f581f9eb635e7-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Je tomu téměř pět let, kdy svému manželovi přišla na nevěru. Nešlo o žádný úlet nebo chvilkové povyražení. Podváděl ji s dívkou, do které se bezhlavě zamiloval. Jen se jí to bál říct, protože spolu měli dvě čtyřleté děti. A tak celé dva roky čekal na vhodnou příležitost. Kdyby neobjevila v jeho telefonu všeříkající zprávu, možná by to tutlal dodnes. Takhle ale musel s pravdou ven.

Dal přednost své milence

„Odstěhoval se k ní a soud nám dal kluky do střídavé péče. Kdo něco takového neprožil, nedovede si představit, jak moc jsem ho nenáviděla. Všechno zničil a ještě mi vzal děti – každý druhý týden jsem kluky neviděla. A co teprve ji jak jsem nesnášela! Co je to za hyenu, když je schopná vzít dětem tátu? Bylo to strašně silné a užíralo mě to. Čím víc si ji moji synové chválili, tím víc jsem ji nemohla vystát,“ přiznává Tereza, která se s ní odmítala dokonce i setkat a seznámit se. Dlouhé roky. Jenže z tak silné nenávisti se postupně začaly klubat fyzické zdravotní potíže.

Nenávist se promítala do jejího zdraví

„Neustále mě bolela hlava, trápil mě kašel a odcházel mi sluch. Už jsem byla zoufalá, lékaři na mně nemohli najít žádnou příčinu. Až jedna doktorka mi pověděla, že bych měla jít k psychoterapeutce. Nejdřív jsem se urazila, že ze mě dělá cvoka, ale pak mi to řece jen nedalo. Co když má v něčem pravdu?“ řekla si a na doporučení se k odbornici na duši objednala. Dnes to považuje za jedno z nejlepších rozhodnutí ve svém životě.

Odpuštění nepřišlo hned

„Byla také přesvědčená, že za moje zdravotní problémy může psychika, a tak se mnou začala pracovat. Hodně jsme mluvily, kreslila jsem, chodila na kurzy. Stálo mě to nemálo peněz, času a píle, rozhodně to nepřišlo lusknutím prstů. Ale podařilo se. Po dlouhých měsících terapií jsem byla připravená podívat se pravdě do očí. Přiznat si, že se v manželově zradě až nezdravě rýpu. A také vstoupit do jámy lvové,“ usmívá se Tereza, která ten den jen nevysadila děti u domu svého exmanžela, ale dovedla je až k němu domů. Podala si ruku s ním i s jeho novou ženou a přijala pozvání na kávu.

„Nejdřív ve mně byla malá dušička, jestli to zvládnu. Ale naučila jsem se se sebou pracovat, takže se mi podařilo odolat a nevzít do zaječích. I Petra, exmanželova nová žena, byla nervózní. Ale daly jsme to obě,“ vzpomíná Tereza na první schůzku. Sice netrvala dlouho, ale byla dobrým znamením, že by vztahy na bodu mrazu mohly povolit. A taky že ano. Na kávu zůstávala pravidelně a dvojici, která jí před lety tolik ublížila, začala zvát i k sobě domů, když přivážela děti zpět. Bývalého manžela se naučila tolerovat a přestala k němu cítit nepřekonatelnou zášť, jeho ženu si dokonce velmi oblíbila.

V sokyni našla přítelkyni

„Sešly jsme se párkrát i bez Zdeňka a všechno si vyříkaly. Dozvěděla jsem se, že se jí nejdřív vůbec nezmínil, že je ženatý a má dvě děti. A když jejich schůzky přerostly ve skutečný vztah, přiznal se, i když jen částečně. Prohlásil prý, že spolu už v podstatě nežijeme, rozvod je na spadnutí. Takže to nebylo tak, že by schválně čapla ženáče a trhala ho od rodiny. Ve své podstatě podvedl i ji,“ přemýšlí Tereza, která tak ztratila i poslední zbytky záště vůči ní. A je za to neskutečně ráda. Nejen že se už neužírá nenávistí a obavami, s kým její děti tráví každý druhý týden, ale je celkově mnohem spokojenější. I kvůli dětem.

„Mají ohromnou radost, že nás mají čas od času všechny pohromadě – mámu, tátu i macechu, kterou mají také rády. Dokonce jsme všichni společně strávili i letošní svátky v pronajaté chatě. Je to tak osvobozující pocit, přestat nenávidět a litovat se,“ dodává Tereza.

O vyjádření jsme požádali terapeutku Kristínu Pelikánovou:

Jak sama Tereza říká:  Je to tak osvobozující pocit, přestat nenávidět a litovat se.“ Věřím, že cesta k tomuto stavu nebyla vůbec jednoduchá a každý terapeut cítí radost, když taková slova slyší. A když to není jen o slovech, ale i o činech, tak ještě více. Je možné, že bez psychoterapie by ta cesta trvala o něco déle. Proto bych ráda vyzdvihla i osvícenou praktickou doktorku, která Terezu navedla. Psychoterapie nám může pomoci ve všech aspektech našeho života, a pokud se necítíte dobře, je na místě tuto formu pomoci vyhledat (u certifikovaných odborníků). Odpuštění někomu, kdo nám ublížil, je opravdu vysoký level, kterému předchází mnoho stádií. Pokud je projdete s někým, kdo je k tomu vycvičen (psychoterapeutický výcvik u terapeutů) a cítíte se s ní/m bezpečně - může být tato cesta snesitelnější a sebeobjevná. 
Pokud jste dosáhli stavu, který jste chtěli je v pořádku i terapeutický vztah ukončit. V dnešní době je možností opravdu hodně a věřím, že každý, kdo potřebuje, najde svého psychoterapeuta, který mu může pomoci k šťastnějšímu životu.

57ed378a1019c-obrazek.jpgKristína Pelikánová je jednou ze zakladatelek platformy Feministické terapie, pracuje jako terapeutka, psychoterapeutická poradkyně a lektorka. Má vystudovanou Pražskou vysokou školu psychosociálních studií a absolvovaný psychodynamický psychoterapeutický výcvik. Během sezení se často s klienty vrací do minulosti, do důležitých a často traumatických momentů, které ovlivňují klientovu přítomnost i budoucnost.

Do terapií zahrnuje i feministický aspekt, a to tak, že poukazuje, že naše životy ovlivňuje kromě nás samotných i společnost, od které se nelze oddělit. Zabývá se tématy duševního zdraví, zotavení s duševních onemocnění a provázení během procesu zotavování, vztahy, vyhořením, prokrastinací.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.