Plynárenská společnost Gazprom konečně povolila kohoutky. Od dnešního dopoledne proudí plyn přes Ukrajinu. Podle odhadů by měl do Evropy dorazit zhruba za 36 hodin, do České republiky pak o 14 hodin později.

Po dvou týdnech tak zřejmě skončila plynová krize, která způsobila vážné problémy řadě evropských států. Na obnovení dodávek plynu se o víkendu dohodli šéfové obou vlád Vladimir Putin a Julija Tymošenková, včera po dlouhých sporech podepsali kontrakt.

Podle Gazpromu začala Ukrajina přijímat plyn do sítě svých plynovodů přibližně o půl deváté ráno. Informaci následně potvrdila také společnost Ukrtransgaz, spravující ukrajinské plynovody, s tím, že tlak správně postupně stoupá.

Moskva zastavila dodávky plynu proudící do Kyjeva na začátku ledna, protože se s ukrajinskou stranou nedohodla na cenách pro letošní rok. Sedmého ledna se bez plynu ocitli všichni odběratelé, kteří čerpali z ukrajinských plynovodů. Některé státy (např. Bulharsko, Moldavsko a Slovensko) se ocitly ve stísněné situaci. Česká republika měla zásoby plynu zhruba na 40 dní.

Zemní plyn z ruského koncernu Gazprom by měl v našich plynovodech naplno proudit v druhé polovině týdne.