Asi každá máma se obává chvíle, kdy bude muset jet se svým dítětem do nemocnice kvůli nějakému úrazu nebo onemocnění. Bohužel se tato stresující zkušenost nevyhnula ani mně. Mám skoro pětiletého neposedného syna a před pár měsíci si hodně ošklivě rozřízl ruku. Naložila jsem ubrečeného syna i se zkrvaveným předloktím do auta a uháněli jsme do nejbližší nemocnice. A tam to samozřejmě celé začalo.

Nejdříve dlouhé čekání na doktorku, pak vypsání karty a nakonec zhodnocení zranění. Verdikt byl jasný – je nutné šití. Žádné dlouhé vysvětlování a utěšování syna, paní doktorka ho chytla pod křídlem a jala se s ním odcházet na sál. Já jsem samozřejmě šla s ní, ale paní doktorka před dveřmi na sál rezolutně řekla: NE, s námi nesmíte. Já jsem, se slzami na krajíčku a zároveň rozčílená, začala paní doktorce vysvětlovat, že přece půjdu s nimi, abych byla mému vystrašenému synovi, kterého si odváděla pro něj cizí paní, na blízku.

Paní doktorka byla neoblomná. Bylo to pro mě hrozné, za dveřmi na sále, kam jsem neviděla, brečel můj syn a já ho nemohla držet za ruku a uklidňovat ho a jenom jsem si představovala, jak asi stresující zážitek to pro něj bude... Samozřejmě šlo o emoce a paní doktorka odvedla dobrou práci, nicméně jsem si celou situaci představovala jinak. Méně stresujícím způsobem pro mě i pro syna.

A tak mě mile potěšilo, že to jinak opravdu jde. Objevila jsem chirurgickou ambulanci, kam rodiče můžou s dětmi na sál, a tak děti ani rodiče nejsou vystavováni zbytečnému stresu. Zároveň jsou zde menší chirurgické výkony prováděny bez následné hospitalizace v nemocnici a rodiče si své děti mohou po zákroku odvést domů.

Tato chirurgická ambulance se jmenuje AMED www.amed.cz a vede ji pan doktor Jiří Povolný.

Zeptala jsem se lékaře na několik otázek, které mě zajímaly, a doufám, že budou zajímavé i pro vás, ženy-in.

Pane doktore, jaké zákroky dětským pacientům na vašem pracovišti provádíte?
U nás platí  několik jednoduchých zásad. Snažíme se omezit  nepříjemné pocity dětí i rodičů na minimum. To je důvod, proč bolestivé zákroky dětem provádíme v bezpečné, celkové anestezii. Mezi takové zcela jednoduché, ale bolestivé zákroky patří například ošetření dětského penisu, některá složitější poranění, odstranění molusek, bradavic, kožních névů, fibromů, ošetření zarůstajících nehtů dolních končetin. Mezi složitější zákroky, které rovněž řešíme ambulantně, patří operace břišních kýl, pupeční a tříselné kýly, operace hydrokély, fimozy, operace větších benigních nádorů a podobně. Také provádíme obřízky na přání rodičů z jiných než zdravotních indikací.

Jaké jsou hlavní důvody, proč mohou být na sále přítomni rodiče a děti i po operaci například pupeční nebo tříselné kýly nejsou hospitalizovány a rodiče si je ihned mohou odvést domů?
Další naší zásadou je, že nejlepší ošetřovatel dítěte je matka. Přítomnost rodiče na sále dítě uklidňuje, přece jen má větší pocit bezpečí. Proto jsme rádi, když se jeden z rodičů převlékne a dítě na sále svojí přítomností podpoří. Z hlediska organizace a hygieny v tomto postupu není problém.
Máme další zásadu, že nejlepší prostředí pro dítě je jeho vlastní domov. Po operaci se dítě probouzí v přítomnosti rodičů a za dohledu anesteziologů. Po probuzení, tedy v době, kdy pacient má funkční obranné reflexy, bezpečně odjede domů.

Není to nebezpečné? Nemohou nastat pooperační komplikace a co v takovém případě mají rodiče dělat?
Bylo by nesmyslem tvrdit, že komplikace nemohou nastat. Faktem je, že takto operujeme naše pacienty 17 let a závažnější problém se nevyskytl. Jedná se o plánované výkony, a tedy máme dost času k přípravě. Dítě k operaci přijde celkově zdravé, vyšetřené svým dětským lékařem či lékařkou. Rodiče jsou poučeni a  samotná operace je dopředu rovněž plánována. Celá operace probíhá za dohledu zkušeného anesteziologa. Po odchodu ze sálu mohou rodiče kdykoliv zavolat o informaci na mobilní telefon.

Jak vypadá ve vaší ambulanci takový klasický průběh operace?
Vše začíná prvním vyšetřením a potvrzením diagnózy, poté jsou rodiče seznámeni s možnostmi, jak postupovat. Dále se určí termín výkonu a několik dní před výkonem je dítě vyšetřeno u svého lékaře. Zdůrazňuji, že nepožadujeme žádná složitá předoperační vyšetření. Nám stačí pouze vyjádření příslušného pediatra o stavu dítěte. V určený termín dítě přijde na lačno v doprovodu některého z rodičů na sál. Po nástupu anestezie rodiče počkají v čekárně. Většina operací trvá něco kolem 20 min. Poté si rodiče ještě spící dítě převezmou a po probuzení pacienta odjedou domů.

Je u vás péče hrazená pojišťovnami, nebo je to placená péče?
Smlouvy s pojišťovnami jsou poměrně složitou věcí. Faktem je, že naprostá většina výkonů je jednotlivými pojišťovnami hrazena. V tom případě se hradí pouze regulační poplatek 30 Kč. Pokud ale výkon není obsahem smlouvy s pojišťovnou, hradí operaci rodiče. Máme další zásadu, že o eventuální úhradě vždy mluvíme před výkonem a rozhodnutím rodičů.

Mohou se k vám objednat i pacienti mimopražští a potřebují doporučení od svého obvodního lékaře?
Ošetřujeme pacienty z celé republiky i ze zahraničí. Pro naše pracoviště neexistuje žádné tzv.rajónní omezení.

Kde sídlí vaše ambulance?
Pracoviště, kde tyto výkony provádíme, se nachází na poliklinice Centromed - Antala Staška 80, I. patro, přímo u stanice metra Budějovická.
Ordinační hodiny  Po–Čt 8–18, v Pá 8–14, tel. 261 006 284

Naše další pracoviště je na dětské klinice pav. A1 přízemí Ke Karlovu 2, Praha 2 – za rohem od porodnice U Apolináře. Ordinační hodiny Po–Pá 8–12,  tel. 22 496 7744 

Rodiče mohou své děti objednat k vyšetření také na tel. 604 109 676
Všechny další informace také rodiče najdou na našich webových stránkách www.amed.cz, kde jsou také vysvětlené jednotlivé zákroky, které provádíme http://www.amed.cz/faq.htm

Pane doktore, děkuji moc za rozhovor a přeji vám jen spokojené rodiče a dětské pacienty.

Možná jsem nepoložila lékaři všechny otázky, které by Vás zajímaly, a proto jsme pro vás připravili on-line poradnu. ZDE se můžete zeptat doktora Jiřího Povolného na další otázky.

Reklama