektury, která na místo překvapivě dobře zapadá.

cl.jpgFoto: Profimedia

Cihlový most

Návštěvu Mikulova můžete spojit s procházkou po cihlovém mostě, který před vysušením vedl přes Nový rybník. Oblouková 95metrů dlouhá stavba pochází ze 17. století a je v barokním stylu. Původně byl most přístupovou cestou k baroknímu letohrádku Portz, který stojí na vyvýšenině Tichý ostrov.

Sky Bridge 721

Velká mediální pozornost byla věnována letos otevřenému visutému mostu přes údolí na Jižní Moravě. Ten je světovým unikátem, protože s délkou 721 metrů je nejdelším visutým mostem pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Nachází se 95 metrů nad zemí a rozhodně tedy není vhodný pro ty, kteří mají strach z výšek. Tento výlet ovšem skýtá i určité nevýhody. Vzhledem k tomu, že jde o první sezónu, jezdí se tam procházet zástupy lidí a prohlídka mostu také není zadarmo. Pokud si vstupenku koupíte online, její cena je pro dospělého 440 Kč a pro děti do patnácti let 245 Kč. 

cl2.jpgFoto: Profimedia

Stádlecký řetězový most

U obce Stádlec v jižních Čechách vede přes řeku Lužnici 157metrů dlouhý most. Ten byl původně umístěný v Podolsku, kde spojoval dva břehy Vltavy. Před stavbou Orlické přehrady byl rozebrán a přenesen. Na současném místě stojí od roku 1975. Unikátní je zejména tím, že jde o poslední dochovaný empírový řetězový most v Česku.

Visuté lávky Podyjí

Národní park Podyjí má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout, přestože jde o nejmenší národní park v Česku. Pokochat se můžete přírodními scenériemi či meandry, které lemují skalní útvary. Na území parku se také nacházejí tři visuté lávky původně vybudované pro vojska pohraniční stráže. Povodeň v roce 2002 je sice zničila, ale podařilo se je vystavět znovu. Jedna lávka je pod vinicí Šobes, další pod Vranovem a třetí na cestě z Podmolí k Devíti mlýnům.

Hradlový most

Po rekonstrukci byl letos v červenci otevřen Hradlový most u šumavské Modravy, který spojuje břehy řeky Vydry v Rechli. Ten se může pochlubit celodřevěnou konstrukcí z modřínu, díky které nejen zapadá do okolní krajiny, ale také omamně voní. Měří 72 metrů a je přístupný pro pěší i cyklisty.

Zdroje: Klatovský deník, Kudy z nudy, Wikipedia, Úžasná místa v Česku, Šumava, Region Rozhlas, Hrady, Mapy, YouTube

Čtěte také:

Reklama