Hurvinek-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Do vesmíru se tak na počátku léta podívá dva centimetry vysoká skleněná figurka ze sklářské dílny Košler. Hurvínkova speciální cesta do vesmíru je určitě tou nejvýznamnější zprávou Divadla Spejbla a Hurvínka tohoto roku, ale divadlo nezapomíná ani na své pozemské diváky, pro které i v dubnu připravilo bohatý program. A jelikož má na srdci i ty diváky, kteří z různých důvodů potřebují pomoc, uspořádalo například i mimořádné představení pro děti s postižením zraku a sluchu. Během března proběhl také benefiční koncert na podporu dětí na Ukrajině a sbírka hraček.

Hurvínek poletí do stratosféry
Oblíbený nezbedný hrdina Hurvínek je sice chlapec s hlavou v oblacích, brzy ale bude mít možnost podívat se daleko nad ně. Jak uvedl dramaturg Divadla Spejbla a Hurvínka Miki Kirschner, který je rovněž iniciátorem spolupráce s Planetáriem hl. m. Prahy, jedná se o dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler, kterou vynese až do stratosféry naší planety družice Planetum1. Na oběžnou dráhu by ji tam měla vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska. Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na jevišti, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety.

Družice Planetum1 patří do třídy tzv. cubesatů – malých družic složených z „kostek“ o standardizovaných rozměrech 10 x 10 x 10 cm. Družice bude během své mise obíhat přibližně 550 km nad povrchem Země. Prolétávat bude s periodou 90 minut a rychlostí téměř 28 000 kilometrů za hodinu (7,9 km/s). Při této rychlosti by družice překonala vzdálenost mezi Prahou a Brnem za pouhých 20 sekund, pokud by ovšem nejela po dálnici D1.

Družice samotná poslouží zejména k výukovým účelům. Řídící centrum umístěné v pražském planetáriu bude přijímat školní exkurze a pořádat workshopy. Žáci budou mít možnost s družicí přímo komunikovat, získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy.

Zdroje: Divadlo Spejbla a Hurvínka, ředitelka Divadla Denisa Kirschnerová, Planetárium hl. města Prahy

Reklama