ear.jpg
Foto: Shutterstock

V 60–80 % případů zažehnají onemocnění analgetika, ušní kapky či odsátí hnisu za ušním bubínkem. Zdánlivě běžné onemocnění ale v některých případech provázejí i komplikace, které mohou poškodit sluch či vyústit až v zánět mozkových blan. Připravili jsme proto shrnutí zásadních informací k tématu, které mohou napomoci vyhnout se hrozbám spojeným s tímto onemocněním.

Za zánětem středního ucha stojí často Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok – zákeřná bakterie s celoročním výskytem, kterou mohou přenášet jak zdraví, tak nemocní jedinci. Šíří se pomocí kapének v ovzduší, které lidé produkují při kašli, kýchání nebo i dýchání. V chladnějších měsících, kdy panují chřipkové epidemie, je tak výskyt ještě četnější. Bakterie přítomná v nosohltanu se dostává skrze Eustachovu trubici až do středouší. V nosohltanu ji lze přitom běžně nalézt až u 60 % kojenců a u školních dětí a mladistvých se toto číslo pohybuje v rozmezí od 20 do 90 %, což z nich tak zároveň činí nejčastější přenašeče. Nejvíce ohrožena invazivním pneumokokovým onemocněním je věková skupina do stáří pěti let, u které se imunitní systém ještě ne zcela vyvinul, a skupina lidí nad 65 let, kdy je imunita již oslabená.

Jak zánět středního ucha včas rozpoznat

Zejména u malých dětí se příznaky mnohdy zjišťují obtížně. Zpravidla by se tak měla vyšší pozornost věnovat následujícím projevům:

  • Bolest. Zanícené ucho dítě začíná bolet. Může být také citlivé na dotek kdekoliv v okolí ucha.
  • Horečka. Jeden z obecných projevů zánětů. Dětský organismus reaguje na středoušní zánět vyšší teplotou, a to daleko dříve než u dospívajících a dospělých, kteří prožívají výrazněji právě bolesti.
  • Neklid. Příznak plynoucí ze zmiňovaných celkových i lokálních potíží. Dítě hůře usíná i dospává a bývá také více podrážděné.
  • Výtok. Z ucha dítěte může při rozvinuté formě zánětu vytékat sekret. Způsobuje ho samovolné protržení bubínku.
  • Nedoslýchavost. Zhoršení a poruchu sluchu lze zpozorovat spíše u starších dětí a dospělých. Posléze také dopomáhá k rozlišení středoušního zánětu a zánětu zevního zvukovodu.

Po zpozorování jednoho nebo více příznaků se proto obraťte na odborníka, který vaše podezření vyvrátí anebo potvrdí a zároveň tak bude schopen včas zahájit adekvátní léčbu. Vyšetření provádějí lékaři pomocí ušního zrcátka anebo speciálního mikroskopu, kterými u pacienta pozorují změny na ušním bubínku.

Jak zánětu předcházet a co nepodcenit

Pomoci imunitě mohou zdravé návyky i strava. Nabízí se také omezení kontaktu s dětským kolektivem v období chřipek. Přímo proti množení bakterií, které zánět způsobují, se však lze pomoci chránit očkováním proti pneumokokovým onemocněním. Ta se dělí jednak na neinvazivní a s méně závažným průběhem, jako infekce dýchacích cest, zánět vedlejších dutin nosních a právě zánět středního ucha, jednak na závažnější invazivní infekce, které se projevují jako těžký zápal plic, otrava krve i zánět kosti či mozkových blan. Očkování dětí proti pneumokoku probíhá ve schématu 2 + 1, kdy jsou první dvě dávky očkování aplikovány s dvouměsíčním odstupem kdykoliv od druhého do sedmého měsíce věku. Do 15. měsíce věku se děti přeočkují poslední dávkou vakcíny. U dětí do 15. měsíce věku je navíc, stejně jako pro osoby starší 65 let, očkování plně hrazeno státem. Potenciálním důvodem pro odklad očkování by neměla být ani probíhající koronavirová pandemie.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. Prevenar 13 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoka, které vakcína obsahuje, a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně či jinými mikroogranismy.

PP-PRE-CZE-0049

Reklama