Diety, cvičení, anebo dokonce liposukce běžně vyvstanou v mysli, když přijde řeč na vylepšení postavy. Svěřit se ihned do rukou plastického chirurga s vidinou snadného a rychlého řešení nemusí být vždy rozumné. „Liposukce je vhodná pouze ke zmenšení tukové vrstvy v určitých lokalitách, nikoli pro snížení objemu tukové tkáně při obezitě,“ upozorňuje MUDr. Dušan Záruba, plastický chirurg a primář Ústavu estetické medicíny v Praze. „Provádí se zejména v oblastech zvýšeného ukládání tuku, kde vznikají tukové polštáře. Nejčastěji v oblasti podbřišku a boků, vnější strany stehen v oblasti kyčelních kloubů a vnitřní strany stehen a kolen,“ dodává. Pomocí liposukce rovněž nelze odstranit viscerální tuk, který se nachází v břišní dutině okolo orgánů. Jeho nadbytek je přitom závažnějším problémem než přílišné množství podkožního tuku.
Životospráva na prvním místě
„Při nenadálé hladovce se organismus zbavuje vody a svalové hmoty, ale při návratu k běžnému stravování se voda v těle opět rychle zadrží a kilogramy se vracejí. Klíčem je naopak pravidelnost, a především silná vůle. Při vhodně nastaveném stravovacím plánu to jde mnohem lépe,“ říká profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., obezitolog a odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan. Ideální stravovací plány proto vznikají na míru. Vždy totiž zohledňují bazální metabolismus, výdej energie nebo somatotyp konkrétního člověka. Vedle jídla je důležitou součástí zdravého životního stylu také správný pitný režim. Vynechat nelze ani dostatek odpočinku a pravidelného a kvalitního spánku. Svou roli sehrává také pohyb, ať už běh, svižná procházka, jízda na kole, fitness nebo třeba jóga.
Kdy už plastika pomáhá?
Ve výjimečných případech, například po porodech, se ani přes veškeré úsilí spojené s dodržováním dobré životosprávy nemusí vždy podařit dosáhnout vytoužené postavy. Případná liposukce by proto měla na
Také v opačném případě, kdy se úbytek váhy projeví až příliš výrazně, například povislou kůží, je na místě konzultovat stav s lékaři. „Velký úbytek váhy přináší obvykle povolení kůže a podkožních struktur, které na úbytek váhy nestačí nebo již od určitého věku nemohou reagovat svoji přirozenou elasticitou a zůstanou povislé. Plastické operace toto řeší v mnoha lokalitách, od obličeje a krku, přes modelace a zpevnění prsů či břicha až po valy paží a stehen,“ vysvětluje chirurg Dušan Záruba. Prudký úbytek váhy je rovněž příčinou vzniku strií neboli pajizévek, tedy malých zvarhánkovatělých jizev. Ty sice nelze zcela odstranit, avšak díky odebrání povolené kůže v určitém rozsahu například na břiše lze rozsah kůže se striemi zredukovat a tím vzhledově zlepšit.
První krok k lepší postavě
Nadváhu nebo obezitu způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu. Teprve komplexní změna životosprávy s sebou postupně přinese výsledky, které se promítnou i do fyzického vzhledu. Začátky bývají obtížné a výjimkou rozhodně není ani hubnutí. „Je potřeba si jednoho dne říci, že je načase změnit svůj životní styl. Je to o odhodlání vstoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“ radí profesor Teplan. Klíč k vysněné postavě a pevnějšímu zdraví je jednoduchý, vyžaduje pouze tři základní, ale zároveň ty nejdůležitější schopnosti – vytrvalost, cílevědomost a silnou vůli.
Nový komentář
Komentáře
Souhlasím, ale je to teda nejrychlejší způsob jak vylepšit postavu, pak už člověk, když vidí jak by mohl vypadat nenechá návrat na začátek a snaží se, aby mu "vysněná" postava už zůstala.
Na plastiku bych nešla.
Plastiku bych nepodstoupila NIKDY