karel-fryd.jpg
Karel Frýd. Foto se svolením Sharp Shape

Lze nahradit cvičení v tělocvičně cvičením doma? Částečně, nebo plnohodnotně?
Jde o konkrétní cíl dotyčného člověka, jaký má. V této době ale existuje nespočet domácích pomůcek pro cílený trénink, takže lze říct, že ano. Dostatečný prostor a vhodně vybrané pomůcky zaručí plnohodnotný trénink.

Co si myslíte o online trénincích?
Já osobně preferuji osobní trénink s klientem místo online koučinku. Potřebuji přesně vidět, jak daný cvik provádí. Musím s ním mít kontakt, abych mohl ihned reagovat na vjemy, které pociťuje při cvičení. V době různých aplikací se ale člověk donutí hýbat, a to je vlastně dobře. Jen je dobré vybrat tu danou variantu aplikace, která pomůže dosáhnout vašich cílů.

Vystačíme si při cvičení s tím, co máme doma? Případně jaké cvičební pomůcky bychom si měli pořídit, abychom doma nezakopávali o velké lavice ani další přístroje, ani se finančně nezruinovali?
Existují samozřejmě pomůcky, kde procvičíte celé tělo, takže i jedna pomůcka umožní kompletní trénink na všechny partie. Je to například kvalitní závěsný systém, jehož kompletní cvičební portfolio je přesně pro cvičence ideální. Má u sebe zarážku do dveří, takže se dá aplikovat i v menším bytě. A zároveň je velmi skladný.

Určitě bych doporučil i nějakou podložku a na internetu najdete hodně cviků, které můžete provádět doma s balanční podložkou. Dále bych doporučil ještě odporovou gumu. Není drahá, takže je snadno dostupná a navíc doma nepřekáží.

sharp-shape.jpg
Foto se svolením Sharp Shape

V čem lidé při domácím cvičení mohou chybovat?
Jednoznačně v provedení cviku, protože jen okukování podle videa nestačí. Doporučuji pustit si komentované video, kde instruktor znázorňuje daný cvik a upozorňuje na chyby v něm.

Mohou se i zranit? Na co si dávat pozor?
Když se člověk dlouho nehýbal a najednou si vzpomněl, že před lety zvládal to či ono a hned začne, je to samozřejmě problém. Je dobré začít postupně a přidávat si větší zátěž nebo intenzitu tréninku. Určitě nejvíce trpí zádové svaly, vnitřní stabilizační systém a tak dále. Také je důležité správné dýchání a dobře se protáhnout před cvičením. A samozřejmě pravidelný trénink je vždy lepší, než nárazové přepjetí.

Zmínil jste, že při cvičení záleží na způsobu dýchání. Jak je to správně?
Dýchání je alfa a omega cvičení. Jednoduše řečeno, vydechuji při námaze. Například směrem vzhůru při dřepu výdech, nebo klik, výdech nahoru. Určitě při cvičení nezatajujte dech, myslete na plynulé dýchání.

V jakou hodinu je nejlepší cvičit, jestli to jde takto paušalizovat?
Nedá se říct, kdy přesně je člověk připravený. Je dobré načerpat před pohybem sílu, takže 1 až 1,5 hodiny po jídle je ideální doba pro pohyb. Dále je tady také faktor odpočinku.

Kolikrát týdně je vhodné cvičit?
Rozložit si cvičení do vícero dnů je ideální. Pro začátek je pro vaši regeneraci ideální cvičení 2 až 3krát v týdnu. Poté přidávejte dny a střídejte svalové partie.

Lze zhubnout nebo vyrýsovat svaly jen cvičením, nebo je zapotřebí i změna jídelníčku?
Jídelníček je základ úspěchu. Kombinace pravidelná strava, dostatek spánku, regenerace a pohyb je ideální pro váš cíl. Není nutné držet nějaké drastické diety, pokud se nepřipravujete na vrcholový sportovní výkon, nebo něco podobného. Doporučuji spíše se soustředit na pravidelnost v jídle. Nepřejídat se a třeba si i odpustit večer ty brambůrky. O jídelníčku by však byl další celý rozhovor.

Z vaší zkušenosti – kvůli čemu lidé pravidelné cvičení nejčastěji vzdají?
Práce, stres, únava. Je důležité vydržet a vytvořit si návyk. Ze začátku se vám nebude chtít, budete se muset přemlouvat. Časem to však pro vás bude samozřejmost. Je dobré vybrat si formu cvičení, která vás baví. Trenéra, který vás dokáže motivovat, nebo parťáka, který v tom bude s vámi, a vzájemně se povzbudíte.

Co radíte klientům, aby vytrvali ve svém úsilí a nevzdali to?
Už to, že vás někdo osloví, je výhra, protože si člověk řekne „dost!“, potřebuji pomoc, poradit a motivovat. Já jsem tady od toho, abych klientovi pomohl docílit sen, jaký má.

Zdroj informací: Karel Frýd, profesionální kondiční trenér ze společnosti Sharp Shape

Čtěte také: