5ff3201d5a037IMG-1281.png
Foto: SM

Mladá žena se celý život potýká s onemocněním dýchacích cest, konkrétně s astmatem. Od sedmi let dokonce dvakrát denně užívala kortikosteroidy. Těchto léků se během života snažila různými způsoby zbavit a svůj stav zlepšit. Vyzkoušela tradiční čínskou medicínu, sport i změnu životosprávy, ale nic nepomáhalo. Tedy až na otužování, které začala provozovat loni v březnu.

„Kamarádka mi ukázala jeden dokument o otužování a jeho vlivu na tělo, zdraví a psychickou pohodu. Nadchlo mě to a okamžitě jsem věděla, že to chci zkusit. Líbilo se mi, s jakou euforií lidé z vody vylézají, jak dokážou ovládat své tělo a dýchání. Takže jsem si hned začala načítat různé články a dokumenty o technice Wim Hof, připojila se do facebookové skupiny, kde si lidé vyměňují zkušenosti. Začala jsem doufat, že existuje něco, co může člověka vyléčit z civilizačních nemocí a vytrhnout ho z rutinního života,“ popisuje Stanislava Machačná.

Ta ovšem patřila ke zimomřivým osobám, a když teplota klesla pod 17 stupňů, musela se před zimou chránit i třemi vrstvami teplého oblečení. A tak začala postupně ve sprše otáčet kohoutek ke studené vodě, až se po nějaké době dopracovala k té nejstudenější.

IMG-0426.jpgFoto: SM

Začátky byly pro Stanislavu krušné, ale postupně se naučila přijímat chlad jako něco, co ji těší. Nyní cítí od ponoru až po konec koupele jen příjemné štípání a jehličky, o kterých je přesvědčená, že hojí mysl i tělo. „První venkovní ponor jsem absolvovala ve Slovinsku, přímo pod vodopády. Na ten pocit nikdy nezapomenu. Vyhrála jsem sama nad sebou. Od října, kdy začaly teploty v Česku klesat, chodím dvakrát až třikrát týdně do pražského Bráníku do Vltavy. Ve vodě obvykle vydržím tři až šest minut. A když zrovna nemám čas na řeku, domácí ledová sprcha to jistí,“ líčí žena, ke které se v říjnu po prodělaném covidu-19 v otužování připojil i její manžel s jednoduchým cílem posílit si imunitu.

IMG-0434.jpg
Foto: SM

Na otázku, co se v jejím životě díky otužování zlepšilo, má žena jednoznačnou odpověď. „Asi úplně všechno. Díky správné technice dýchání, která je u otužování důležitá, se mi v říjnu podařilo po konzultaci s lékařem vysadit léky na astma. Popsala jsem mu, co dělám a on byl moc spokojený s výsledky vyšetření. Zlepšila se mi pokožka a otužování mi dalo i více energie a dobré nálady. Euforie, která se po koupeli dostavuje, je úžasným prostředkem pro posílení zdraví. Celkově se cítím lépe a neměla jsem loni ani rýmu, kterou děti pravidelně nosí ze školky,“ uzavírá nadšená otužilkyně.

Wim Hof je Nizozemec známý také jako ledový muž. Je držitelem několika světových rekordů ve snášení chladu a autor takzvané Wim Hofovy metody. Jde o dechová cvičení a otužování ledovou vodou. 

Čtěte také:

Reklama