Nemohu si pomoct, když se řekne kožich, automaticky se mi vybaví tahle scénka z Mrazíka. Ale teď vážně, dnes jsem si do stylového tématu vybrala kožichy. Je přece zima, ne?

kozichTrochu paradoxně, protože po kožichu jsem nikdy netoužila. Prostě mi nic neříkaly. Možná proto, že jsem malé drobné postavy a v kožichu bych se ztratila. Jediný kožich, který jsem v životě vlastnila, byl šedorůžový plyšák, který jsem dostala od jedné známé. Parádní vintage kousek, řečeno slovy dnešní stylistky. Byl z padesátých let, měl velké knoflíky a poměrně neforemný střih, ale za studentských let jsem ho nosila strašně ráda. A tak trochu z recese.
Ale tomu se vlastně nedalo říkat kožich, byl to prostě plyšák, ale i to se dnes počítá.

Nemáte pocit, že dnes na ulici potkáte v kožichu jen málokoho?

Že by v české kotlině utichla kožešinová mánie tak známá z dob socialismu? Snad odešla s odchodem mocného souseda z východu, kde byly zlaté zuby a pravé kožichy  vizitkou dobrého postavení... Nebo na nás dolehly proti kožešinové kampaně západu a majitelky chlupatých nádher raději nechávají své poklady ve skříních, nebo trezorech?

Klára Wimmerová z redakce to na dovolené ve Špindlerově Mlýně viděla jinak

„Běžně na ulici nebo na nákupech v potravinách kožichy nevídám, ale mezi svátky jsem se ocitla ve Špindlerově Mlýně, a tam se to kožešinami jen hemžilo. Až bych řekla, že kdo nebyl kožešinami ověšen, byl společensky naprosto znemožněn! Když už někdo neměl s sebou velký kožich, tak měl kožešinkou alespoň ozdobenou kapuci na lyžařské bundě, nebo ji měl místo bambule na čepici. Anebo ty obrovské kožešinové boty!

Na Silvestru v hotelu Savoy snad nebyla jediná dáma, která by neměla kožešinové bolerko, kožešinovou štolu nebo... a tak bych mohla pokračovat... Prostě kožešiny všude!“

Ať je to, jak chce, pravý kožich bude vždycky symbolem luxusu pro jedny a rozmařilosti pro druhé.

  • Jak se na kožichy díváte vy, milé ženy-in?
  • Máte nějaký doma?
  • Je z pravé kožešiny, nebo z imitace?
  • Kdy jste ho měla naposledy na sobě?
  • Měla jste období, kdy jste po kožichu toužila?
  • Splnil se vám tento sen? Z jakého je zvířete?
  • Nebojíte se v něm vyjít na ulici?
  • Co říkáte extrémistickým ochráncům, kteří vypouštějí kožešinová zvířata na svobodu?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama