Je moje? Jako by se zračila v očích partnera nevyřčená otázka. Ale nevídáme ji jen při pohledu na batolícího se potomka, ale zkoumavý pohled registrujeme i v přítomnosti patnáctiletého syna: Po kom ten kluk je? Utichne konečně po definitivním předání vyměněných holčiček z třebíčské porodnice náhlá hysterie kolem podložených i nepodložených dohadů stran otcovství?

Nabízí se odpověď: test paternity. V poslední době se s nimi roztrhl pytel. Muži chtějí mít jistotu. Není to sice nejlevnější záležitost, ale každá „legrace“ něco stojí... Sáhněte hlouběji do peněženky a připravte si sedm až deset tisíc korun. Genetické laboratoře si totiž za testy účtují platby podle svého. Konečně budete mít jasno, a uděláte konec dohadům, jestli dítě, které vychováváte je skutečně vaše.

Provedení DNA testu otcovství je snadné. Stačí k tomu vzorky slin dítěte a otce, eventuálně i matky. Buď navštívíte některou z desítek genetických laboratoří, anebo si můžete sadu na odebírání vzorků slin koupit v lékárně. Sterilní špachtličkou vytřete ústní dutinu a odebraný stěr odešlete do laboratoře. Posouzení vzorků testu otcovství je hotové přibližně do týdne.

DNA test otcovství je skutečně jediný jistý způsob, který dává odpověď na závažnou, mnohdy životní otázku. Díky němu lze jednoznačně rozhodnout, zda-li domnělý otec je také otcem biologickým. Muž může být s absolutní jistotou z otcovství vyloučen, nebo se jeho otcovství prokáže s pravděpodobností minimálně na 99,999 %.

Pokud by vás partner podezíral z nevěry, přistoupila byste na provedení testu rodičovství? Znáte někoho, kdo po medializované odhalené záměně dětí v porodnici o test otcovství už zažádal? Myslíte si, že je hodně případů, kdy otec vychovává dítě, aniž by byl jeho skutečným biologickým rodičem?