Jestli vás už nudí muškáty a petunky v truhlících nebo se vám rok co rok nedaří vypěstovat ty krásné závěsy květů z reklamních katalogů, zkuste to letos jinak.

Úplně rezignujte na okrasné květiny a fakt, že letos vám sousedi nic závidět nebudou. No, vlastně možná budou….
Oni budou jahůdky kupovat v obchodě, kdežto vy si můžete zobnout, kdy se vám zachce.

Až zase uvidíte v zahrádkářských centrech sazenice měsíčních jahod, zkuste to. Naplňte truhlík substrátem, nejlépe tím speciálním pro jahody. Ale ani ten obyčejný nevadí, vše můžete dohnat speciálním hnojivem pro jahody.
Doporučuji samozavlažovací truhlík, protože tam lépe ohlídáte vlhkost. Jahodník totiž pije docela dost, a pokud bude truhlík na přímém slunci, pak je taková zásobárna vody velkou výhodou.

Jednotlivé sazeničky dávejte od sebe asi 15 cm, u měsíčních jahod můžete i o maličko méně. V truhlíku pak vytvoří hustý dojem. Na venkovní stanoviště se dávají od sebe dále, ale tím se nenechte zmást. V truhlíku máme prostorové možnosti omezené, takže omezíme i jahodník. Nic se nestane, pokud ho budeme patřičně hnojit, nebude strádat a odmění se nám tak krásným efektem, jaký vidíte na obrázku….


Pokud se rozhodnete jahodníkový truhlík neničit, pak na podzim rostlinu zkraťte nejméně o dvě třetiny a můžete bez problémů nechat venku. Dalším rokem již nebude úroda tak vysoká, ale pěkný zelený truhlík to stále bude.


Ve zkratce
• Světlo: stín i přímé slunce
• Teplota: venkovní běžná. V zimě v truhlíku může i přezimovat.
• Vzduch: netřeba žádných úprav vlhkosti vzduchu
• Zálivka: hojná
• Hnojení: dle doporučení na speciálních hnojivech na jahodník, doporučuji spíš maličko slabší roztok a častěji.
• Množení: jahodník vyráží mladé rostlinky na šlahounech už v srpnu. Pokud je necháte vyzrát, narostou na nich kořeny a tyto minijahodníčky lze znovu zasadit a na zimu stejně jako mateční rostliny zkrátit. Bez problémů pak přezimují.
• Škůdci: svilušky a mšice

Zajímavost Nemusíte používat jen truhlíky, veškeré zahradní i nezahradní nádoby jsou otevřeny vaší fantazii, a tak letos rozhodně nemusí zůstat jen u klasických rostlin.
Nemusíte také mít přímo lesní jahody, pokoušela jsem se i o ty obyčejné zahradní. Rostlinky byly menší, leč také dobře plodily. Jahody obsahují zhruba 8 % cukru, tak proč si v létě neosladit život sobě nebo vašim dětem…

 

 

 

V jakém architektonickém stylu je postaven zámek Lednice na jižní moravě?

Reklama