Peklo v Lužických horách

pekelne-doly.jpg

Jedna z našich nejkrásnějších pohádek S čerty nejsou žerty představuje peklo jak má být. Děsivé, ale spravedlivé. Dostat by se tam nechtělo žádné dítko. Ale kdyby byla možnost jen nakouknout… A víte, že je? I když jen do přírodních kulis, kde rohaté už nepotkáte. Nachází se v podhůří Lužických hor a najdete je pod názvy Pusté kostely I a II. Jde o umělé jeskyně, které zde zbyly po těžbě písku. Pusté kostely I dostaly dokonce název Pekelné doly a mají tu svůj klub motorkáři. Tady je taky otvírací doba, ale Pusté kostely II jsou přístupné celoročně bez omezení.

Za Popelkou do Švihova

popelka.jpg

Další klasika – Popelka s Libuškou Šafránkovou. Přestože se pohádka točila v zimě, místa, která se v ní objevila, poznáte i teď v létě. Začít můžete prohlídkou hradu Švihov, v němž ji macecha a sestry trýznily. Popelčina pohádková stezka pak začíná před hradem a vede přibližně 3 km do Mezihoří. Je nenáročná, zvládnete ji pěšky či na kole. Cestou navštívíte například sad nebo rybník, kam spadl kočár při honičce s princem. K jednotlivým místům tu jsou i informačních tabule.

Třetí princ z Adršpašsko-teplických skal

adrspach.jpg

Princeznu z Diamantových skal se můžete stejně jako Pavel Trávníček coby Třetí princ vydat hledat do Adršpašsko-teplických skal. Jestlipak se vám podaří najít cestu, kterou na koni projížděl, ve které skále jeho bratři zkameněli, poznat pískovnu s tajemným jezerem, nebo dokonce objevit jeden z filmových diamantů, které tu prý filmaři zanechali?

Zlatovláska z Červené Lhoty

cervena-lhota.jpg

Vyplout na loďce napříč jezerem až k pohádkovému, červenému zámku, kde žije princezna Zlatovláska. To si můžete vyzkoušet, stejně jako Petr Štěpánek alias kuchař Jiřík, na vodním zámku Červená Lhota. Obvykle tu totiž lodičky skutečně půjčují. Letos byste ale výjimečně došli k sídlu pana krále po svých – rybník je z důvodu havárie na hrázi vypuštěný.

Tohle krásné místo vám bude povědomé i z jiných pohádek. Třeba z té O zatoulané princezně, Princezně na hrášku či O kráse a štěstí.

S Pyšnou princeznou na sever Čech

pysna.jpg

Také pokaždé fandíte Pyšné princezně Krasomile a princi Miroslavovi při jejich útěku před královskými vojáky? Vydejte se v jejich stopách severními Čechami. Podívat se můžete k Panské skále, které se říká také Čertovy varhany, nebo do Dolského mlýna. Respektive k jeho pozůstatkům.

Na tomto kouzelném místě vznikly i další pohádky. Například Pravý rytíř, Čertova nevěsta nebo Ztracený princ.

Čtěte také:

Reklama