61fa85db58faacl.jpg
Foto: Profimedia

Mary je manželkou dánského korunního prince Frederika, který je synem současné dánské královny Markéty II. Jedenaosmdesátiletá dáma je na trůně už od roku 1972. U příležitosti narozenin její snachy sdílel královský palác sérii portrétních fotografií. Na některých je Mary sama, ale na jiných nechybí její manžel.

Zatímco Frederik oblékl tradiční vojenskou uniformu, Mary si vybrala třpytivé světle modré šaty od dánského návrháře Lasse Spangenbergera. Ty doplnila vzácnými rubínovými a diamantovými šperky a opravdu jimi nešetřila. Na snímcích má prsteny, náramek, brože, náušnice i tiáru.

Historie korunky, která nese název Ruby Parure, se datuje až do roku 1804, kdy byla vyrobena u příležitosti korunovace Napoleona Bonaparte císařem. Napoleon tehdy poskytl svým maršálům finanční prostředky, aby se postarali o to, že budou jejich manželky na slavnostní událost dostatečně honosně ozdobeny. Původní nositelkou korunky byla Désirée Clary, která byla nejprve Napoleonovou snoubenkou, ale nakonec se provdala za francouzského maršála. Désirée Clary, která se stala královnou Norska a Švédska, korunku následně předala své snaše královně Josefíně. Od ní putovala k dánské královně Luise Švédské.

Své padesáté narozeniny stráví Mary, matka čtyř dětí, v kruhu rodinném. Kvůli pandemii covidu-19 byla zrušena slavnostní večeře. Dánsko nicméně své princezně věnuje 6. února celý televizní pořad a uskuteční se také některé výstavy a další doprovodné akce.

Zdroje: People, Vogue, Royalwatcherblog

Reklama