pregn

Pokud se rozhodnete mít dítě, nastává doba výpočtů a příprav. Na co se spolehnout? Na plodné dny, které jsou předem jasné? A co když to nevychází? Na teplotu těla? Na horoskop? Děláte si ovulační testy? To jsou některé z věcí, kterými prochází každá maminka, která nemá to štěstí a neotěhotní hned napoprvé. Zeptali jsme se proto maminek, jak se připravovaly na těhotnění a jak jim vycházely plodné dny.

Odpověděly nám na tyto otázky:

  • 1. Když jste otěhotněly (pokud si pamatujete), bylo to zhruba v období plodných dnů?
  • 2. Pokud ne, kdy to bylo?
  • 3. Jak zjišťujete plodné dny – podle data menstruace, nebo jiným způsobem – měření teploty, dáte na pocit, děláte si ovulační test?
  • 4. Za jak dlouho po tom, co jste chtěly otěhotnět, se to povedlo?

Věra

1. Při obou dětech jsem otěhotněla mimo plodné dny. Vždy v období před nástupem menstruace.

2. Kdy to bylo? Bylo to cca kolem 25 dne.

3. Jen podle menstruace a většinou už ani nepočítám, kdy plodné dny mám a kdy ne. Menstruaci mám navíc většinou nepravidelnou a u mě stejné plodné dny nefungovaly.

4. Měla jsem štěstí, u prvního dítěte se to povedlo cca za dva měsíce, u druhého se to povedlo ani nevím jak. :-)

Ivana

1. Ano, otěhotněla jsem prakticky přesně v plodných dnech.

3. Plodné dny zjišťuji podle data menstruace, jelikož ji mám pravidelně.

4. Otěhotnět se mi povedlo asi za tři měsíce potom, co jsem se rozhodla.

Linda

1. Otěhotněla jsem mimo plodné dny. Nejprve jsem se upínala k plodným dnům a půl roku to nešlo. Už jsem byla zoufalá. Gynekoložka mi poradila, abych si zkusila udělat ovulační test a záhada byla vyřešena. Do dvou měsíců jsem byla těhotná. Plodné dny jsem měla posunuté asi o 3 dny po normálních plodných dnech podle všech knížek.

Karolína

1. Dvakrát se mi stalo, že jsem otěhotněla (nechtěně) naprosto mimo plodné dny, pomalu ani nevím jak. Takže jsem se na plodné dny nespoléhala. Mám dvě děti, „plodili“ jsme je raději po celou dobu mimo menstruaci.

3. Ovulační test jsem nezkoušela, teplotu bych si neměřila – přijde mi to jako nesmysl, asi by mě to stresovalo.

4. Vysadila jsem antikoncepci a tak do roka se to povedlo.     

Edita

1. Otěhotněla jsem naštěstí hned napoprvé, obě děti. Jsem ten typ, co si jednou nedá pozor a hned je v tom.

3. Plodné dny mám přesně 12.–15. den, obě děti takhle vznikly. Počítám je z menstruace.

Radka

1. Bylo to pokaždé v období plodných dnů, to vím naprosto jistě, neboť jsem plodné dny cítila kvůli bolesti vaječníků, která byla nezaměnitelná a bohužel dost nepříjemná :-((. Takže, pokud jsem chtěla otěhotnět, vzala jsem si Ibalgin na bolest a šup na to. :-))

První dítě: Pořád jsme měli s manželem pocit, jak můžeme zplodit dítě pouze do sociální jistoty, tudíž jsme čekali, až koupíme byt, našetříme nějakou rezervu na zajištění plateb hypotéky alespoň půl roku dopředu... až nastala ta „vhodná“ doba.  Jenže... jak to obvykle bývá, když něco moc chcete, nejde to. Zkoušeli jsme, a když se schylovalo k roku zkoušení, oznámila jsem znepokojení mému gynekologovi, kterého jsem do té doby uznávala. Zkrátím to... po testech mi poradil, abych si otevřela Zlaté stránky a našla si centrum umělého oplodnění a navštívila tento ústav.

Psychicky to byla rána pro oba, ale vzhledem k tomu, že měl manžel před sebou dlouhou služební cestu a já výlet do USA za částí své rodiny, rozhodli jsme se toto řešit až po návratu. Tak jsme se „pořadně na dlouho rozloučili“ a v USA se měsíčky nedostavily. :-)) Ani jsem si to neuvědomila, až ve chvíli, když jsme koukali na dvd a ja měla pachuť kovu v puse, a to mě trklo! Jsi těhotná! Bylo to tak, reakce manžela byla úžasná: „Jen vytáhnu paty z domu a ty jsi těhotná!“ Nicméně pana doktora jsem již v životě nenavštívila, změnila gynekologa a byla moc spokojena! Nová doktorka mi řekla, abych mu šla poděkovat, že jsem díky šoku vypustila z hlavy otěhotnění a vyšlo to. 

Druhé dítě: ani nevím, jak to přišlo, moc nečekaně, bohužel neúspěšný konec - samovolný potrat. 

Třetí dítě: Celý den mně bolely vaječníky a ja si říkala, zase ovulace a ja s holkama večer „babinec“. Všechno jsme to probraly, rozpustily dřív, a když jsme dorazila domů, nenechala nic náhodě. :-)) A vyšlo to.

Míša Kudláčková

1. U Pavlínky nemám tušení, bylo to omylem, ale nic jsem nenamítala. Miška byla sice plánovaná, ale tehdy jsem plodné dny neřešila. U Alice a Johanky už jsem věděla, že ovuluji přesně 11.–14. den, čili jsem už věděla...

3. Podle mého cyklu by se dal řídit kalednář, mám to přesné dokonce na část dne - večer a přesně na den. Takže počítám plodné dny podle data. Cyklus mám 29 dnů. Opozdilo se mi to jen jednou o šest dnů, a to když jsem se přestěhovala Varnsdorfu. Vysvětluji si to změnou vzduchu a také stylu a rytmu života života...

Plodné dny se vyskytují v rozmezí cca 3 dny před a 3 dny po ovulaci (12.–15. den po prvním dnu menstruace), přičemž čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím je pravděpodobnost otěhotnění vyšší. Pokud plánujete těhotenství, můžete si vést menstruační kalendář s denním měřením a zapisováním tzv, bazálních teplot - jedná se o teplotu měřenou ráno ihned po probuzení v konečníku, event. v pochvě. Během měsíce vznikne křivka, ze které lze odečíst „plodné dny“, které jsou nejvhodnější k otěhotnění. Jsou to 3 dny před a 3 dny po vzestupu bazální teploty o cca 0,5 °C. Stoprocentní tato metoda samozřejmě není, obzvláště pokud máte nepravidelnou menstruaci.
Zdroj: MUDr. Petra Štěpánovská www.ulekare.cz

Čtěte také...

Zajímá vás astrologie? K dítěti vám mohou pomoci vaše hvězdy! Plodné dny se mění podle fáze Luny. Více odborník Josef Kulovaný (je jedním z našich nejlepších astrologů), který má „na triku“ přes 5 tisíc šťastných maminek a miminek ZDE.
Co jsou plodné dny?
Co je ovulační test?