Janek Ledecký (46): „Korejský Hamlet skončil v kaluži krve, museli ho odvézt do nemocnice!“


Jihokorejská dvoustá repríza muzikálu Janka Ledeckého Hamlet skončila v Soulu krveprolitím.

Během šermířské scény schytal představitel hlavní role, slavný korejský zpěvák Gun Hyung, ránu mečem přímo do hlavy a museli ho převézt do nemocnice.

 

Jak Ledecký vysvětlil, že jedinou scénou, s níž stále v Soulu nebyl spokojený, byla úroveň šermování.

„Divil jsem se, že ačkoli má Korea takovou tradici bojového umění, šťouchali se herci na jevišti jako kluci na písku. Takhle to zkrátka dál nešlo. Chtěl jsem, aby to bylo minimálně jako u nás v Kalichu, kdy lidi v první řadě zalézali pod sedačky. A Korejci se to naučili a souboj protáhli na trojnásobek toho původního," vysvětlil Ledecký.

Byl jsem tam celý srpen a nestačil jsem se divit, jak šerm zdokonalili. Dělali tam neuvěřitelné věci. Když jsem viděl, jak do toho šli, žádal jsem je, ať to dělají na efekt. A ne, aby se u toho zabili. Vždyť ty meče jsou opravdové a váží dvě kila,“ vylíčil Ledecký.

 

Při slavnostní dvousté repríze Hamleta v Soulu se ale šermíři stejně neudrželi a v zápalu boje jeden druhého sekl těžkým mečem přímo do čela. Zkrvavený Hamlet pak ještě se zavázanou hlavou ustál kus děkovačky a následně byl převezen na stehy. Janek mu poslal do nemocnice mail s přáním brzkého uzdravení.

 

V Koreji nezbohatne, Hamlet míří do Číny

Ledecký prozrazuje, že finanční odměna za projekt je v Asii srovnatelná s Českem a rozhodně díky ní nijak výrazně nezbohatne.


„Pro mě je ale obrovskou satisfakcí, že se mi podařilo prosadit se na druhém konci světa, kde jsou lidi úplně jiní a jejich kultura je diametrálně odlišná. Je to mým největším zadostiučiněním za posledních dvacet let.“

 

V Česku a na Slovensku většina z nás žije smířená s tím, že naše sláva, pokud k ní vůbec dojde, začíná v Čierné nad Tisou a končí v Aši. A mně se to povedlo v Asii,“ chlubí se Ledecký, který o Hamletovi nyní jedná v Japonsku.

A po třísetpadesáté repríze se muzikál přesouvá do Číny.

Hamlet je prvním českým muzikálovým projektem, který byl v Jižní Koreji uveden.

Nyní se Ledecký společně s americkým režisérem Robertem Johansonem, jenž je také podepsaný pod americkou verzí Hamleta, pustili také do Othella. Mají už nabídku na premiéru v Soulu, zájem přišel také ze Slovenska a z České republiky.

Světovou premiéru prý uvidí Korea, teprve poté se Othello objeví v Evropě.
Reklama