Život a literární tvorba Karla Čapka je úzce spojena s jedním nádherným místem nedaleko Prahy, které pro něho bylo inspirací, místem odpočinku a setkávání se s přáteli, místem, kde pracoval. Zde vznikla některá Čapkova díla – První parta, Bílá nemoc nebo Matka.

památník

pohled zezadu na vilu Karla Čapka

Tímto místem byla empírová vila u rybníka Strž, kterou dostal darem od Václava Palivce k celoživotnímu užívání jako svatební dar, a její krásné okolí, kde se často procházel, relaxoval a pracoval. Vila u hráze rybníka Strž se mu nakonec stala i osudnou. Při uklízení škod, které tehdy napáchala povodeň, se nachladil a později zemřel.

V současné době je vila přístupna veřejnosti a slouží jako památník. Expozice je věnována Karlu Čapkovi, ale také Olze Scheinpflugové, jeho manželce, a Ferdinandu Peroutkovi. K vidění jsou tu i Čapkovy kresby, karikatury a díla vydaná knižně v Čechách i zahraničí.

Prohlídka památníku trvá asi hodinu a půl.

kopec

Pohled na Strž z místa, kde Karel Čapek často sedával

místo relaxace

Místo krásného výhledu na rybník Strž. V pozadí vila Karla Čapka

hráz

Hráz rybníka Strž nad Čapkovou vilou

Po stopách Karla Čapka

Po návštěvě památníku doporučuji projít si krásný okruh, Čapkovu stezku, kudy rád chodíval. Je to asi 7 km dlouhý okruh, který vede okolo hráze rybníka Strž, dále okolo rybníčku Zájezdek do lesa – Černého jedlí. Je to příjemná procházka okolo Kotenčického potoka a říčky Kocáby. Stezka vede územím, kde v minulosti působilo několik malých provozů na zpracování železa – hamrů, kde se využívalo k pohonu vodní síly. Přes romantický tok říčky Kocáby se klene historický kamenný most, v nedávné době rekonstruovaný.
MAPA stezky

autem…

Z Prahy po Strakonické silnici R4, sjezd Dobřís, od začátku obce Stará Huť jsou směrové tabule. Asi 400 m od památníku je neplacené parkoviště.

vlakem…

V obci Stará Huť je zastávka vlaku (trať č. 210 – Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany; Vrané nad Vltavou – Dobříš), který jezdí z Prahy až do Dobříše. Cesta z Prahy trvá asi hodinu a půl.

autobusem…

Na Dobříš, která je vzdálena od památníku Karla Čapka asi hodinu pěší chůze, je možné se dostat autobusem z Prahy-Smíchova, Příbrami, Písku, Strakonic atd. Je sem velice dobré spojení.

Okolí památníku je ideálním terénem pro cyklisty.

Památník je otevřen od dubna do října denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin, od listopadu do března v pondělí až v pátek od 9.00 do 16.00 hodin.

Tip na příjemné posezení

Ve Staré Huti se nachází výborná mexická restaurace Mexico Pueblo. Informace najdete ZDE.

Mnoho dalších restaurací najdete i ve městě Dobříš.

Je tam opravdu nádherně, já sama jsem u rybníka Strž strávila dětství, jen na jeho opačném konci, než pobýval dříve Karel Čapek. :)

Reklama