funeral

S dědictvím mám u nás v rodině bohaté zkušenosti. Všechno příbuzenstvo mi totiž vymřelo zhruba do mých dvaceti let, tudíž pozůstalost se řešila každou chvíli.

Štěstí bylo, že nikdo nic pořádného neměl, takže k rodinným rozkolům mohl vést jen starý babiččin kožich, broušené sklenice nebo dědova motorka. Ve hře byly i nemovitosti, ale zde (i přes jednoznačnou nespravedlnost) to dopadlo následovně. Z matčiny strany toho více dostala má matka a ošizen byl její bratr, který se svého podílu ale vzdal dobrovolně (byl bezdětný). Z druhé strany zase utřel nos můj tatínek, tady se s ním nikdo nebavil, jeho bratr si vše vzal bez diskuze včetně bytu po rodičích - můj otec mlčel, takže k rozklížení rodiny také nedošlo.

Celý život ale vzpomínám na jednu věc, se kterou jsem se tenkrát setkala poprvé a úplně mě odrovnala. Když v mých 18 letech zemřel děda, celá rodina se sešla po pohřbu doma u babičky, otevřely se skříně a začalo dělení dědových věcí. V mém překladu rabování. Pyžama, svetry, košile, obleky, rybářský prut, nevím, zda do toho spadly i fáče, kterými si děda vázal bércové vředy na noze, protože jsem byla tak znechucená, že jsem spolu s mou matkou odešla ven na procházku. Otec je ale domů nepřivezl, takže je buď dostal jeho bratr, nebo je polkl odpadkový koš. Dodnes ve skříni mého otce visí dědův poválečný oblek barvy měňavé zelené masařky. Má ale svou cenu, protože je to to jediné, co otci po rodičích zbylo. Co ale s ním? Jsem jedináček, takže ho jistě jednou zdědím já a zřejmě se stane putovním dědictvím z jedné generace na druhou. Jen doufám, že to bude ještě za dlouho.  


Na dnešní den jsem pro vás vybrala trochu kontroverzní téma, a tím je dědictví. Dokáže totiž nejen potěšit, ale i dohnat k zoufalství nebo rozklížit vztahy celé rodiny.

Jaké máte zkušenosti na tomto poli? Došlo u vás v rodině kvůli odkazu mrtvých k hádkám a nesrovnalostem? Okradli vás příbuzní? Zdědili jste něco nechtěného jako například sbírku klobouků, starého psa, kozu nebo dluhy? Zažili jste dědictví jako nenadálé překvapení od neznámého strýčka z Ameriky? Zbohatli jste? Zchudli? Přestali jste se kvůli hádkám o majetek stýkat se sourozencem? Ztratila se závěť?

Jsme moc zvědaví na všemožné vaše příběhy a zážitky týkající se dědictví a čekáme na ně na oblíbené adrese: redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama