„Jednoho dne ráno mi přítel, se kterým jsem byla šest let, plánovali jsme svatbu, řekl Ahoj, miláčku, uvidíme se večer. Ale žádné večer už nikdy nebylo. Přišlo jen oznámení o jeho úmrtí a ta vteřina mi změnila a nabourala pohodový a skvělý život, který jsem do té doby měla. Jediné, co jsem chtěla, bylo odejít za partnerem, umřít,“ popisuje Ingrid Reková.

Tu prý nedokázala k životu přesvědčit ani skutečnost, že měla malého syna z předešlého vztahu. Na druhou stranu si život nedokázala vzít sama, a proto se rozhodla jet do Indie. Doufala, že ji tam na rušných ulicích náhodou srazí auto.

V Indii se mi to musí podařit

„Syna jsem nechala u rodičů a vyrazila do Indie. Po příjezdu jsem byla vyděšená a myslela si, že tam se mi musí podařit umřít během pěti minut. Můj psychický stav byl velice špatný, ale neumřela jsem ani během pěti ani během deseti minut. Neumřela jsem vůbec. Postupně jsem začala vnímat, co je to náboženství. Setkala jsem se s budhismem, hinduismem, s křesťanstvím a začala zkoušet meditaci,“ uvádí Ingrid.

Ta začal potkávat lidi, kteří jí ohromili svou harmonií. Zatímco Ingrid pociťovala na ulici neustálý pocit ohrožení z toho, že ji srazí auto nebo porazí kráva, která má v Indii přednost, ostatní byli v naprostém klidu. Postupně se uklidňovala i ona sama.

„Nejvíc mi pomáhalo, když jsem si sedla do ašrámu a tiše seděla. Byl to lék na mojí pochroumanou psychiku. Nikdo mě neučil, jak mám sedět, na co mám myslet, na co nemám myslet. Jen jsem odkoukávala od ostatních,“ uvádí Ingrid.

Žiju mindfulness

Za tou do Indie později přijel i její malý syn v doprovodu babičky a dědečka. Dohromady strávila Ingrid v Indii šest měsíců. Vrátila se zklidněná a uvědomila si, že může být ještě daleko, daleko hůř.

„Když jsem se po návratu setkala s kolegou, říkal, že je ve mně obrovská změna. Pojmenoval to jako mindfulness, což je v překladu všímavost. Opáčila jsem, že sice nevím, co to je, ale jestli je to, co žiju, tak bude skvělé, když se to rozšíří mezi víc lidí. Začala jsem se o mindfulness zajímat a zjistila jsem, že to není žádná ezo záležitost, ale tvrdě sekulární metoda, ze které je odsekané veškeré náboženství, takže je vhodná pro kohokoli,“ říká Ingrid.

Ta působí jako lektorka mindfulness pro počítačovou a fotografickou školu Nicom. Mindfulness podle ní může zkusit každý. Vede k redukci stresu, ke zvládání negativních emocí. To může přispívat k lepšímu zvládání nepřehledných situací, ke zlepšení rodinných a pracovních vztahů a větší spokojenosti v životě.

„Úplně jednoduše můžeme mindfulness chápat jako prostou schopnost žít právě tady a teď, přijímat věci takové, jaké jsou. Je to posilování schopnosti plně prožívat přítomnost bez hodnocení minulosti nebo strachu o budoucnost,“ vysvětluje Reková.

Rady, jak se dostat do stavu mindfulness:

  • Trénink je důležitý. I mysl je potřeba trénovat, proto si každý den udělejte chvíli jen pro sebe.
  • Mějte dech pod kontrolou. Součástí mindfulness jsou dechová cvičení. Soustřeďte se a vnímejte každý nádech a výdech.
  • Vnímejte své tělo. Postupně si uvědomujte jednotlivé části vašeho těla. Postupujte od palců na nohou až po hlavu.
  • Soustřeďte a zkuste zapomenout na vše kolem vás, co by vás mohlo potenciálně rušit.
  • Věnujte pozornost přítomnému okamžiku. Nemyslete na minulost ani budoucnost. Buďte tady a teď.
  • Nehodnoťte. Přijměte přítomnost takovou, jaká je. Nepřemýšlejte o tom, co by kdyby.
  • Cvičte mindfulness při každodenních činnostech, jako je čištění zubů nebo úklid.
  • Buďte trpělivá a nečekejte, že se vám okamžitě zlepší život.
  • Použijte některou z mobilních aplikací, která vám mindfulness pomůže natrénovat. Jedna z nich se jmenuje jednoduše Mindfulness.  

Čtěte také:

Reklama