V knize Karla Maye se prohání apačský náčelník Vinnetou po Divokém západě, ve filmové verzi však bojuje po boku svého bílého bratra Old Shatterhanda v zemích bývalé Jugoslávie, především v Chorvatsku.

Díky místům, která použili filmaři k natáčení těchto slavných indiánek, můžeme obdivovat překrásnou scenérii chorvatské přírody - národní parky Plitvická jezera, Krka a Paklenica. Lokality, které si co do krásy a autentičnosti v ničem nezadají s pravými americkými kaňony.

plitv

Udělejte odbočku

Jadranské pobřeží je už léta vyhledávanou turistickou destinací pro české turisty. Jestli se tam chystáte i letos, případně napřesrok, a nebo prostě kdykoliv jindy, určitě udělejte odbočku u chorvatského Karlovace a projděte si místa nekončícího dětství, místa, kde „pobýval“ idol mnoha kluků, ale i holčiček: Vinnetou.

mapa

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou pro samostatný výlet z pobřeží příliš vzdálená - např. ze Šibeniku je to 220 km, ze Zadaru 150 km, ze Záhřebu 140 km, ze Splitu 219 km (přes Knin), z Rijeky 168 km (přes Senj). Po časové stránce se jedná opravdu o náročný výlet, a proto je dobré si na něj vyhradit celý den. I ta nejkratší varianta prohlídkových stezek kolem jezer totiž vyžaduje tři až čtyři hodiny, nejdelší pět až šest hodin.

jezara

Zájem odstartovaly mayovky

Plitvická jezera objevili turisté už koncem 19. století, ale zůstala bez valného zájmu. Po desetiletích občasných návštěv si však jugoslávská vláda uvědomila význam celého území a v roce 1949 vyhlásila oblast jezer za národní park.

turiste

Ani padesátá léta zrovna turistice nepřála, lidé jezdili raději k Jadranu, než aby se trmáceli po špatných cestách někde ve vnitrozemí. Zdejší turistický boom „odpálil“ až režisér Reinl, který si pro natáčení přepisů Mayových románů vyhlédl právě tuto oblast. Nejlepší mayovce, Pokladu na Stříbrném jezeře, kralovala právě Plitvická jezera, konkrétně jezero Kaluderovac.

kraluvoc

voda

Vodopády všude, kam se podíváte

Na území pod Malou Kapelou a Plešivcem je možné na ploše 30 000 hektarů napočítat 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou. U Plitvického Leskovace se rozprostírá velké Proščanské jezero, které od Horních a Dolních jezer oddělují první vodopády. Na vodopády tu narazíte doslova všude, na zhruba sedmikilometrovém úseku je jich celkem 92, přičemž výškový rozdíl mezi jezery činí 156 metrů. Největší je na spodním konci jezera Kozjak, které má rozlohu přes čtvereční kilometr.

jerezaa

Od roku 1992 je Plitvicko vyhlášeno přírodní památkou UNESCO. Je tak zamezeno jakémukoliv zásahu člověka do přírody. A ta je zde opravdu překrásná. K dokonalosti celé té nádhery chybí snad už jen rudý gentleman...

 

Plitvická jezera - vstupné od dubna do října (v kunách, 1 kuna cca 3,505 Kč )

dospělí: 110 kun

skupiny nad 15 lidí: 100 kun na osobu

děti od 7 do 18 let: 55 kun

děti do 7 let: zdarma

Cena zahrnuje jízdné speciálním autobusem a parníčkem v rámci vybraného programu prohlídky. Vstupenka platí jeden den, ale v případě delšího pobytu, čímž je míněno ubytování v ubytovacích zařízeních v rámci národního parku, se může prodloužit na recepci ubytovacího zařízení. Návštěva je možná i se psem, musí však být na vodítku.

Parkovné (není zahrnuto v ceně vstupenky a platí se zvlášť)

osobní auto: 7 kun/hodinu

obytný vůz, automobil s přívěsem a autobus: 70 kun za den

motocykl: zdarma

Ubytování

Ubytování je možné v hotelovém komplexu přímo v n. p. Plitvice nebo v autokempu Korana ležícím za hranicemi národního parku směrem na Karlovac (Záhřeb). Hotel Grabovac se nachází v Rakovici (13 km severně od hranic národního parku), kemp Borje v Korenici (3 km jižně od hranic národního parku.

Odkaz na hotely a kempy: Bellevue, Grabovac, Jezero, Plitvice, Korana, Borje

Více informací na: www.np-plitvicka-jezera.hr

zdroj: www.plitvice.cz, np-plitinicka-jezera.chorvatske.cz/

poklad

Čtěte také:

Reklama