Francouzsko-německý kulturní program ARTE chystá další projekt s Českou televizí. Nový koprodukční snímek Můj strýček Archimedes se připíše na seznam společných děl, mezi která již patří například dokument o Václavu Havlovi, trilogie o Janu Husovi, dokument o Mozartovi či vybrané přenosy České filharmonie.

HUS

„Pro koprodukce se zahraničními partnery hledáme vždy témata, autory i látky, které mohou být sdělné pro celoevropské publikum. Saháme tak často do historie, k osobnostem, které dalece přesáhly hranice naší země. Po Václavu Havlovi nebo Janu Husovi nyní chystáme například projekt o Tomáši Baťovi nebo právě film o pobytu řeckých emigrantů v Československu, Můj strýček Archimedes,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Samotné propojení s německo-francouzským kulturním kanálem ARTE je pak pro Českou televizi jednak prestižním partnerstvím, jednak cestou k novému publiku, ale i zdrojem nemalých finančních investic. Díky nim mohou být naše projekty mnohem ambicióznější, a to po všech stránkách.“

HAVEL

Spolupráce s ARTE představuje pro Českou televizi zahraniční investici doposud přesahující dvacet milionů korun, přičemž o dalších společných projektech se intenzivně jedná. „Spolupráce s tak zkušeným producentem, kterým ARTE je, představuje ale i vstup zahraničního dramaturgického know-how do české audiovizuální tvorby. Navíc získáváme i vítanou novou perspektivu pro hodnocení našich pořadů. Například Jan Hus byl v Německu odbornou kritikou hodnocen velmi příznivě jako 'didaktické drama', což bylo v německém prostředí jasnou pochvalou,“ říká ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa

Nový společný film České televize a stanice ARTE Můj strýček Archimedes pojednává o prvním období pobytu řeckých emigrantů v Československu 40. a 50. let. A to na příběhu Řeka Archimeda a Čecha Karla, kteří se přes značnou rozdílnost povah stávají opravdovými přáteli. Film vzniká v režii Georgise Agathonikiadise a v hlavních rolích se objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil.

VETCHÝ

Zdroj: Profimedia

Česká televize spolupracuje s ARTE od roku 2013, první mezinárodní koprodukcí byl biografický film Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla následovaný třídílným snímkem Jan Hus natočeným jako připomínka šestistého výročí upálení římskokatolického kněze a reformátora. Kromě dokumentů a filmů vznikly za dobu spolupráce také například záznamy koncertů České filharmonie, které německo-francouzská stanice odvysílala společně s Českou televizí. Mezi další, již potvrzený a aktuálně rozpracovaný projekt, patří také film o tvůrci světového obuvnického impéria, Tomáši Baťovi, jenž reflektuje originální metody řízení výroby a obchodu i motivaci jeho pracovníků.

Reklama