oko1.jpgBrýle či kontaktní čočky nemusí vždy vhodně korigovat oční vadu. Jako její trvalé řešení se nabízí laserová operace, ta však, bohužel, nemusí být vhodná pro každého. Čím více dioptrií pacient má, tím větší množství rohovkové tkáně totiž chirurg během zákroku odstraní. Dioptrií ale mají někteří pacienti tolik, že by tkáně v oku nezůstalo dostatek. S příliš velkým počtem dioptrií se dlouhých 14 let potýkal i brněnský optometrista Jan Vaverka.
„Byl jsem krátkozraký, měl jsem sedm dioptrií, takže bez brýlí nebo kontaktních čoček jsem prakticky nemohl „fungovat“. Kontaktní čočky mi sice pomáhaly, ale nevyhovovaly mi například při plavání. Nejvíce mě moje dioptrická vada omezovala na horách, nemohl jsem si je užít tak, jak jsem vždy chtěl. Pro manipulaci s kontaktními čočkami jsem potřeboval čisté prostředí a někdy to byl problém,“ vysvětluje Jan. „Když jsem začal pracovat na oční klinice, dozvěděl jsem se o různých možnostech řešení. Laserovou operaci jsem se rozhodl nepodstoupit, a to z důvodu příliš vysokého počtu dioptrií,“ dodává.

Čočka k čočce
Naštěstí dnes již existuje možnost, jak se dioptrií zbavit navzdory příliš mnoha dioptriím: implantací nitroočních čoček zvaných ICL. Ty, stejně jako laserová operace, korigují krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. „Pacienti nejčastěji volí laserovou operaci, avšak u vysokého stupně očních vad a v případě tenké rohovky je jedinou možností implantace nitrooční čočky ICL nelaserovou metodou," vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno, kde se Jan rozhodl zákrok podstoupit. Pro implantaci nitroočních kontaktních čoček ICL je ideální věk mezi 21 a 40 lety, dioptrická vada od +10 do -18 dioptrií, s cylindrickou vadou nebo bez ní. Vkládají se před přirozenou lidskou čočku a nevyžadují ze strany pacienta žádnou péči a pozornost. Jsou trvale uloženy v tzv. zadní komoře oka a vydrží po celý život. Výhodou je možnost jejich výměny v případě postupu vady.oko2.jpg
„Zákrok proběhl hladce, pacient byl přímo ukázkový a vzorně spolupracoval. Sedm dioptrií jsme implantací nitroočních kontaktních čoček ICL zkorigovali na nulu. Honza se po krátkém odpočinku vrátil do práce i ke všem běžným činnostem včetně lezení po skalách,“ zhodnotila operaci primářka Skorkovská. S výsledkem operace byl spokojený i sám pacient: „Je to úžasné! Žádné čočky, žádné brýle. Ráno se vzbudím, otevřu oči a hned vidím. Vidím na budík, vidím z okna na lidi venku. Je to krásný pocit vidět.“

Rychle a bezbolestně
Zda je implantace nitrooční čočky pro pacienta vhodná, na to odpoví komplexní oční vyšetření, které zjistí přesnou oční vadu a další parametry. Operační zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii a trvá přibližně 15 minut. Oko je během operace znecitlivěno kapkami a druhý den pacient již na operované oko normálně vidí. Zákrok na druhém oku se obvykle provádí v odstupu 3 až 7 dnů.
Kontroly pooperačního stavu probíhají první pooperační den, další po týdnu a dále podle stavu oka za tři až šest týdnů po operaci.

Oční klinika DuoVize Praha: www.duovize.cz

Oční klinika NeoVize Brno: www.neovize.cz

Reklama