Foto: Profimedia

„Odešla po dlouhé nemoci, tak jak jsem ji znal...  krásná, hrdá, statečná a pro mě nejtalentovanější z celé rodiny," napsal po smrti zpěvačky na sociální síť synovec Filip Gondolán, syn jejího bratra Antonína (78).
 
Věra Gondolánová během své kariéry nazpívala dokonce několik písní s Karlem Gottem (†80). Její bratr Antonín zase působil v Orchestru Ladislava Štaidla, který doprovázel Gotta na koncertech. Věra se se zlatým Slavíkem podílela například na písních Somewhere Over The Rainbow nebo na jazzové úpravě písně The Betles Can’t Buy Me Love.


 
Věra Gondolánová byla slovenská rodačka. Ve svých 15 letech začala vystupovat s kapelou Bratři Gondolánové. Nejznámějším členem kapely byl právě její bratr Antonín. Později také zpívala v ruském folklórním souboru. V roce 1973 po smrti bratra Vojtěcha skupina ukončila činnost a Věra společně s dalším bratrem Jiřím emigrovala do Austrálie. Tam se zpěvačka provdala a usadila. Také zde objevila nové hudební žánry, kterým se začala věnovat – soul a jazz. Skvělá hlasová technika, kterou se pyšnila, jí umožňovala zpívat například i náročné písně Elly Fitzgerald.
 
Začala vystupovat na pařížských festivalech a jako jedna z mála českých zpěvaček koncertovala v pařížské Olympii. V roce 2004 vydala album Věra Gondolán: Klenoty romské hudby. 

 

Reklama