Diety, cvičení, anebo dokonce liposukce běžně vyvstanou v mysli, když přijde řeč na vylepšení postavy. Svěřit se ihned do rukou plastického chirurga s vidinou snadného a rychlého řešení nemusí být vždy rozumné. „Liposukce je vhodná pouze ke zmenšení tukové vrstvy v určitých lokalitách, nikoli pro snížení objemu tukové tkáně při obezitě,“ upozorňuje MUDr. Dušan Záruba, plastický chirurg a primář Ústavu estetické medicíny v Praze. „Provádí se zejména v oblastech zvýšeného ukládání tuku, kde vznikají tukové polštáře. Nejčastěji v oblasti podbřišku a boků, vnější strany stehen v oblasti kyčelních kloubů a vnitřní strany stehen a kolen,“ dodává. Pomocí liposukce rovněž nelze odstranit viscerální tuk, který se nachází v břišní dutině okolo orgánů. Jeho nadbytek je přitom závažnějším problémem než přílišné množství podkožního tuku.
5a6b36938a728obrazek.png

Životospráva na prvním místě

5a6b3681f1f5eobrazek.pngLiposukce tedy ve skutečnosti není vhodným zákrokem pro „léčbu“ obezity. Je-li z kritických partií odstraněn přebytečný tuk bez současné změny v jídelníčku a životního stylu, tukové zásoby se dříve či později objeví znovu. Proto je nutné zaměřit se na jádro a příčinu samotného problému, nejen na odstranění jeho symptomů. Prvním krokem ke skvělé postavě by proto mělo být nastavení vhodné životosprávy. Hubnutí samo o sobě by ze zdravotního hlediska mělo probíhat po jednotlivých krocích, nikoliv nárazově.
„Při nenadálé hladovce se organismus zbavuje vody a svalové hmoty, ale při návratu k běžnému stravování se voda v těle opět rychle zadrží a kilogramy se vracejí. Klíčem je naopak pravidelnost, a především silná vůle. Při vhodně nastaveném stravovacím plánu to jde mnohem lépe,“ říká profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., obezitolog a odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan. Ideální stravovací plány proto vznikají na míru. Vždy totiž zohledňují bazální metabolismus, výdej energie nebo somatotyp konkrétního člověka. Vedle jídla je důležitou součástí zdravého životního stylu také správný pitný režim. Vynechat nelze ani dostatek odpočinku a pravidelného a kvalitního spánku. Svou roli sehrává také pohyb, ať už běh, svižná procházka, jízda na kole, fitness nebo třeba jóga.

Kdy už plastika pomáhá?

Ve výjimečných případech, například po porodech, se ani přes veškeré úsilí spojené s dodržováním dobré životosprávy nemusí vždy podařit dosáhnout vytoužené postavy. Případná liposukce by proto měla na 5a6b36ab5b3fbobrazek.pngřadu přijít ideálně až po důkladném odborném posouzení, zda byly vyčerpány všechny možnosti, jak se přebytečného tuku zbavit přirozenou cestou. Zákrok ale může pomoci i při výskytu celulitidy. Tu sice není možné zcela odstranit, avšak právě díky liposukci lze zmírnit její projevy.

Také v opačném případě, kdy se úbytek váhy projeví až příliš výrazně, například povislou kůží, je na místě konzultovat stav s lékaři. „Velký úbytek váhy přináší obvykle povolení kůže a podkožních struktur, které na úbytek váhy nestačí nebo již od určitého věku nemohou reagovat svoji přirozenou elasticitou a zůstanou povislé. Plastické operace toto řeší v mnoha lokalitách, od obličeje a krku, přes modelace a zpevnění prsů či břicha až po valy paží a stehen,“ vysvětluje chirurg Dušan Záruba. Prudký úbytek váhy je rovněž příčinou vzniku strií neboli pajizévek, tedy malých zvarhánkovatělých jizev. Ty sice nelze zcela odstranit, avšak díky odebrání povolené kůže v určitém rozsahu například na břiše lze rozsah kůže se striemi zredukovat a tím vzhledově zlepšit.

První krok k lepší postavě

Nadváhu nebo obezitu způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu. Teprve komplexní změna životosprávy s sebou postupně přinese výsledky, které se promítnou i do fyzického vzhledu. Začátky bývají obtížné a výjimkou rozhodně není ani hubnutí. „Je potřeba si jednoho dne říci, že je načase změnit svůj životní styl. Je to o odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“ radí profesor Teplan. Klíč k vysněné postavě a pevnějšímu zdraví je jednoduchý, vyžaduje pouze tři základní, ale zároveň ty nejdůležitější schopnosti – vytrvalost, cílevědomost a silnou vůli.

Reklama