Sledování plodných a neplodných dnů se vyplatí nejen při snaze o miminko, ale také jako druh bezplatné antikoncepce. Kromě ušetřených peněz se ženě navíc nedostane do těla zbytečná chemie. Stačí jen trochu sebeovládání. To spočívá v tom, že během plodných dní zavedete u vás doma dny sexuální zdrženlivosti. Dobře si ovšem můžete udělat i jinak.

Plodná jste jen chvíli

Jak tedy konkrétně na to? Vše je postavené na skutečnosti, že žena je plodná jen krátkou část svého cyklu. Těhotenství je tedy možné jen při ovulaci, když se uvolní zralé vajíčko. Potom mají spermie schopnost několik hodin oplodnit, konkrétně zhruba 48. Když to nestihnou, vajíčko zanikne. Snažilky zapláčou a ostatní ženy se zaradují.

Nejsnazší ale zároveň nejrizikovější metoda sledování plodnosti je prostřednictvím výpočtu. Při tom je nutné mít na paměti, že žena může být plodná až tři dny před ovulací a až dva dny po ní. Tuto metodu ovšem příliš nedoporučujeme, zakládá se totiž spíše na odhadu a je zcela nevhodná pro ženy s nepravidelným cyklem.

Teplota a hlen

Jako nejspolehlivější se jeví současné sledování dvou tělesných faktorů – bazální teploty a hustoty hlenu poševního hrdla, které je potřeba zaznamenávat. Oba tyto ukazatele se totiž během ženského cyklu mění.

Co se týče teploty, měřit ji můžete v ústech (méně přesné), v pochvě nebo v konečníku. Důležité je tato místa nestřídat, pro jedno se rozhodnout a tam měřit. Další nezbytností je, aby si žena měřila bazální teplotu každý den za stejných podmínek, a to hned po probuzení. Jde totiž o velmi citlivý ukazatel.

Nejlépe uděláte, pokud budete mít teploměr hned na nočním stolku a měření bude první věc, na kterou si po probuzení vzpomenete. Mělo by se odehrát každý den po stejných hodinách spánku. Během plodného období se teplota mírně zvýší, a to zhruba o 0,5 až 1 °C. Lepší výsledky poskytují digitální teploměry.

Není to tak těžké

Napoví také hustota hlenu poševního hrdla. Když má žena plodné období, hlenu je více a je tažný a vodnatý. Poté se jeho konzistence změní a je více vazký, což znamená, že plodné dny přešly a vy se můžete směle pustit do sexu. Důležité je, pečlivě sledovat a zapisovat oba ukazatele plodnosti. 

Sledování hlenu a teploty se souhrnně označuje jako symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství a doporučuje ji i Světová zdravotnická organizace. Má různé modifikace a jednou z variant je Sensiplan, kdy se žena měří v průměru jen 10x během cyklu. Jak na to, se dozvíte například na speciálních kurzech. Spolehlivost metody, jakožto přirozeného druhu antikoncepce, se pohybuje v závislosti na pečlivosti provedení mezi 95 a 99,5  procenty. Se zaznamenáváním údajů mohou pomoci i nejrůznější aplikace. V českém jazyce je to například aplikace Luna, která je zdarma. 

Čtěte také:

Reklama