Po čase tedy v době „uvolňování“ můžeme konečně ukojit svou vášeň. Vydali jsme se proto do našeho bývalého c. k. hlavního města Vídně (Pražáci snad prominou…), této „mekky“ výtvarného umění s nepřebernou nabídkou stálých i krátkodobých výstav, kam jezdíme pravidelně několikrát ročně.
Nutno velmi ocenit, že výstavy, které měly již končit v průběhu dubna a května, byly prodlouženy do letních až podzimních měsíců, takže jsme o nic nepřišli.
 
Wilhelm Liebl v Albertině
Retrospektivu představitele evropského realismu čerstvě nabízí největší vídeňská galerie. Výstava je zaměřená zejména na jeho autentickou figurální a portrétní malbu. Umělec byl ovlivňován Manetem i Courbetem a obdivován van Goghem. Lidské bytosti zobrazuje nekompromisně autenticky. Své modely nevybíral tak, aby byly krásné, ale aby byly dobře vnímány. Mezi exponáty najdeme zápůjčky z významných německých, maďarských, českých i švýcarských galerií.
5f0ed6566cf76obrazek.png
© Albertina, Wien (Foto: Harald Eisenberger)

Hlavní stálou expozici Albertiny tvoří velmi rozsáhlá sbírka Batliner. V poslední době došlo k obměně některých děl, tak aby byly reprezentovány v co nejširším záběru hlavní proudy moderního malířství, ať už impresionismu, postimpresionismu, německého expresionismu hnutí Brücke a Blaue Reiter, ale i děl ruské avantgardy nebo modernismu Bauhausu.
Více na:  https://www.albertina.at/en/exhibitions/

 
Albertina Modern – zbrusu nový svatostánek moderního umění!
Vskutku s velkolepou novinkou vyrukovala galerie Albertina. Po více než dvacetileté rekonstrukci Domu umělců (Künstlerhaus) otevřela tuto budovu pro moderní umění - Albertina Modern na Karlově náměstí.
Budova byla postavena v letech 1865 – 68 z iniciativy samotného císaře Františka Josefa I. jako dárek městským umělcům, a to poblíž nádherné vídeňské Ringstraße jako součást prestižního projektu, který zahrnoval také budovu Spolku přátel hudby (Musikverein), kterou dobře známe z přímých přenosů novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků. 
5f0ed66a0da77obrazek.png
© Albertina, Foto: Rupert Steiner
5f0ed67794fb6obrazek.png
© Albertina Modern, Robert Bodnar
 
Osud budovy však nebyl šťastný. Po různých přestavbách a díky různorodému využití po úpadku Asociace rakouských umělců v meziválečném a poválečném období hodně utrpěla. Lepší časy zažila až v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, kdy sloužila hudebnímu a divadelnímu festivalu Wiener Festwochen a různým výstavám pro Vídeňské muzeum. Až nakonec zcela zmizela za lešením na dlouhých 20let, aby se letos na jaře vyloupla v plné kráse. I když původní slavnostní otevření se v březnu muselo díky koronaviru zrušit, nyní už vítá své první návštěvníky.
Zaměření muzea je na současné moderní umění, zejména to rakouské od roku 1945 po současnost. Mezi exponáty tak dominují díla Arika Bauera, Ernsta Fuchse, Arnulfa Rainera, Rudolfa Hausnera, Marii Lassnig, Friedensreicha Hundertwassera, Christiana Attersee a mnoha dalších.
Více na: https://www.albertina.at/en/albertina-modern/exhibitions/

 
Pocta Hundertwasserovi
V roce dvacátého výročí úmrtí tohoto zajímavého a obtížně zařaditelného umělce nabízí Leopoldovo muzeum velmi zajímavou expozici. Výstava se zaměřuje na málo známý vztah Hundertwassera k práci a dílu Egona Schieleho a je koncipovaná jako dialog mezi oběma ikonickými umělci. 
5f0ed68712975obrazek.png
© Leopold Museum, Vienna, Photo: Lisa Rastl

Friedensreich Hundertwasser, který formoval umění 20. století i za hranicemi Rakouska jako malíř, designér obytných prostor a průkopník ekologického hnutí, se s Schieleho pracemi seznámil již na studiích na Vídeňské akademii a jeho kresby se staly pro něj velkou inspirací. Jeho celoživotní, intenzivní zkoumání osobnosti a díla Egona Schieleho je do značné míry neznámé. Výstava prostřednictvím významných půjček od rakouských a mezinárodních sbírek a archivního materiálu publikovaného poprvé, zachycuje uměleckou a duchovní příbuznost dvou výjimečných rakouských umělců 20. století, kteří se nikdy neměli příležitost setkat.
Více na: https://www.leopoldmuseum.org/en

MAK – Muzeum užitého umění - thonetky a ještě mnohem více…
Při příležitosti 200. výročí založení společnosti Thonet představuje MAK významnou výstavu moderního nábytku Bentwood and beyond…Nábytek z ohýbaného dřeva světoznámé společnosti je zde představen v kontextu současného technologického, typologického, estetického a historického vývoje. Židle z ohýbaného dřeva firmy Thonet jsou srovnávány s židlemi vyrobenými z trubkové oceli a plastu, stejně jako s klasickými kancelářskými židlemi a experimenty s avantgardním nábytkem.
5f0ed69a2b0a3obrazek.png
Výstavní síň Muzea užitého umění   © MAK/Georg Mayer

Toto zajímavé muzeum s více než devíti sty tisíci exponáty ve svých depozitářích bylo založeno již v roce 1863 císařem Františkem Josefem I. jako Královské muzeum umění a průmyslu. Sídlí v jedné z nejúžasnějších budov na vídeňské Ringstraße.
5f0ed6a63402cobrazek.png
Návrhy sedacího nábytku Josefa Hoffmanna, rodáka z Brtnice z let 1905 a 1907 © MAK/Georg Mayer

Pro nás je obzvlášť sympatické, že MAK velmi úzce spolupracuje s Moravskou galerií v Brně a posledních letech již spoluvytvořili několik zajímavých výstav v rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici.

Více na MAK Vienna
5f0ed6e0751aeobrazek.png

 To je však jen zlomek toho, co byste ve Vídni mohli navštívit. Muzeum Hofburgu nebo Sisi muzeum, Pokladnice Habsburků, Uměleckohistorické muzeum, dále Muzejní čtvrť vybudovaná místě bývalých císařských stájí s Leopoldovým muzeum a Muzeem moderního umění (MUMOK) nabízí nepřebernou směsici sbírek umění všeho druhu. A pokud ještě nemáte dost, vydejte se i do Belvederu, bývalé rezidence velkého císařského vojevůdce a turkobijce Evžena Savojského, v jehož sbírkách si přijdete jistě na své. Máte-li chuť tedy místo nyní zapovězené exotické dovolené okusit něco jiného, neváhejte se vydat na výlet za kulturou k našim sousedům.

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama