Plzeň je po Praze tak trochu mým druhým domovem. Jezdím tam poměrně často pracovně, ale na nějaký „špacír“ po městě nikdy moc času nezbývá. Tentokrát jsem to napravila, i když počasí k procházkám dvakrát nelákalo, ale jak se říká: Kdy jindy, když ne teď. Jdeme na to.

Co v Plzni, řekněte si: Škodovka, pivovar a docela obstojný hokej. No, možná ještě ZOO, připustí škarohlídové. Když se nad sebou zamyslím, stejně zkreslený a veskrze negativní dojem jsem z tohoto města měla také. Bylo to asi vzpomínkou z dětství, kdy jsem jako malá holka Plzní často projížděla. Z Karlových Varů k babičce do jižních Čech. Plzeň byla ošklivá, rozkopaná, špinavá. Typické socialistické průmyslové město, které nelákalo k zastávce. Dávno tomu.

Když mě tam po mnoha letech „zavála“ práce v divadle, nestačila jsem se divit. Plzeň se vyloupla do krásy a její historické centrum si svým kouzlem v ničem nezadá s jinými opěvovanými městy.

Ano, můžete navštívit slavný pivovar, zajít do ZOO nebo na fotbal do „Štruncáků“, ale to jsou „profláknuté“ atrakce, které mě moc nelákají. Raději podlehnu kouzlu plzeňského centra, „pocourám“ se půvabnými uličkami, pokochám krásou zrekonstruovaných (většinou) renesančních domů, nakouknu do pěkných obchůdků a na závěr si dám něco dobrého na zub v jedné z mnoha útulných hospůdek. Zvlášť, když počasí moc nepřeje, jak tomu bylo při mé návštěvě naposled.

Pokud vás neuspokojí jen pasivní prohlídka města, je vám zima a zatoužíte po umění či vědění, můžete v centru navštívit slavnou Galerii „Masné krámy“, která se nachází poblíž náměstí, Pivovarské muzeum, či neméně zajímavé středověké podzemí.

V této době se největší plzeňské náměstí připravuje na velikonoční trhy. Jestli se tam v těchto dnech chystáte, máte o další zábavu postaráno a na své si přijdou i vaše děti. Lákadlem pro ně budou nejen různé dobroty nabízené ve stáncích, ale i ohrádka s živými zvířátky, které mohou krmit. Dejte však pozor a nehlaďte oslíka, prý kouše. „Potvora jedna ušatá.“ To mě fakt pobavilo.

A ještě něco. Slyšeli jste, že Plzeň je město vody? Já ne, ale moderní designové fontány na náměstí jsou toho důkazem a rozhodně se nadají přehlédnout. Zatím na svou vodu teprve čekají, ale i tak se mi jako sochařské objekty docela líbí. I když, jak už to u moderního umění chodí, vyvolávají dosti rozporuplné reakce Plzeňanů.

Udělejte si názor samy. Zvu vás do Plzně nejen slovem, ale i obrazem.

Klikněte na fotogalerii

Čtěte také:

Reklama