Po stopách luxusu na pohádkové Sicílii, kde se natáčel Bílý lotos

Satirický seriálový hit z dílny režiséra Mikea Whitea si diváky omotal kolem prstu už první řadou v roce 2021, která se celá odehrávala ve Four Seasons resortu Maui na Havaji. Loni si v rámci své druhé řady Bílý lotos vysloužil jako dějiště malebné městečko Taormina na Sicílii a pro mnohé fanoušky byl evropský setting příjemným překvapením. Mohou tak totiž relativně jednoduše zavítat přímo do míst, kde se rekreovali hlavní hrdinové.

shutterstock-1410941030.jpg
Taormina / Foto: Shutterstock

Seriál byl natočen ve skutečném hotelovém komplexu San Domenico Palace, který rovněž patří do řetězce Four Seasons. Hotel se pyšní výhledy na sopku Etna a Taorminský záliv. Poblíž lze navštívit i pozůstatky řeckého divadla Teatro Antico, které se v seriálu také objevilo. Významnou roli v Bílém lotosu hraje řada dalších kouzelných míst na Sicílii, ať už jsou to uličky divokého Palerma, neoklasicistní Villa Tasca, případně městečko Noto na jihovýchodě ostrova, které je proslulé svou úžasnou barokní architekturou. Pokud letos zamíříte na Sicílii, o místa spojená s tímto seriálem tu skutečně není nouze.

shutterstock-1377258752.jpg
Etna / Foto: Shutterstock

Dechberoucí zelená oáza v Irsku se seriálem Vikingové: Valhalla

Deset let stará série Vikingové se loni dočkala volného pokračování v podobě Vikingové: Valhalla, na kterou hned na Netflixu letos v lednu navázala druhá série. Většina scén ze skandinávského válečného seriálu je natočena v Irsku, konkrétně v hrabství Wicklow a v blízkém okolí Dublinu. Nenapodobitelná mechem obrostlá a zeleně zářící krajina je k nalezení třeba v ledovcovém údolí Glendalough.

shutterstock-1810461181.jpg
Wicklow Mountains / Foto: Shutterstock

Ze seriálu proslulé sídlo Kattegat ve skutečnosti není norskou vesnicí, ale smyšleným místem, které bylo natočeno na pobřeží známého Lough Tay (nazýváno také Guinness Lake, protože svým tvarem připomíná pintu legendárního piva Guinness) v národním parku Wicklow Mountains. Nebylo by seriálu Vikingové bez námořních bitev a lodních scén. Tvůrci pro ně opět využili irskou krajinu, konkrétně jezero Blessington (Poulaphouca Reservoir). Stačí tedy zaletět do Dublinu a zmíněná místa si můžete projet ve vzdálenosti do hodiny autem z okraje irské metropole.

shutterstock-1850732788.jpg
Jezero Blessington / Foto: Shutterstock

Temné kouzlo litevského Vilniusu se Stranger Things

Dříve by asi tvůrce z Netflixu nenapadlo za těmi správnými lokacemi cestovat až do severovýchodní Evropy, dost možná na tom ale něco změnilo natáčení seriálu Černobyl od HBO. Stejně tak jako u Mladý Wallander nebo Tokyo Trial (také Netflix) se autoři Stranger Things rozhodli pro hlavní město Vilnius a jeho okolí. Pokud se řadíte mezi fanoušky tohoto seriálu, neuděláte chybu, když si pro letošní dovolenou vyberete litevské hlavní město.

Ústředním místem, o kterém se v souvislosti se Stranger Things často hovoří, je určitě věznice Lukiškes. Svému původnímu účelu přestala sloužit teprve nedávno, každopádně za takřka sto dvacet let své existence zažila několik politických režimů včetně carského Ruska, Sovětského svazu nebo nacistického Německa. Momentálně prožívá přerod v multifunkční hub (Lukiškes 2.0), který si můžete projít v rámci komentované prohlídky. Odehrávají se zde výstavy, koncerty nebo street food akce.

