Jak vnímáte aktuální situaci, je stále mnoho rodičů, kteří odmítají pro své děti některá nepovinná očkování?
Očkování je hned po přístupu k pitné vodě celosvětově nejvýznamnější možností ochrany před infekčními nemocemi. Ve vyspělých zemích je považováno za samozřejmost, že se nemoci jako tetanus, záškrt a dětská obrna už nevyskytují a jiné se objeví pouze zřídka. Nejspíš proto si řada lidí neuvědomuje, že je to právě díky vysoké proočkovanosti populace. Takoví rodiče odmítají pro své děti především tzv. povinná očkování, takže ta nepovinná vnímají vlastně jako jakýsi hrazený nadstandard, jehož význam řada lidí podceňuje, a to nejen z řad rodičů. V dnešní přetechnizované době část lidí tíhne k návratu k přirozenosti a odmítání očkování, které s sebou ale bohužel nese i riziko umírání na infekce.
kid.jpg
Foto: Shutterstock

V posledních letech se hodně mluví o významu vakcíny proti pneumokoku. Jaké riziko představuje toto onemocnění pro malé děti?
Děti se již krátce po narození postupně osídlují různými viry a bakteriemi, tedy i jednotlivými typy pneumokoků, které jsou součástí běžné flóry nosohltanu. Míra nosičství může u dětí v předškolních kolektivech dosáhnout 60 až 80 %. Častým předpokladem vzniku infekce je porušení sliznic dýchacích cest častými virovými infekcemi, které připraví vhodný terén pro množení bakterií a jejich invazi do dalších orgánů, např. krevního řečiště, plic, centrálního nervového systému. Z nosohltanu se však pneumokoky nejčastěji šíří přímo do středouší, kde způsobí otitidu - zánět středouší, nebo do vedlejších dutin nosních. Typickými závažnými infekcemi jsou zápaly plic a záněty mozkových plen, které do éry antibiotik byly vesměs smrtelné. Nicméně i v současné době navzdory možnostem intenzivní péče způsobují doživotní závažné komplikace nebo úmrtí nejen u dospělých, ale též v dětské populaci.

V jakém věku je dítě nejvíce ohrožené?
60c1ece729f5bobrazek.pngNejohroženější jsou děti do dvou let života, nicméně až do pěti let je prokázáno zvýšené riziko těchto infekcí.

Jaké může mít toto onemocnění následky? Máte s tím ve své praxi zkušenost?
Častá nemocnost, např. opakovanými záněty středouší, může mít následek i opoždění vývoje a dovedností dítěte, nemluvě o faktických zdravotních důsledcích, jako například poruše sluchu. Bolesti hlavy nebo nezvratné postižení sluchu a poruchy hybnosti jsou typickými následky zánětu mozkových plen. Méně častým, o to závažnějším, je vytváření hnisavých ložisek v mozkové tkáni. Zápal plic způsobuje hnisavé komplikace vedoucí k vytváření srůstů v plicní tkáni a trvale sníženým dechovým plicním parametrům. Výčet komplikací by mohl být ještě mnohem delší a byl by srozumitelný spíše lékařům. Dá se ale určitě říct, že jsou bohužel časté a výrazně ovlivňují kvalitu života postižených pneumokokovým onemocněním.

Pokud se ale dítě nebo dospělý naočkuje, je před tímto onemocněním úplně chráněný?
Nelze chránit proti všem skupinám nebo sérotypům mikrobů, ani to není žádoucí. Solidní ochrana se týká nejčastěji se vyskytujících a nejagresivnějších sérotypů, proti kterým byla vakcína vyvinuta. 

Jak často se děti proti pneumokoku očkují a kdy je pro tuto vakcínu ideální doba?
Vzhledem k ohrožení je potřebné začít s očkováním co nejdříve, ideálně naočkováním zároveň spolu s hexavakcínou. Kojencům se aplikují obvykle dvě dávky, nebo vzhledem k nezralému imunitnímu systému předčasně narozených dětí, tři dávky s jedním přeočkováním po roce života. Odkládat očkování je v tomto případě zcela nesmyslné.

Setkáváte se u rodičů ve spojení s tímto onemocněním s nějakými mýty, které je třeba vyvrátit?
Mýtům se při dnešní dostupnosti informací daří velice dobře. Pro nezasvěcené hledače je mnohdy nemožné rozlišit pravdivé informace na internetu od smyšlených. Většina mýtů byla opakovaně vyvrácena solidními světovými studiemi u velkých skupin lidí, přesto však při negativním způsobu myšlení mohou významně ovlivňovat rozhodování nejen rodičů. Mně především přijde líto, že tuto důvěru nemají i někteří lékaři, kterým by mělo jít primárně o zdraví svých pacientů. Je to dáno rovněž posunem myšlení v době, která přeje podvodům a senzacím více než poctivému přístupu k práci a životu. Pediatři jsou typickým příkladem lékařů, kteří zasvětí celý život péči o zdraví a vývoji svěřených dětí a vyvracet neúnavně pochybnosti vystrašených rodičů je jejich každodenní výzvou.

Hradí rodičům očkování proti pneumokoku zdravotní pojišťovna?
Vzhledem k závažnosti pneumokokových infekcí je toto očkování hrazeno s ohledem na nutnost naočkování v co nejčasnějším věku.

Zdroj informací: odborné zkušenosti MUDr. Zuzany Blechové, PhD.

Reklama