5f3f8c37141fdprofimedia-0161529096.jpg
Foto: Profimedia

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity se může pochlubit zajímavým exponátem. V Českých Budějovicích se nachází bronzový jablečný ohryzek spolu s deskou, na které se píše: Na památku českého génia Járy Cimrmana, jenž ohryzek zde odhodil a základy kompostování tak položil.

Humor nechybí ani v obci Míšov na Plzeňsku. Na tamním obecním úřadě visí pamětní deska: Dne 8. 5. 1915 obec Míšov český génius světového významu Jára Cimrman těsně minul.

Betonová socha na vlakové zastávce Kaproun u Kunžaku na Jindřichohradecku připomíná místo, kde byl Jára Cimrman, jakožto černý pasažér vyhozen z vlaku.

V obci Příchovice v okrese Plzeň-jih se nachází tabulka: Zde 13. 6. 2015 vyplivli členové Divadla Járy Cimrmana pecky švestek v naději, že alespoň z jedné vyroste strom.

Na budově Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře je zase pamětní deska, která informuje o tom, že Jára Cimrman na této škole prokazatelně nikdy nestudoval.

Polabské město Pečky nabízí k vidění kopii školní pomůcky Járy Cimrmana. Jde o zeměkouli v podobě kostky. Pomůcku nazval jako Zeměkoule v kostce.

Vzhledem k tomu, že Cimrman neměl rád výšky, v Nouzově u Semil na severu Čech mu nechali udělat rozhlednu na míru. Rozhledna se nachází v mírném dolíčku a její výška se uvádí v záporné hodnotě -0,15 metrů.

V obci Zásadka v okrese Mladá Boleslav mají po českém géniovi pádlo z jeho neúspěšné plavby.

V Rovensku pod Troskami si lze přečíst tabulku, která informuje o tamním pobytu Cimrmanovy sestry Luisy.

Nad bájným Liptákovem, posledním známým místem jeho pobytu, v obci Tanvald se tyčí socha s názvem Cimrman v mlze.

Pro opravdové milovníky této postavy je k dispozici muzeum v obci Kořenov v Jizerských horách plné autentických památek.

Reklama