Hodně zapálení fanoušci se mohou ještě zajet podívat například na pravoslavný kostel sv. Mikuláše v Semeliškes, který je sice vzdálen zhruba 45 minut jízdy autem, dá se však dobře spojit s návštěvou starobylého města Trakai anebo města Elektrenai, které vzniklo v dobách Litevské sovětské socialistické republiky čistě pro zaměstnance místní elektrárny. Autem se dá za zhruba 30 minut z Vilniusu dojet také na další ze seriálových lokací – letiště Kyviškes.

shutterstock-1991894633.jpg
Lukiškes / Foto: Shutterstock

Výlet do sídel a parků 19. století ve stylu britské rodiny Bridgertonů

V době svého uvedení se stal Bridgerton nejsledovanějším seriálem v historii Netflixu – za 28 dní jej vidělo bezmála 82 milionů domácností na světě. Historicko-romantická série o světě londýnské smetánky 19. století se odehrává na celé řadě míst v rámci Velké Británie, a objevzuje se zde dokonce i pražské Rudolfinum. My jsme všal vybrali několik lokací, které by se daly navštívit v rámci několikadenní návštěvy Londýna a jeho blízkého okolí. 

Přímo v Londýně, na kraji Greenwichského parku, můžete zavítat do sídla rodiny Bridgertonů, které se v seriálu objevuje opakovaně: Ranger’s House. Od roku 2002 v tomto georgiánském sídle v palladiánském stylu sídlí Wernherova sbírka umění, která je k vidění pro veřejnost. V seriálu objevíte také Hampton Court Palace, původní královský palác v londýnském obvodu Richmondu, který je snadno přístupný a proslulý mimo jiné tím, že patřil Jindřichovi VIII. V rámci vstupenky je možné navštívit i nejstarší dochované bludiště z živých plotů – Hampton Court Maze. 

blobid0.jpg
Hampton Court Maze / Foto: Shutterstock

Snadno si můžete prohlédnout také proslulý Windsor Great Park, královský park jižně od města Windsor na hranicích hrabství Berkshire a Surrey. Po mnoho staletí byl soukromým loveckým revírem windsorského hradu, není tedy divu, že se stal místem pro jednu z loveckých scén. Kromě vstupu do Savill Garden je celý park během dne veřejnosti přístupný zdarma. Vlakem se dá snadno směrem na sever od Londýna dorazit i do Hatfield House, sídla, které se kromě Bridgertonu stalo místem natáčení celé řady známých filmů a seriálů, z posledních let například Oscarem ověnčeného filmu Favoritka.

shutterstock-689690551.jpg
Hatfield House / Foto: Shutterstock

Kultovní fantasy lokace na jihu i severu Evropy – po stopách Hry o trůny

Dnes už přes dekádu starý seriál, který za osm sérií dokázal vytvořit kult, znají asi všichni – i ti, kteří se na něj zarputile odmítají dívat. Možná si pamatujete davy fanoušků, které před pár lety zaplavily chorvatský Dubrovnik, zdaleka to však není jediné místo, kam se dá v rámci Evropy po stopách GOT vyrazit. Dobrou příležitost skýtá jih Španělska, kde můžete při příletu do Sevilly nebo i dvě hodinky vzdálené Málagy objevit hned několik lokalit, kde se Hra o trůny natáčela. 

Alcázar v Seville ze 14. století je proslulý palác, v Game of Thrones známý jako sídlo rodu Martellů. Původně maurská pevnost s královskými zahradami, komnatami i nádvořími se stala ideální lokací pro království Dorne a je možné ji navštívit každý den v turistické sezoně i mimo ni.

Unknown.jpg
Alcázar / Foto: Shutterstock

Dějištěm epických scén z páté série Hry o trůny se stala býčí aréna Plaza de Toros de Osuna ve stejnojmenném andaluském městečku. Jeho součástí je i muzeum, které návštěvníkům představuje historii býčích zápasů. Dvě hodiny vlakem od Sevilly, kousek od Córdoby, se nachází další GOT místo, které si můžete snadno jako návštěvníci prohlédnout i zevnitř: historický hrad maurského původu Castillo Almodovar del Rio. Natáčela se zde část sedmé série, konkrétně jde o sídlo rodu Tyrellů – Highgarden.
 
Kompletní GOT zážitek můžete načerpat na opačném konci Evropy – přímo v rámci filmových studií Hry o trůny (Game of Thrones Studio Tour) na okraji městečka Banbridge v severním Irsku. Teprve loni otevřená výstava vám umožní fantasy svět prožít na vlastní kůži – ať už za Zdí, v Síni tváří, na samotném Železném trůnu nebo v samotném zákulisí speciálních efektů. Zhruba hodinu cesty autem odsud naleznete skutečný Winterfell – Castle Ward, nedaleko je také další z magických lokací – lesopark Tollymore.

shutterstock-1506399611.jpg
Castle Ward / Foto: Shutterstock

Zdroje: Rotten Tomatoes, Tiskové materiály Travelking