Dcera je po maturitě a už půl roku marně shání práci. Chodí sice na brigády, ale to není řešení. Peníze, které vydělá, sotva pokryjí její náklady. O nějakém příspěvku na domácnost nemůže být ani řeč.
Když dcera odmaturovala, rozhodla se (k mé nelibosti), že nepůjde dál studovat. Řekla jsem si dobře, alespoň půjde do práce a pozná, co to je vydělávat peníze. Už to nebude: Mami, dej mi na to a to, ale sama bude muset přispívat na domácnost. Koneckonců, byla to její volba.
Zpočátku to vypadalo slibně. Přes kamarádku dostala kontakt na volné pracovní místo v jedné bance. Sice jen jako děvče pro všechno, které se stará o přednáškovou místnost, ale jak se říká, zaplať pánbu. Dostala by alespoň nějaký řád a každá koruna do rodinného rozpočtu by se hodila. Pohovor proběhl k její spokojenosti, udělala dobrý dojem a dostala se do užšího výběru. Jenomže nakonec si vybrali někoho jiného. Tak to chodí. Škoda, ale nebudeme věšet hlavu. Zaregistrovala se na úřadu práce s tím, že si zaměstnání bude shánět sama. Nevím, jestli to byla dobrá volba.
Hledá na internetu, odpovídá na inzeráty, chodí na pohovory, ale zatím bezúspěšně. Ve svém oboru, který vystudovala (střední polygrafická škola) v podstatě nemá šanci. Pokud vůbec někoho shánějí, chtějí praxi.
Když jsem se mezi kamarádkami svěřila s tím, že dcera po maturitě nemůže sehnat práci, hned se jedna z nich chopila iniciativy. „Manžel někoho shání do firmy,“ nic nedbala na mé námitky, že určitě nechtějí holku po škole, která vlastně vůbec nic neumí, a hned mu volala. Samozřejmě, že její nabídka šikovné, mladé a hezké pracovní síly, která se určitě brzy zorientuje, ho neuspokojila. Potřebují někoho se zkušenostmi. No nic, budeme hledat dál.
Zatím to řeší brigádami, ale to je k ničemu. Peníze, které si tam vydělá, stačí tak pro její spotřebu a o nějakém příspěvku třeba na bydlení nemůže být ani řeč. Snažila jsem se ji přesvědčit, aby odjela do zahraničí jako její sestra. Získala zkušenosti, naučila se jazyk a trochu se odpoutala od máminy sukně, ale o tom nechce ani slyšet. Moje kamarádka Simona by to asi řešila radikálně. Sbalila by dceři kufr a vyšoupla ji do světa, ať se stará, ale na to já nemám.
Nový komentář
Komentáře
Chce to čekat a kontrolovat úřad práce nabídka práce :) nebo najít nějaké dodatečné kurzy :)
OlgaMarie — #81 Je-li překážkou věk, což je časté a nesmí se to říci na rovinu, jsou jiné osvědčené metody. ŘP - já ho třeba nemám!
Dále jazyky, když náááhodou bych anglicky uměla, já tak s bídou německy, tak si vymyslí ještě francouštinu, prostě tak dlouho, až na něco narazí.
U manžela - pozor, není to jeho firma, jen dělá ředitele, dělají za 45 Kč na hodinu vysokoškolačky, jaká je tu bída o práci! A ještě jsou rády, je to hrozné, vzpomínám na doby, jak leckdo záviděl nezaměstnaným na západě...
SangInnocent — #86 .. na mě už blbě koukají, že jsme makala s VŠ u pásu..
Názory, že je důležité, aby se absolvent naučil pracovní morálky, poznat život aj. jsou jistě přínosné. Ale nějak mi uniklo, k čemu má být absolventovi (ať už sš nebo vš) pracovat např. jako prodavačka? Všichni se tu moudře ohání, jak má mladý člověk makat kdekoliv to jde, mimo obor, nabírat praxi. Ale pokud půjdu na konkurs něčeho z mého oboru, tak umřou z praxe v Kauflandu smíchy. Tak jediná změna bude, že budu třeba o 3 roky starší, vypadlá ze znalostí ze školy, zblbá kolektivem prodavaček a koukáním na kasu a STÁLE BEZ PRAXE.
Eva_Fl — #80 ..a svět se zboří..
Tee.. — #79 myslím že někde na jobs nebo prace.cz vyšel inzerát s poptávkou redaktora,vcera sem jej cetla
A s těma absolventama je to špatné no na SŠ jsem vystudovala sociální obor(vždy jse byla sociálně zaměřená a profil absolventa zněl též dobře-uplatnitelnost na mnoha prac. pozicích),ale v lednu před maturitou naše skvělá vláda schválila zákon dle kterého v soc. službách může pracovat jen osoba s VOŠ či VŠ. Tomu se říká krásná podpásovka před maturitou.....takže 3/4 třídy šlo na vysokou školu nejčastěji soc. směru a ten zbytek našel práci mimo vystudovaný obor (např. prodavačky,poštačka,kancelářské práce).Já sama jsem obor změnila na řízení lidských zdrojů.Při vysoké jsem si přivydělávala jako servírka (zkušenost-ztratila jsem ostych před cizáma lidma),letos skladam statnice a už se rozhlížím po míste v oboru,ale bohuzel vsude jen sama požadovana praxe praxe praxe....smutne,ale snad se mi poštěstí.
