Ve svých 23 letech se stará o vlasy letošním finalistkám České Miss, v Paříži je jako doma a nevadí mu dělat kadeřníka své rodině a přátelům i po pracovní době. Být kadeřníkem Vojtu Kohouta z pražského salonu Franck Provost zkrátka baví. A prozradil nám toho víc.

Vojto, jak se dostane heterosexuální kluk k povolání kadeřníka?
Vždycky jsem chtěl dělat něco rukama, ale hrabat se třeba v autech, to mě nelákalo. No a vlasy rostou pořád. V osmičce jsem se tedy rozhodl, že půjdu na kadeřnické učiliště. Tam mě naučili základy a zbytek pak už byla praxe.

Kolik vás, kluků, bylo ve třídě?
Jak kdy. Oni totiž průběžně přicházeli a odcházeli. Ale v průměru jsme byli ve třídě tak tři kluci, jinak samé spolužačky.

A jak to vnímali přátelé a známí, že ses rozhodl pro toto povolání? Nepovažovali tě za gaye?
Kamarádům to bylo jedno. Ale postupem času se někteří lidé začali vyptávat, jestli nejsem takový a takový. Ale mně to nevadí, zvykl jsem si. Jen je zkrátka vždycky vyvedu z omylu. A když se o mně něco šeptá, je mi to jedno. Jde to jedním uchem dovnitř, druhým ven. Už ale není tak časté, že bych slýchal, že jsem asi na kluky.

vojta2

Vojta s finalistkou České Miss 2016 Lucií Duškovou.

Jako kadeřník máš kolem sebe neustále spoustu žen. To musí být skvělé, ne?
Baví mě to! Ale občas je to tak trochu náročné. Po celém dni mezi ženami, které dokáží probrat všechno možné, jsem někdy rád, že už jdu domů.

A není to tak, že je někdy víc upovídaný kadeřník, ale zákaznice by raději mlčela?
Kdepak, to není pravda. Většinou to jsou právě zákaznice, kdo si chce povídat. Ale není to pravidlem, někdy se při stříhání i mlčí. Zákazníky dělíme na různé typy a podle toho se k nim chováme. Na člověku je poznat, zda si chce povídat, nebo ne, už ve dveřích, když vejde do salonu.

Staráš se výhradně o ženy?
Určitě ne, i když těch je většina. Dělám i pánské či dětské střihy.

A vidíš na první pohled, jak bys vlasy ostříhal?
Vizuálně ano, ale konečný střih závisí na celé řadě dalších faktorů, které je třeba diagnostikovat. Například jakým směrem vlasy rostou a podobně. Kadeřník by v každém případě měl vlasy ostříhat nejen podle sebe, ale tak, aby si je zákaznice pak dokázala sama vyfoukat a upravit. Důležité je i to, aby se zákaznice ptaly a s kadeřníkem komunikovaly. Pak je výsledek opravdu takový, jak si představují. My tu jsme od toho, abychom jim poradili to nejlepší.

Máš „nemoc z povolání“? Myslím tím, že jdeš po ulici a díváš se lidem na vlasy?
Neustále!  Na ulici, v metru, tramvaji… Ale určitě za nikým nepřijdu s tím, že by se měl nechat nějak ostříhat. Co má kdo na hlavě, je jeho věc. Zkrátka, vizitky po Praze určitě nerozdávám.

vojta0

Vojta s finalistkou České Miss 2016 Natálií Kotkovou.

Děláš i pánské střihy. Ty asi nejsou příliš náročné.
Naopak! Pánské střihy jsou podle mého názoru těžší, než dámské. Leda že by to měl někdo jen mašinkou. V opačném případě to není tak jednoduché, jak to vypadá. Musí se zohledňovat tvar hlavy a tak dále. Třeba když přijde muž s kouty a chce je mít zakryté, nebo má málo vlasů. Často se s tím sice nedá moc udělat, ale je možné vlasy alespoň vizuálně upravit, pro zákazníkův lepší pocit.

A jaké jsou tedy trendy v pánském střihu?
Většinou jsou to strany pryč a dlouhý vršek, a to u mladších i starších zákazníků. Ale trendy se neustále mění, opakují se.

Nechávají se muži často barvit?
Není to tak časté, ale nechávají. Oblíbené jsou třeba barvy, které nezakryjí všechny šediny, jen je natónují, takže vlasy vypadají přirozeně. Občas přijde někdo i na prosvětlení, celou barvu. Ne vždycky to ale vypadá přirozeně. Jenže jsou i tací zákazníci, kteří si nenechají poradit.

A co se týče ženských střihů, je teď nějaký hit?
Z praxe bych spíše řekl, že je to dané spíše ročními obdobími. V létě je zájem o krátké vlasy, přes zimu si je ženy nechají narůst. Česká republika zkrátka není taková, aby tu vznikl nějaký účesový boom. To funguje třeba ve Francii. Tam už se například dávno nenosí melíry, kdežto tady zůstaly pořád žádané. Zákaznice si na něco zvykne, a to nosí třeba deset let. To já tedy úplně nechápu, protože život je změna.

Zmínil jsi Francii, čerpáš inspiraci i tam?
Určitě. Třeba před rokem jsme byli česat na jedné z největších kadeřnických akcí v Paříži. To mě celkem povzbudilo a povzneslo, protože tam se skutečně nedostane každý. Do Paříže navíc jezdím každou chvíli na školení, ať už jde o trendy, barvy, techniku…

V čem české ženy nejčastěji chybují, pokud jde o péči o vlasy?
V používání přípravků, ale i v jejich nepoužívání. Třeba před žehlením vlasů, to je velká chyba. A také občas, když se barví doma samy. Není na tom nic špatného, ale musí se to podařit. Stává se mi totiž, že ke mně přijde zákaznice, celá barevná, s tím, že se barvila doma, ale nepodařilo se to, jak chtěla. Pak je samozřejmě potřeba to opravit. Pokud je možné odstín vlasů ztmavit, je to v pohodě. Ale pokud má být světlejší, trvá to třeba i čtyři hodiny. Pro vlasy to už v dnešní době není takový problém, ale je to finančně náročnější. Takže zákaznice ve finále vůbec neušetří.

Tvoje rodina a přátelé to mají snazší o to, že mají kadeřníka doma. Využívají toho?
Rozhodně, neustále. Stříhám prakticky pořád, ale nevadí mi to. Dělám to rád. Mám svou práci jako koníček.

Čtěte také:

Reklama