Vesmír a astronomie člověka láká odnepaměti. V následujícím článku se dozvíte, kam v Praze zajít za zajímavými místy, kde se o vesmíru dozvíte trochu více. Tato místa jsou v hlavním městě a jeho nejbližším okolí čtyři.

hvezda

Ráda pozorujete hvězdy a pojmenováváte souhvězdí? Máte doma zvídavé rošťáky, kteří vás pořád trápí otázkami typu „...mami, a proč...?“ Nechcete pořád sedět doma u televize, ale nevíte kam zajít v podzimním pošmourném počasí? Nebo se jen prostě ráda díváte na oblohu? Pokud se chcete dozvědět něco víc o hlubinách vesmíru, vezměte rodinu a navštivte pražské hvězdárny! Připravili jsme pro vás jejich výčet...

„V Praze existovalo mnoho malých, dnes nepřístupných, astronomických pozorovatelen, a to na střechách domů. Snad nejznámější se nachází na střeše funkcionalistické budovy Arcibiskupského gymnázia na Náměstí Míru,“ řekla mi Hanka Šifnerová z planetária v pražské Stromovce. Ovšem tyto malé pozorovatelny jsou povětšinou zrušené či nepřístupné. Mě zajímalo, kam je možné jít hvězdy skutečně pozorovat...

„V Praze jsou dvě velké hvězdárny: Štefánikova hvězdárna na Petříně a hvězdárna v Ďáblicích, které jsou společně s planetáriem ve Stromovce jako samostatná střediska Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy celoročně přístupná veřejnosti. V sezóně můžete také navštívit hvězdárnu Akademie věd v Ondřejově nedaleko Prahy,“ prozradila mi Hanka Šifnerová.

Planetárium

Planetárium je škola, divadlo a film zároveň, posluchárna pod hvězdnou oblohou, divadlo, kde úlohu herců hrají sama kosmická tělesa.

Planetárium zahájilo pravidelnou činnost 20. listopadu 1960. V roce 1979 se oddělilo od nynějšího Výstaviště a stalo se jedním ze středisek Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. V květnu 1991 byl po náročné komplexní rekonstrukci zahájen provoz v rekonstruovaném astronomickém sále (nyní sál Cosmorama) planetária.

Promítací plochu tvoří kopule sálu, která napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu. Nejvyšší bod kopule je 15 metrů nad podlahou, její celková plocha činí 843 metrů čtverečních. Jedná se tak o největší projekční plochu v České republice. S průměrem kopule 23 metrů patří Planetárium Praha mezi největší planetária na světě. Pouze několik planetárii v Asii a USA má kopuli o průměru 26 metrů.

Kromě projekcí můžete v planetáriu navštívit stálé astronomické expozice, zajímavé přednášky, výstavy fotografií a mnoho dalšího podle aktuálního programu.

Kudy k planetáriu? Na mapě označeno písmenem A...
Budova planetária stojí v pražské Stromovce, ideální dopravní spojení je tramvajemi (čísla 5, 12, 14, 17) na zastávku Výstaviště a dále asi dvě stě metrů pěšky po rovině parkem.

plan

V pátek má planetárium zavírací den, jinak je otevřené celý týden i o víkendu.

Štefánikova hvězdárna

Návštěva hvězdárny nabízí nejen stálou expozici, věnovanou přehledu astronomie, historii, astronomickým přístrojům a fyzice doplněnou interaktivními exponáty, fyzikálními pokusy a multimediálním obsahem, ale i tematickou výstavu v historickém prostoru přízemí budovy, pozorování oblohy velkými dalekohledy, která probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu. Ve dne se zaměřují na Slunce, po setmění na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je však možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem. Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopulí s demonstrací práce s přístroji. Dle měsíčního programu zde můžete také navštívit projekce pořadů pro děti i dospělé a přednášky pro veřejnost.

Hlavními pozorovatelnami hvězdárny jsou tři kopule a pozorovací domeček. Zatímco z kopulí se obloha sleduje tak zvanou štěrbinou (otočnou o 360°), pozorovací domeček má plně odsuvnou střechu.

Kudy na hvězdárnu? Na mapě označena písmeny A a B...
Najdete ji v Petřínských sadech u Hladové zdi (adresa: Petřín 205, Praha 1) - dojedete k ní autobusem číslo 176, tramvají na zastávku Újezd a dále lanovkou, ale i autem, které můžete nechat na parkovišti nedaleko strahovských kolejí.

stef

Hvězdárna je veřejnosti otevřena celoročně šest dní v týdnu, od úterý do neděle.

Hvězdárna v Ďáblicích

Hvězdárna byla postavena v padesátých letech astronomickým kroužkem tehdy samostatné obce Ďáblice. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1956. Původní stavba (východní kopule, přednáškový sál a knihovna) byla rozšířena v roce 1960 o kancelář, západní kopuli a spojovací chodbu. V roce 1968, při sloučení Ďáblic s Prahou, se hvězdárna spojila se Štefánikovou hvězdárnou a od roku 1975 je třetím střediskem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Pořádány jsou zde astronomické, přírodovědné a cestopisné přednášky, a také filmové večery.

Hvězdárna je postavena na skalnatém výběžku kopce Ládví, v nadmořské výšce 325 metrů. V jejím těsném sousedství je místo výhledu na téměř polovinu Čech, vybavené směrovou růžicí a malým dalekohledem. Za vynikající dohlednosti je možné vidět i pohraniční hory - Krušné, Jizerské a Krkonoše.

Kudy na hvězdárnu? Na mapě označena písmeny A a B...
Autobusy číslo 103, 345 a 368 dojedete do zastávky Květinová (zastávka je ještě v ulici Hřenská), vydáte se vlevo okolo úřadu městské části a následně třetí cestou opět vlevo do kopce.

dabl

Otevírací doba se každý měsíc mění, je dobré, sledovat ji na stránkách hvězdárny.

Hvězdárna v Ondřejově

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Během návštěvy vás průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kupoli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů včetně 150 let starého dalekohledu Alvana Clarka, který stále slouží k pozorování oblohy. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.

Kudy na observatoř? Na mapě označena písmenem A...
K areálu observatoře se dostanete pohodlně autem ulicí Nušlovou. Meziměstský autobus do Ondřejova jezdí ve všední dny pravidelně každou půl hodinu z Prahy ze zastávky Háje.

ond

Observatoř je upravena jako rozlehlý bezbariérový park. Areál observatoře je v letní sezoně (květen - září) přístupný veřejnosti každý víkend.