Jinak u nás na maloměstě ,6000 obyv., máme asi nejvzdělanější prodavačky..v jedněch potravinách prodávají 3 absolventky VOŠ...smutná realia v ČR.
OlgaMarie — #81 mě to s tím řidičákem pobavilo několikrát, když jsem se na pohovoru ptala, že v požadavcích měli řidičák, tak kam bych jezdila a pod. (šlo o místo v kanceláři), tak prý, že vlastně k ničemu, že to je dneska jen takový standart pomalu jako maturita. A jeden pán mi řekl:"My měli v požadavcích řidičský průkaz? O tom ani sám nevím."
Jinak všem nezaměstnaným hodně štěstí, momentálně jsem taky bez práce, doufám, že se najde aspoň nějaká brigáda, protože s prací je to bídné.. (Malé město, kde nic moc není a v okolních to vypadá podobně :( )
Tee.. — #79 Tak Ti přeju moc štěstí a ať to vyjde.
Tee.. — #79 To s tím řidičákem mě vždy pobaví. Zaměstnavatele zajímá, zda máš řidičák, ale zda umíš i jezdit ho nezajímá.
Tee.. — #79 a mozna i proto, ze odpovedi jsou rodu zenskeho - a tudiz neprislI
Holky moc děkuju za nápady.. ..pustím se do práce hned, napíšu nějaké články a zkusím je rozeslat.. třeba budu mít štěstí.. .. za 14dnů jdu PÚ, tak uvidíme, co mi paní řekne.. .. každopádně jakmile cokoliv najdu, chci si zaplatit další studium, a to pedagogiku... a teď hlavně ten řidičák.. ..v tomto týdnu přišli dvě odmítavé odpovědi - jen z důvodu, že ho nemám..
Tobbi — #76 asi jo - a pravdepodobne i ta, jejiz mily se vali na sedacce v natelniku a zaclani zbytku rodiny.
Tee.. — #72 Napiš mi do vzkazů, odkud přesně jsi, snad mě napadne nějaké téma na článek nebo přednášku a jdi do toho rovnou.
To je ta dcera, která si vyhádala pokoj a sestru vyšoupla do kumbálu a pak se hádala, že nebude studovat VŠ?
pajda — #74 to je fakt, se mnou na studium učitelské způsobilosti chodí právě jedna holka, co má vystudovanou jednooborovou bohemistiku a nemůže se uplatnit.
Tee.. — #71 a recenzuješ, jsi v archivu, v knihovně...atd.? Protože dokud nebudeš nikde vidět, tak tě taky nikde nevezmou.
Učitelku, která nemá praxi, ani jméno v oboru a možná nemá vystudované základy pedagogiky (bohemistika je - pokud vím - pedagogický i nepedagogický obor) nevezmou nikde. Totéž s novinařinou - existuje řada novinářských VŠ, bez studia se dnes přijímá jen úplně výjimečně a jen lidi, kteří psát umějí.
Ale mě se třeba osvědčil ŽL a hledat, hledat a hledat - zejména externí korektory berou snad všude, stejně tak redaktory atd. Ze začátku to asi bude krušné, protože to znamená si doplácet pojištění, ale dá se tak vydělat aspoň základ. A nebo co takhle si doplnit vzdělání? Nebo vyrazit po okolních knihovnách "na turné" s nějakou hodně zajímavou přednáškou? Obvykle se místo najde tak, že si člověka někde všimnou...já se třeba dostala k velice zajímavé práci přes svoje webovky, dělané jen tak pro zábavu.
Tee.. — #72 Pak by asi bylo docela dobré prostě začít posílat články. Ona dneska většina časopisů stejně spolupracuje hlavně s externisty, kteří nejsou jejich zaměstnanci. Když se jim bude článek líbit a hodit, je mnohem větší šance, že když uveřejní jeden, postupně budou mít zájem o další a další.
Taky je dobré jim nabídnout návrh témat, na která bys mohla článek zpracovat, pokud by chtěli. (Vždycky tématicky aspoň tak o čtvrt roku napřed, čísla se dávají dohromady v předstihu).
Nebo např. Idnes dává možnost stát se "oficiálním bloggerem". Jistě, je to neplacené, ale zase se na tebe budou dívat jinak, když předložíš archiv svých příspěvků (příp. s vyčísleným počtem ohlasů).
OlgaMarie — #62 ..ani nevíš/nevíte, jak moc bych chtěla učit!.. hledám práci v celých jižních čechách.. Písek, Prachatice, Budějovice.. ale učitelů češtiny je asi moc.. ... opravdu a poctivě hledám, ptám se, rozhazuji sítě - když jsme psala do novin, časopisů..odpověď nebyla buď žádná a nebo - a praxi máte?? Koho zajímá, že pěkně píšu, když jsem bez praxe.. a kde jí mám vzít, když mě bez ní nikde nevezmou??
verlit — #61 ..učit, novinařit, recenzovat, být v knihovně, archivu... mám plno možností - ale místa prostě nejsou..