V raném těhotenství je tvořena výhradně amniovým epitelem, od 12. týdne gestace do ní přechází i moč plodu. Pravděpodobně se tvoří i prosakováním (transsudací) z pupečníku. Do fetoplacentárního oběhu je vstřebávána (resorbována) jednak přímo amniem – v raném těhotenství snad i povrchem embrya a plodu – jednak nepřímo přes plod, který od 5. měsíce prokazatelně plodovou vodu polyká.
Koncem těhotenství se tímto nepřímým způsobem reabsorbuje asi 40 % plodové vody. Obměna plodové vody je velmi rychlá – koncem gravidity se jí za 1 hodinu vymění 50 %. V termínu porodu je plodové vody 600 až 700 ml, při přenášení těhotenství jí ubývá. Relativně ubývá plodové vody od 4. měsíce gestace, kdy jí bylo v poměru k objemu plodu nejvíce, takže plod měl v plodovém vejci daleko volnější prostor k pohybům než později, kdy plodové vody relativně ubylo. Toto období je označováno jako fyziologické hydramnion (hydramnion je označení pro zmnožení plodové vody).
Za porodu zajišťuje plodová voda účelné soustředění děložní činnosti a na začátku první porodní doby působí ve vaku jako šetrný dilatátor dolního děložního segmentu, děložního hrdla a porodnické branky. Odtékající plodová voda zvlhčuje porodní cesty. Plodovou vodu pro chemická a genetická vyšetření (kultivaci v ní obsažených buněk odloupaných z povrchu fetálního těla) lze získat nasátím po nabodnutí dutiny plodového vejce přes břišní a děložní stěnu, tzv. amniocentézou pod kontrolou ultrazvuku.
Z publikace Průvodce těhotenstvím a porodem od F a J. Macků
Nový komentář
Komentáře
jo tej sem prej měla