profimedia-0632727672.jpg

Foto: Profimedia

Po benátském Grand Canalu už plulo mnoho fantasmagorických plavidel, často během regat nebo různých ceremonií věnovaných moři. V sobotu ráno se na vodě oblíbené italské destinace objevily gigantické plovoucí housle nesoucí smyčcové kvarteto hrající Vivaldiho Čtyři roční období.
 
Plavidlo zvané Noemovy housle plulo za doprovodu gondol a za chvilku se k nim připojila malá flotila motorových člunů, vodních taxíků a tradičních benátských sandoli s plochým dnem. Pluly od radnice poblíž mostu Rialto, ke starobylé celnici naproti náměstí Piazza San Marco. Celá přehlídka trval asi hodinu.

614b01b561f47profimedia-0632762762.jpg

Foto: Profimedia

Plavidlo je věrnou replikou skutečných houslí, vyrobených z asi tuctu různých druhů dřeva. Bylo zapotřebí také mnoha námořních znalostí, aby se staly housle vůbec způsobilými k plavbě, říkají jeho tvůrci. Loď financoval a postavil Michele Pitteri, člen Consorzio Venezia Sviluppo, spolu s Liviem De Marchim, benátským umělcem, který vše vymyslel během loňského lockdownu. Housle mají být znakem restartu Benátek po pandemických opatřeních.

De Marchi pojmenoval dílo Noemovy housle, protože stejně jako archa mají přinést naději po bouři, v tomto případě jde o naději opětovného rozkvětu umění, kultury a hudby. A proč housle? De Marchi je velkým fanouškem Vivaldiho, který byl rodákem z Benátek a je zde velmi uctíván.

profimedia-0632763293.jpgFoto: Profimedia 
 

Zdroje: The New York Times, Indian Express, Profimedia

Reklama