Patřili k těm párům, kteří chtěli nechat početí dítěte osudu. Toužili po něm, ale odmítali bojovat s přírodou. A tak ani po dvou letech, kdy se jim v tomto směru nedařilo, nenavštívili reprodukční kliniku. „Martin i já jsme v tomhle zajedno. Pokud to má přijít, přijde to samo. Buď se máme stát rodiči, nebo ne. Ale zároveň jsme oba moc a moc doufali, že se to jednou vyplní,“ svěřuje se Jitka s tím, že menstruace ale přicházela měsíc co měsíc, pravidelně jako hodinky. Až jednou...

teh.jpg
Foto: Shutterstock

Konečně se dočkali

„Když jsem ten den nedostala menstruaci, rozrušením jsem nemohla ani usnout. Zrovna mi doma došli těhotenské testy! Navíc mi docvaklo, proč mě poslední měsíc tak divně pobolívá v podbřišku a prsa. I oblíbený parfém mi najednou voněl jinak,“ popisuje klasické těhotenské příznaky, které ji neklamaly. Na testu, který si udělala hned ráno v práci, se konečně objevily dvě čárky.

„Byl to neskutečný pocit štěstí, až euforie. Už jsem si po těch letech marných pokusů začínala myslet, že se maminkou nikdy nestanu, že jsem neplodná. A teď tohle! Hned jsem si vzala na odpoledne volno a odjela za Martinem. Abychom to oslavili. I rodičům jsme poslali fotku testu se dvěma čárkami,“ popisuje Jitka radostné okamžiky, o něž se dělila i s nejbližšími.

U lékaře nadšení vyvanulo

V den, kdy šla na první prohlídku ke gynekologovi, všichni netrpělivě čekali, až pošle fotku vytouženého miminka z ultrazvuku. I ona se těšila, až ho poprvé spatří. Jenže ji čekal šok. „Doktor najednou přestal vtipkovat a tvářil se soustrastně. Okamžitě mi přeběhl mráz po zádech, bylo jasné, že je něco špatně. A taky jo,“ vzpomíná Jitka a do očí se jí derou slzy. Ani po třech měsících to nepřebolelo. Diagnóza zněla mimoděložní těhotenství. Plod se uhnízdil ve vejcovodu, takže bylo třeba co nejdříve jednat. Odstranit ho, jinak by ji mohl ohrozit i na životě.

„Udělali to laparoskopicky, brzy mě pustili domů. O to nejde. Bolelo mě to jinak. Na duši. Takhle rychle přijít o miminko. Navíc se u mě rapidně snížila šance otěhotnět. A naopak zvýšilo riziko dalšího mimoděložního těhotenství. Asi jsme zkrátka odsouzeni k životu bez dětí. Snad to přítel ustojí,“ doufá Jitka.

Co je mimoděložní těhotenství?
Zpočátku vše vypadá jako běžné těhotenství. Objeví se těhotenské příznaky, vynechá menstruace, těhotenský test ukáže dvě čárky. Jenže embryo se neuhnízdí v děloze. Nejčastějším místem mimoděložního těhotenství bývá vejcovod, ale může to být i břišní dutina, zevní povrch dělohy či vaječník. A to je pro ženu velmi nebezpečné, může ji to ohrozit na životě. Vejcovod či vaječník totiž mohou prasknout, což vede k vnitřnímu krvácení.

Zdroj informací: respondentka, Národní zdravotnický informační portál  

Čtěte také:

Reklama