Slavnosti-svobody-seznam.jpg
Zdroj foto: Visit Plzeň

Letošní slavnosti Plzeň pořádá v termínu od 5. do 8. května. Těšit se můžete na bohatý vojensko-historický program, nebudou chybět dobové vojenské kempy s historickou technikou a výstrojí, konvoj historických vozidel a tradiční vzpomínkové akty.

Kulturní program je připraven na náměstí Republiky a v amfiteátru za obchodním centrem Plaza. V přilehlém parku se pak představí kluby vojenské historie a Armáda České republiky. V Křižíkových sadech bude k vidění například polní kuchyně a historická technika 16. obrněné divize, představí se kemp 2. pěší divize s ukázkami ze života vojáků americké armády.

Běžíme za všechny 

Sváteční pondělí na náměstí Republiky bude patřit rodinnému programu Paměti národa, jehož součástí je také běh s podtitulem Běžíme za všechny, kteří se nevzdali. Ten připomene osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu či disidentů.

Veterán pivovaru Proud

Jako suvenýr si mohou zájemci domů dovézt pivní speciál Veterán, který přímo pro Slavnosti svobody připravil plzeňský experimentální pivovar Proud. Účastníci oslav ho budou moci ochutnat na náměstí Republiky, kam ho z pivovaru přiveze historická vojenská technika. Sládci zde jeden sud narazí a vyčepují zdarma na degustaci, k zakoupení ale bude po celou dobu Slavností.

Patton Memorial Pilsen

Významným cílem návštěvníků Slavností svobody je také muzeum Patton Memorial Pilsen, jediné muzeum svého druhu, které se právě událostem konce druhé světové války věnuje. K vidění je zde řada originálních artefaktů, dobová výzbroj a výstroj i dary od amerických a belgických veteránů, kteří se na osvobozování Plzně osobně podíleli. Muzeum je otevřeno celoročně a turisté ho najdou uprostřed cesty mezi programem na náměstí Republiky a programem za obchodním centrem Plaza.

Zdroj info: Tiskové informace/ Visit Plzeň, visitplzen, slavnostisvobodypatton-memorial, instagram@pametnaroda_plzenskykraj