ashley-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Ashley Graham
Jedná se o pravděpodobně veřejnosti nejvíce známou plus size modelku spodního prádla. Tato Američanka se narodila v roce 1987. V roce 2016 se stala první modelkou prádla nadměrných velikostí, která se objevila na obálce plavkového vydání časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue. Její kariéra začala ovšem již mnohem dříve. V roce 2001 podepsala exkluzivní spolupráci se světově uznávanou modelingovou agenturou Wilhelmina Models, ovšem o dva roky později ji již zastupovala neméně prestižní Ford Models. Objevila se na stránkách časopisu Vogue (2007) nebo také Elle. Spolupracuje pravidelně se značkami, jako je Levis, italský oděvní dům Marina Rinaldi a dokonce má svou vlastní kolekci plus size oblečení Addition Elle. Je propagátorkou sebelásky i na svém instagramovém účtu, kde s fanoušky pravidelně sdílela fotky svého těhotenského bříška a nabádala ženy, aby se měly rády takové, jaké jsou i během požehnaného stavu.

Kate Dillon Levin
Kate Dillon začínala s modelingem také velmi brzy, ovšem na rozdíl od Ashley jako klasická modelka s dokonalými mírami. Podle jejích vlastních slov ji udržení štíhlé postavy stálo neúměrné úsilí a genetika pracovala proti ní. Často jedla jen zeleninu a jedno jablko denně až nakonec zkolabovala vyčerpáním. Potom všem objevila svět plus size modelingu a dostala možnost předvádět pro Gucci. Je také velmi vzdělaná. Má dva bakalářské tituly v oborech politologie a mezinárodní vztahy a také magisterský titul v oboru mezinárodního rozvoje na Harvardu.

Dnes je nejen modelkou, ale také aktivistkou. Bojuje za lepší informovanost o poruchách příjmu potravy a je zapojena do mnoha neziskových organizací pomáhajících na poli celosvětové chudoby.

Toccara Jones
Toccara Elaine Jones se dostala do povědomí veřejnosti díky soutěži Amerika hledá topmodelku, kde byla první plnoštíhlou finalistkou. Sama o sobě prohlašovala, že by se ráda stala první černošskou baculatou supermodelkou, která se objeví na obálkách časopisů. V soutěži se jí dařilo výborně, prakticky neměla špatné fotky a svou zářivou osobností si získala nejen porotu, ale především diváky. Ihned po soutěži se zařadila do stáje modelek Wilhelmina Models a skutečně se objevila na obálkách mnoha časopisů, jako je Be, The Next Level Magazine nebo časopisu Ebody. Když ji fotograf Steven Meisel  vyfotografoval pro vydání italského Vogue, stalo se toto číslo tím nejprodávanějším vůbec.

Dnes se kromě modelingu věnuje také moderování a herectví. Vydala i svůj vlastní cvičební program pro ženy větších velikostí, který slavil úspěch.

Paloma Elsesser
A máme tu jednu zástupkyni ze současné mladší generace. Paloma Elsesser se narodila 12. dubna 1992 v Londýně afroamerické matce a švýcarsko-chilskému otci, vyrůstala v Los Angeles a studovala převážně na soukromých školách. Svou výchovu však často popisuje jako neobohémskou - otec byl totiž muzikant, takže dost času strávila v nahrávacích studiích. Původně o kariéře modelky prý vůbec neuvažovala. Studovala psychologii, ale své budoucí působení viděla spíše na poli spisovatelském.

Palomu objevila světově uznávaná make-up artistka Pat McGrath, která je známá jako kamarádka supermodelky z 90. let Kate Moss. Hledala prý novou a neokoukanou tvář pro svou kolekci dekorativní kosmetiky. Čirou náhodou při hledání modelky narazila na instagramový účet Palomy a ta ji dokonale okouzlila.

Paloma Elsesser není však jen prázdná schránka či věšák na oblečení. Tvrdě bojuje proti diskriminaci všech minorit a nebojí se mluvit o důležitosti duševního zdraví. Sama totiž trpí depresivní poruchou.

Jako jedna z mála plus size modelek se objevuje i na přehlídkových molech návrhářů zvučných jmen - Michael Kors, Brandon Maxwell, Altuzarra, Eckhaus Latta, Gabriela Hearst nebo Versace. Před dvěma lety byla dokonce zvolena modelkou roku. Je jednou z nejvíce vyhledávaných tváří vysoké módy současného světa.

Čtěte také: 

Zdroj: Instagramy modelek, Vogue, Wikipedie, American next topmodel